Co kupić w CZECHACH? Najpopularniejsze produkty z Czech
Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się do Czech to koniecznie musisz wiedzieć jakie produkty warto przywieźć z Czech do Polski.
Oczywiście każdy ma inny gust więc nie każdemu mogą się podobać czy smakować niżej wymienione produkty, jednak postaramy się przedstawić tylko te typowo czeskie produkty, które po prostu warto spróbować.
CZESKIE SERY
Pyszne sery nie tylko pochodzą z Francji czy z Włoch.
Także Czesi mają się czym pochwalić w tym temacie.
Jeżeli uwielbiasz sery to musisz wiedzieć, że tych serów w Polsce nie znajdziesz!
Balkan – to biały ser o kruchej konsystencji. Jest bardzo słony dlatego też jest częstym dodatkiem do sałatki szopskiej. Jeżeli jeszcze jej nie próbowaliście to koniecznie musicie spróbować.
Hermelin – to ser z pleśnią typu Camembert. Z tego sera powstaje najbardziej popularna przekąska do piwa - nakládaný hermelín czyli krążki sera macerowane w oleju z cebulą, ostrą papryką i przyprawami.
Niva – to ser typu roquefort charakteryzujący się zieloną lub niebiesko zieloną pleśnią.
Z tego sera robi się najczęściej pomazánky do chleba.
Bardzo często też można spotkać w czeskich barach pierś drobiową faszerowaną właśnie Nivą.
Olomoucké tvarůžky – to dojrzewający ser typu twarogowego.
Trzeba zaznaczyć, że produkuje się jej wyłącznie w jednej mleczarni bardzo blisko Ołomuńca – są specjalnością tego regionu.
Pivní sýr – to miękki ser typu romadur. Ma bardzo charakterystyczny ostry zapach, oraz mocno słony lub pikantny smak.
Skórę tego sera pokrywa pomarańczowa lub żółta maź.
Najczęściej ser ten jest podawany jako przekąska do piwa.
Gran Moravia – to długo dojrzewający, twardy, żółty ser. Idealnie nadaje się do sałatek i makaronów.
W smaku przypomina Grana Padano.
KIEŁBASA
Czyli špekáčky, a jeszcze dokładniej to utopenci – czyli coś jakby kiełbaski z kawałkami słoniny.
Bardzo smaczny choć nieco kaloryczny produkt.
Jeżeli masz w samochodzie lodówkę turystyczną i chcesz zabrać trochę słoików do domu to koniecznie wyszukaj te utopenci które posiadają ogólnoeuropejski znak „Gwarantowana Tradycyjna Specjalność”.
OGÓRKI
Jeżeli jesteś fanką przetworów to koniecznie wypróbuj ogórki ze Znojma.
Smakują dość ciekawie, ale ich smak nieco różni się od naszych konserwowych ogórków.
Jeżeli przetwory wolisz robić sama w domu to koniecznie kup znojemský nálev – czyli ocet z dodatkiem przypraw wg znojemskiej tradycyjnej receptury.
SOSY
Jeżeli na Twoim stole często lądują różne keczupy i inne sosy to musisz spróbować Keczupu Otma Gurmán – jest przepyszny!
SŁODKOŚCI
Jeżeli uwielbiasz desery i inne słodkości to koniecznie spróbuj warstwowego ciasta z orzechami i kremem Marlenka firmy Pegas. Tylko uważaj bo są bardzo słodkie – podobnie jak lody tej samej firmy.
Warto też wspomnieć, choć zapewne te dwa produkty znacie doskonale o Lentilkach czyli o czymś podobnym do M&M'sów, a także o czekoladzie Studentská.
NAPOJE
Zdecydowanie na pierwszym miejscu należy uplasować Kitl czyli syrop owocowy pewnej wytwórni z Jablonca.
Jest idealny w smaku i można go dostać w kilku smakach takich jak wiśniowym, miętowym, grejpfrutowym, imbirowym i o smaku białego bzu.
Kitl nadaje się zarówno do wody mineralnej jak i do alkoholowych drinków.
PIWO
Tutaj nie musimy się rozpisywać. Czeskie piwa są bardzo dobre, a kto wie czy nie najlepsze.
Bez problemu znajdziesz kilkadziesiąt rodzajów piw więc warto spróbować wielu z nich i znaleźć te które najbardziej przypadnie Wam do gustu.
ZOBACZ TAKŻE
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ WYBIERAJĄC SIĘ ZA GRANICĘ?
Jeżeli wybierasz się w podróż za granicę naszego kraju to warto pamiętać o kilku najważniejszych sprawach.
Poniżej prezentujemy krótko i na temat o czym należy pamiętać.
DOKUMENTY – jeżeli wybierasz się do krajów nie należących do UE to oczywiste jest, że musisz mieć ze sobą paszport. Jeżeli podróżujesz bez pośrednictwa biura turystycznego to w niektóre miejsca konieczna będzie wiza.
Jeżeli jednak wybierasz się w podróż po krajach należących do UE to paszportu nie musisz zabierać. Jednak warto mieć ze sobą dowód osobisty. Będzie on konieczny w przypadku korzystania z usług medycznych czy np. podczas jakiejś kontroli.
ZABIERZ MAPY – nie muszą być to mapy w formie papierowej. W dzisiejszych czasach można mieć wszystko w telefonie lub urządzeniu GPS. Jednak jeżeli Twoja wyprawa będzie prowadziła przez góry itp. (np. planujesz iść kilka dni i nocować w namiocie) to lepiej weź także mapę tradycyjną. Urządzenia mogą ulec awarii albo po prostu się rozładować.
PAKOWANIE – zrób to z głową. Często jest tak, że pakujemy masę niepotrzebnych rzeczy których potem nawet nie wyciągniemy z walizki. Pamiętaj o najważniejszych rzeczach: bielizna na każdy dzień, dodatkowe buty, coś ciepłego do ubrania i podstawowe kosmetyki.
JĘZYK OBCY – mimo że na pewno potrafisz porozumieć się w jakimś języku obcym to i tak może Ci się przydać kilka słów lub zwrotów w języku lokalnym. Zapisz sobie na karteczce kilka podstawowych zwrotów jak: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, przepraszam.
Jeżeli zwrócisz się do mieszkańców w ich języku to z pewnością będą lepiej nastawieni np. do udzielenia Ci pomocy typu wskazanie drogi.
ZWYCZAJE – warto poznać lokalne zwyczaje miejsc do których się wybierasz. Pamiętaj, że każda kultura jest inna więc dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto zapoznać się ze zwyczajami kraju do którego się jedzie jeszcze przed wyjazdem.
GESTY – pamiętaj, że gesty których używamy na co dzień nie koniecznie mogą być odpowiednie w innym kraju – mogą mieć bardzo różne znaczenie. W niektórych krajach łapiąc stopa czy pokazując, że jest wszystko super nie warto podnosić kciuka w górę. To samo tyczy się znaku „peace” - nie zawsze znaczy on coś pozytywnego.
WALUTA – pamiętaj o zabraniu odpowiedniej waluty. Jeżeli wybierasz się do Azji czy Ameryki Południowej to warto zabrać ze sobą dolary ze względu na lepszy przelicznik.
W podróż po Europie warto zabrać trochę euro oprócz waluty, która obowiązuje w danym kraju.
I na koniec pamiętaj o UBEZPIECZENIU!
Bez ubezpieczenia każda nawet najmniejsza pomoc medyczna może Cię słono kosztować.