Newsy

Twoje dziecko bawi się klockami? Zobacz, jak to na niego wpływa

Jeśli twój maluch zamiast budować wieże i inne konstrukcje, dużo częściej je burzy – nie martw się. W klockach nie chodzi tylko o budowanie.

Funkcje poznawcze

Zabawa klockami (nie tylko budowanie) doskonale wpływa na funkcje poznawcze dziecka. Taka zabawa rozwija pamięć, koncentrację i spostrzegawczość.

Rozwiązywanie problemów

Dziecko bawiące się klockami, podczas tej zabawy nieustannie musi zastanawiać się, jak rozwiązać dany problem. Jaki kolor wybrać, jaki kształt będzie pasował najlepiej, dlaczego ten klocek nie pasuje do tamtego? Jest to doskonały trening dla mózgu malucha.

Takie logiczne myślenie sprawia, że dziecko od małego uczy się rozwiązywać problemy logiczne, a w późniejszym okresie życia dobrze wpływa na rozwiązywanie zadań matematycznych.

Wiara w siebie

Każde połączenie klocków lub zbudowanie najprostszej wieży to dla dziecka duże osiągnięcie. Dzięki temu maluch od początku buduje wiarę w siebie i ma poczucie, że wiele zależy właśnie od niego.

Kreatywność

Wyobraźnia i kreatywność są niezbędne podczas zabawy klockami. Dziecko bawiące się klockami rozwija te cechy.

Klocki umożliwiają budowanie niezliczonych kształtów i budowli. Dzięki temu maluch szybko nauczy się, że wiele zależy od jego własnego pomysłu. Jeśli nic nie wymyśli, będzie się nudził. A przecież żadne dziecko nie lubi nudy.

Wspólna zabawa

Klocki umożliwiają wspólną zabawę z rodzeństwem lub kolegami. To z kolei sprawia, że dzieci rozwijają się szybciej, są bardziej wyrozumiałe, empatyczne i poznają nutkę rywalizacji. Wspólne działanie skłania dzieci również do pomagania rówieśnikom, jeśli mają jakiś problem.

Popularne artykuły

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów: Historia, Znaczenie i Obchody

Produkty, które łagodzą stres

Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych: Jak Udzielić Pomocy Naszym Czworonożnym Przyjaciołom?