Dlaczego WARTO jeść ogryzek! Zdrowotne właściwości nasion jabłek.
Zjadając jedno jabłko dziennie dostarczamy organizmowi praktycznie wszystkich naturalnie występujących witamin. Pamiętamy, żeby spożywać je ze skórką, bo tam kryją się niezwykle cenne substancje, ale zapominamy, że i pestek nie należy wypluwać!
Często powodem rezygnacji ze zjedzenia pestek jest ich gorzkawy smak, który zawdzięczają amigdalinie. Utrwaliło się również przekonanie, że są one trujące.
Co takiego kryje się w pestkach i czy warto je zjadać?
Są one bogatym źródłem jodu. Już ziarenka z jednego jabłka wystarczają na pokrycie pełnego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Jest on niezbędny do produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny i jej formy aktywnej trójjodotyroniny. Prawidłowe stężenie tych hormonów we krwi jest niezwykle ważne dla rozwoju i funkcjonowania mózgu, przysadki mózgowej, całego układu nerwowego, a także nerek mięśni i serca. Natomiast przedłużający się niedobór jodu u dzieci, zwłaszcza w pierwszych trzech latach życia przynosi najwięcej szkód i może prowadzić do zaburzeń rozwoju fizycznego i umysłowego. Bardzo ważne jest również spożywanie jodu przez kobiety ciężarne, ponieważ jego odpowiedni poziom, gwarantuje prawidłowy rozwój płodu.
Jest to również kopalnia amigdaliny potocznie zwanej witaminą B17, która rzadko daje się spotkać w diecie. Również zakup amigdaliny w aptece nie jest taki łatwy, więc pestki jabłek wydają się najlepszym sposobem na uzupełnienie jej braków. W medycynie naturalnej, niekonwencjonalnej uważana jest ona za środek zapobiegający rozwojowi choroby nowotworowej i zwalczający komórki rakowe.
Grupa zwolenników witamy B17 jest przekonana o jej rewolucyjnym działaniu w onkologii i utrzymuje, że nie jest szkodliwa dla tkanek zdrowych. Zawarta w niej substancja cyjanek „uwalnia się” dzięki enzymowi beta-glucosidase, który jest stale obecny w naszym organizmie w małych ilościach. Natomiast ilości potrzebne do tzw. otwarcia molekuł cyjanku są obecne tylko w komórkach rakowych, czyli tam gdzie jego działanie jest pożądane. Jednak pozytywne efekty tego działania nie są potwierdzone, więc jej suplementowanie jako lek przeciwnowotworowy wzbudza wątpliwości.
Z uwagi na to, że badania wciąż nie wykazały całkowitej skuteczności amigdaliny lub jej braku, osoba chora powinna skonsultować swoje leczenie z onkologiem. Naturalne źródło amigdaliny jak pestki jabłka spożywane raz dziennie na pewno nam nie zaszkodzą.
Jeśli zdecydujemy się na spożywanie nasion, musimy pamiętać, żeby nie przesadzać z ich ilością, gdyż w dużych dawkach przyczyniają się one do niestrawności. Powszechnie wiadomo, że wszystko w nadmiarze jest szkodliwe.
Pestki owoców, które można spożywać bez obaw:
- winogrona-pestki winogrona obniżają poziom cukru we krwi,
- arbuz-czarne pestki arbuza zawierają żelazo, magnez, kwas foliowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe,
- agrest-pestki agrestu mają dobroczynny wpływ na przemianę materii (pomogą przy zaparciach).
UWAGA:
Trujące pestki owoców, których nie należy spożywać to:
- pestki wiśni i czereśni,
- pestki brzoskwini oraz moreli,
- pestki śliwek,
- pestki mandarynek i nektarynek (też lepiej unikać).