Zwykły pieprzyk czy czerniak? Jak skutecznie obserwować swoje ciało?
Rak skóry jest niezwykle groźną chorobą. W dużej mierze dlatego, że bardzo późno się go wykrywa. Znamiona, pieprzyki i inne objawy skórne, które uważamy za normalne, często są bagatelizowane. Warto więc dokładnie przyjrzeć się swoim pieprzykom i znamionom. Szczególnie, jeśli nowotwory skóry występowały w rodzinie.
Samodzielne zbadanie pieprzyka nigdy nie da nam diagnozy. Może jednak nas skłonić do udania się do dermatologa. Jakie cechy pieprzyka powinny więc sprawić, że udamy się na dalsze badania? Warto w tym miejscu również wspomnieć, że nawet jeśli pieprzyki i znamiona wyglądają „bezpiecznie”, konsultacje dermatologiczne powinniśmy robić raz w roku bez względu na stan zdrowia.
Asymetria
Czerniak ma nieregularne kształty. Zbudowany jest z tzw. wyniosłości. Nie jest całkiem płaski, tylko nierówny.
Brzegi
Czerniak zazwyczaj posiada również nierówne, postrzępione brzegi. Jego krawędzie nie są gładkie, ani owalne.
Kolor
Czerniak może przybierać różne kolory. Charakteryzuje go jednak nierównomierne rozprowadzenie barwnika.
Średnica
Czerniak posiada średnicę większą niż 5 mm.
Wzniesienie
Czerniak zazwyczaj posiada uwypuklenie. Nie jest płaskim pieprzykiem, ale wyraźnie odstającą zmianą.
Czynniki zwiększające ryzyko nowotworów skóry
Głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwory skóry jest bardzo jasna karnacja, która jest mało odporna na działanie promieni UV. Zwiększyć ryzyko mogą również wcześniejsze poparzenia słoneczne. Poza tym, dużą rolę w powstawaniu nowotworów odgrywa również czynnik genetyczny.
Bez względu na wygląd i ilość znamion na skórze warto przynajmniej raz w roku udać się do dermatologa na badanie kontrolne. Badanie nie trwa długo i nie jest drogie, a może we wczesnym stadium wykryć nieprawidłowości. Im szybciej wykryjemy stan chorobowy, tym większe szanse na jego całkowite wyleczenie.