Wyprawka do szpitala - szlafrok i klapki to nie wszystko! Lista niezbędnych rzeczy do porodu
Gdy nadejdzie ten długo wyczekiwany moment, nie będzie czasu na zastanawianie się nad niczym, oprócz jak najszybszego i najbezpieczniejszego dostania się do szpitala. Właśnie z tego względu tak ważne jest, aby torbę do szpitala z niezbędnymi rzeczami spakować odpowiednio wcześnie.
Kiedy przygotować torbę do szpitala?
Nie warto czekać na ostatnią chwilę. Akcja porodowa wcale nie musi zacząć się w przewidywanym tygodniu ciąży. Co, jeśli wszystko zacznie się dwa tygodnie wcześniej? Warto więc już na początku 9 miesiąca ciąży spakować wszystkie potrzebne rzeczy. Położne podpopowiadają, aby przygotować dwie osobne torby do szpitala, osobna dla mamy i dziecka już między 33 a 34 tygodniem ciąży.
Co spakować do wyprawki?
Z jednej strony konieczne jest zabranie ze sobą wszystkich potrzebnych rzeczy. Z drugiej strony, torba nie powinna ważyć zbyt dużo, powinna być stosunkowo mała i poręczna.
Lista niezbędnych rzeczy dla mamy:
-koszula rozpinana od góry (idealna do karmienia) oraz druga na zmianę,
-wygodne obuwie i klapki pod prysznic,
-szlafrok i cieplejszą piżamę lub legginsy i koszulkę,
-ubranie na zmianę, czyli takie, w którym opuścisz szpital,
- biustonosz do karmienia,
- specjalne majtki poporodowe (kilka par)
- ręcznik papierowy (pamiętaj, aby po porodzie po skorzystaniu z prysznica wycierać się tylko i wyłącznie ręcznikami papierowymi, wilgotny ręcznik kąpielowy może doprowadzić do zakażeń, ponieważ jest siedliskiem wielu bakterii),
-kosmetyki – pakujemy to, co będziemy używać, czyli wedle uznania. Warto jednak zaopatrzyć się dodatkowo w płyn do higieny intymnej przeznaczony dla kobiet po porodzie, wkładki laktacyjne oraz wkłady ginekologiczne dostępne w każdej aptece. Nie zapomnij też o papierowych ręcznikach – przydadzą się.
-Warto spakować też trochę gotówki – może się przydać, kiedy będziesz zmuszona jechać do szpitala taksówką.
-Przyda się również niewielkie udogodnienie w postaci ulubionej przekąski (najlepsze przekąski w tym okresie to batoniki wysokoenegetyczne) , butelka wody (pijemy dużo wody w I fazie porodu, woda niegazowana) oraz maści na podrażnione sutki (sutki możemy przygotować jeszcze na długo przed porodem - 2 razy dziennie smarować maścią np. maltan).
Wile kobiet, które już są po porodzie podpowiada, że nawet jeśli jest ciepło to należy do szpitala zabrać ze sobą ciepłe skarpety. W trakcie porodu możemy odczuwać nagłe uderzenia ciepła, zaś po chwili może być nam strasznie zimno. Skarpetki przydadzą się Nam właśnie w takiej sytuacji.
Położne podczas szkoły rodzenia podkreślają również, żeby wtajemniczyć przyszłego ojca (osobę towarzyszącą), który będzie przy porodzie, aby wiedział gdzie co i gdzie znajduje się w poszczególnych torbach (torba matki, torba dla dziecka). Po porodzie położna może poprosić ojca, o podanie ubranek dla dziecka, matka w tym czasie prawdopodobnie będzie bardzo osłabiona więc lepiej, żeby ojciec dziecka wiedział gdzie i czego szukać.
Zalecany jest również laktator. Oczywiście, szpitale dysponują włanymi laktaktorami, które można wypożyczyć jednak większym komfortem będzie nasz własny laktator.
Dokumenty, które musisz mieć ze sobą:
- dowód osobisty,
- karta przebiegu ciąży,
- plan porodu (raczej nie będzie czasu go czytać, ale lepiej mieć go przy sobie),
- NIP zakładu pracy (jeśli jesteś osobą pracującą).
Wyniki badań:
- grupa krwi Rh (bardzo ważne),
- wyniki badań USG (pierwszy i ostatni wynik - najważniejszy),
- badanie moczu,
- ostatnia morfologia,
- wynik HBS ( wykonywany po 32 tygodniu ciąży),
- badanie cytologiczne,
- posiew,
- wynik na obecność HCV i HIV,
- inne ważne wyniki, które posiadamy.
Lista niezbędnych rzeczy dla niemowlaka:
- pieluszki (najmniejszy rozmiar - paczka),
- pieluszki tetrowe,
- chusteczki suche i nawilżane,
- 3 body,
- 3 pajacyki,
- 2 pary śpioszków + 3 kaftaniki,
- 2 bawełniane czapeczki,
- rożek lub kocyk,
- rękawiczki na rączki + skarpetki,
- ewentualne kosmetyki do pielęgnacji (krem do pupy, oliwkę).
Dodatkowe rzeczy, które mogą się przydać:
- aparat (nie robimy zdjęć w trakcie porodu, zdjęcia robimy już maluszkowi),
- ładowarka do telefonu,
- słuchawki do telefonu,
- sztućce,
- kubek,
- rogal do karmienia.