Na co może pomóc maść tygrysia?
Maść tygrysia to specyfik, który pamiętają nasze mamy, babcie i prababcie. Każdy z nas kto chociaż raz stosował ten specyfik, z pewnością jest w stanie sobie przypomnieć jego charakterystyczny zapach.
Maść tygrysia to naturalny preparat leczniczy o o działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym. Receptura maści powstała w 1870 roku, a stworzył ją chiński zielarz Aw Chu Kin. Jego synowie, po śmierci ojca w latach 20. XX wieku w Singapurze otworzyli fabrykę maści, która prosperuje do dziś. Preparat tak naprawdę nie ma nic wspólnego z tygrysem, nazwę zawdzięcza temu, że wspomniane zwierzę jest znakiem firmowym. W składzie znajdziemy tak naprawdę mieszankę naturalnych ziół i olejów roślinnych, które sprawdzają się w leczeniu bólu i urazów skóry, a także łagodzeniu stanów zapalnych.
Skład oryginalnej maści tygrysiej:
- 25% - kamfora,
- 10% - mentol,
- 7% - olejek kajeputowy,
- 6% - mięta pieprzowa,
- 5% - olejek cynamonowy,
- 5% - olejek goździkowy,
- baza maści
Jakie posiada maść tygrysia właściwości?
Chcąc jak najlepiej poznać właściwości maści tygrysiej, sprawdźmy jak działają poszczególne jej składniki.
Kamfora
Kamfora ma właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i często sięga się po nią podczas przeziębienia. Często wchodzi w skład preparatów do stosowania na klatkę piersiową i do inhalacji, ponieważ pomaga zwalczyć katar i kaszel.
Mentol
Mentol drażni zakończenia nerwowe zmniejszając tym samym ich wrażliowość na odczucia bólowe. Działa chłodząco i łagodzi ból.
Olejek kajeputowy
Olejek kajeputowy działa antybakteryjnie w stosunku do bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych. Ma także właściwości przeciwgrzybicze, rozkurczowe, przeciwbólowe i ściągające. Podczas przeziębienia wspomaga leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i migdałków.
Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa jako składnik preparatów do stosowania zewnętrznego zmniejsza ból i pomaga w rozluźnieniu mięśni. Liście mięty maja także działanie przeciwświądowe, miejscowo znieczulająco i przeciwzapalnie.
Olejek cynamonowy
Olejek cynamonowy nie tylko pięknie pachnie. Ma właściwości antyseptyczne i ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobowtórczych i grzybów. Ponadto świetnie sprawdza się do odstraszania owadów, szczególnie komarów.
Olejek goździkowy
Olejek goździkowy otrzymywany z pąków goździkowca korzennego ma silne działanie odkażające. Dzięki tym właściwościom od lat stosowany jest jako domowy sposób na złagodzenie bólów zęba, stawów czy mięśni. Olejek goździkowy nie tylko działa miejscowo znieczulająco, ale ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Kiedy pomoże nam maść tygrysia?
Maść tygrysia to skuteczne i naturalne rozwiązanie dla osób cierpiących na bóle mięśni i stawów oraz na urazy skóry. Maść idealnie sprawdzi się podczas masażu rozgrzewającego. Szczególnie docenią ją osoby, które borykają się z bólem reumatycznym oraz zmęczonymi, opuchniętymi nogami i stopami oraz sportowcy.
Maść tygrysia sprawdzi się także podczas:
- przeziębienia- do stosowania na klatkę piersiową i plecy
- zapalenia zatok - do nakładania pod nos
- bólu gardła - do stosowania zewnętrznego w obrębie gardła
- bólu głowy - do wcierania w skronie
- nerwobóli - pomaga się rozluźnić, łagodzi napięcie i działa przeciwbólowo
- stłuczeń, zwichnięć i skręceń - nie tylko przyniesie ulgę w bólu, ale także zmniejszy stan zapalny i opuchliznę
- mdłości - wystarczy ją powąchać
- bólów brzucha - maść złagodzi skurcze i ból, jeśli posmarujemy nią brzuch
- uczucia zimna - jeśli nasze stopy zmarzły , wystarczy natrzeć je maścią tygrysią
- przykrego zapachu obuwia - wstawmy do butów odkręcony słoiczek maści
- sezonu na owady - maść tygrysia nie tylko odstrasza owady, ale także łagodzi świąd po ich ukąszeniu
- podrażnień skóry - łagodzi podrażnienia skóry, działa antyseptycznie, przez co przyspiesza także gojenie się drobnych ran i zadrapań
- zmian trądzikowych - do stosowania miejscowego na zmiany problemów z rozstępami - do regularnego masażu rozstępów, które chcemy rozjaśnić
Jest szczególnie przydatna dla osób, które chcą uniknąć stosowania silniejszych leków i szukają naturalnych alternatyw. Jednak, jak każdy preparat może powodować skutki uboczne, na które należy zwrócić uwagę. Zwykle są to podrażnienia skóry i odczyny alergiczne.