Zdrowie

Jesienny katar i przeziębienie – skuteczne inhalacje olejkami (na maseczce)

Najlepszą, a jednocześnie najprostszą metodą pozbycia się jesiennego kataru i przeziębienia jest inhalacja przy użyciu maseczki i olejków eterycznych.

 

Maseczki przygotowane z odpowiednich materiałów kosztują kilka złotych, a mają wiele zalet. Można stosować je do inhalacji, można w nich biegać podczas dużego smogu (nie przepuszczają żadnych zanieczyszczeń), można w nich również chodzić kiedy jesteśmy chorzy i nie chcemy nikogo zarazić, lub zostać zarażonym.

Maseczki ochronne, które doskonale nadają się do inhalacji i skutecznie chronią przed smogiem są naprawdę małym wydatkiem. Jednorazowe maseczki z 3-warstwowej włókniny kosztują ok. 10 zł, a w paczce jest ich 50 sztuk. Maseczki dodatkowo są hipoalergiczne i oddycha się przez nie swobodnie.

 

Inhalacja olejkami

 

Olejek z drzewa herbacianego


Do maseczki wystarczy nalać 2-3 kropelki olejku herbacianego i nałożyć ja na twarz (dokładnie przykryć usta i nos). Doskonale leczy katar, zapalenie zatok i oskrzeli, ponieważ zabija bakterie, grzyby i wirusy.

 

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy pięknie pachnie, leczy infekcje i odpręża. Jego dodatkową zaletą jest pozytywne pływanie na pamięć oraz na koncentrację. Warto więc skorzystać z takiej inhalacji na przykład na przerwie w pracy – wystarczy 15 minut oddychania przez maseczkę.

 

Olejek eukaliptusowy

 

Olejek ten również doskonale zwalcza infekcje dróg oddechowych, ale ma dodatkową zaletę – działa napotnie. Takie działanie przynosi ulgę w gorączce i przyspiesza proces zdrowienia.

 

Olejek sosnowy

 

Olejek sosnowy charakteryzuje się silnym działaniem wykrztuśnym. Z tego względu doskonale sprawdzi się przy kaszlu spowodowanym np. zapaleniem oskrzeli. Warto również połączyć go z olejkiem eukaliptusowym. Można na maseczkę wlać jedną kroplę olejku sosnowego i jedną eukaliptusowego.

 

Olejek z tymianku

 

Olejek tymiankowy działa podobnie, co olejek z drzewa herbacianego. UWAGA: nie można go jednak stosować w ciąży.


 

 

Przeciwwskazania

 

Głównym przeciwwskazaniem na stosowanie olejków do inhalacji w masce są alergie. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś uczulony na dany olejek – zrób test. Nanieś kropelkę olejku za ucho, lub na wewnętrzną część nadgarstka. Jeśli po jakimś czasie odczujesz swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie w tym miejscu – lepiej odpuść stosowanie tego olejku.

 

Popularne artykuły

Austria i Czechy rezygnują z obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa

Jak skutecznie odświeżyć ZLEWOZMYWAK?

Gdzie nadal trzeba będzie nosić maseczki? Według rozporządzenia są to trzy miejsca