Nowe ognisko odry w Polsce. Jakich objawów nie wolno ignorować?
Główny Inspektor Sanitarny zareagował na kolejne zachorowania na odrę. Instytucja przypomina o konieczności szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce. Do apelu przyczyniło się nowe ognisko odry w Pruszkowie (10 chorych), jednak od 1 stycznia do 15 października tego roku zachorowało już 128 osób. GIS podkreśla również, że szczepionki przeciwko tym chorobom są bezpieczne i skuteczne.
128 chorych na odrę osób to wynik na dzień 25 października 2018 roku. Obecnie choruje dodatkowe 11 osób. 10 osób zachorowało w Pruszkowie, 1 w Piastowie. Istnieje również podejrzenie dwóch dodatkowych zachorowań w Nadarzynie. W Pruszkowie, prawdopodobnie, ognisko pochodzi z jednej ze szkół podstawowych. Jednak jak informuje Wirtualna Polska, zastępca prezydenta miasta zapewnia, że szkoła została całkowicie zdezynfekowana.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Odra to jednak z najbardziej zaraźliwych chorób. Najbardziej niebezpieczne w odrze są powikłania, które niestety, występują często.
Objawy odry: gorączka, katar, meczący kaszel, twarz dziecka napuchnięta, jak po długotrwałym płaczu, światłowstręt, zaczerwienienie oczu, wysypka (plamki, grudki).
Powikłania
Ryzyko powikłań jest największe u dzieci poniżej 5 roku życia i u dorosłych powyżej 20 roku życia. Do łagodniejszych powikłań należy zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe. Natomiast bardziej niebezpieczne powikłania to np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie płuc.
Jak się zarażamy?
Do zarażenia się odrą od chorego dochodzi poprzez drogę kropelkową. Kaszel i kichanie osoby chorej i styczność z wydzielinami osoby z chorej – z gardła, nosa, lub z moczem. Od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów może minąć 10-12 dni. Jednak od momentu zakażenia osoba chora zaraża już innych, zarażanie innych ustępuje jednak na ok. 4 przez wystąpieniem pierwszych objawów.