W czym przechowywać żywność, aby była dłużej świeża? Papier, folia, czy pojemniki?
Nikt z nas nie lubi wyrzucać żywności do śmieci. Nie dość, że marnujemy wtedy pieniądze, to jeszcze jest to w pewnym sensie nieetyczne. Nie zawsze jednak zdążymy zjeść to, co kupiliśmy, lub przechowujmy produkty w niewłaściwy sposób, przez co szybciej się psują. Co więcej, niewłaściwe przechowywanie żywności sprawia również, że ta traci wiele cennych wartości odżywczych.
W czym więc najlepiej przechowywać produkty spożywcze?
Metod przechowywania żywności jest wiele:
-Folia aluminiowa
-Folia spożywcza
-Folia papierowa
-Pojemniki:
--Szklane i ceramiczne
--Plastikowe
--Silikonowe
--Próżniowe
#Folia aluminiowa
Folia aluminiowa doskonale nadaje się do przechowywania dań gotowych. Zarówno w lodówce, jak i po to, aby zatrzymać ich ciepło. Nie powinniśmy jednak nigdy owijać w nią owoców. Kwas w nich zawarty może wchodzić w interakcję z aluminium.
#Folia spożywcza
Folię spożywczą warto wykorzystywać do ochrony produktów przed nadmiernym wysychaniem. Należy jednak unikać owijania nią warzyw, owoców i chleba, ponieważ zatrzymana wilgoć spowoduje szybkie namnażanie się pleśni.
#Papier
Papierem najlepiej owijać chleb, sery, wędliny, owoce i warzywa. Nie doprowadzi to do ich spleśnienia, ale skutecznie ochroni przed czynnikami zewnętrznymi i wysychaniem.
#Woreczki foliowe
Zamykane woreczki foliowe zazwyczaj stosujemy do przechowywania produktów w zamrażarce.
#Pojemniki plastikowe
Idealnie nadają się one do przechowywania wszelkiego rodzaju żywności. Zwróć jednak uwagę na to, czy widnieje na nich znak widelca i kieliszka. Jest to znak atestu i mówi o tym, że w pojemniku można bezpiecznie przechowywać żywność.
#Pojemniki silikonowe
Najczęściej wykorzystuje się je do bezpiecznego mrożenia żywności. Jednak i przechowywanie w lodówce w pojemnikach silikonowych jest wskazane.
#Pojemniki próżniowe
Ich główną zaletą jest fakt, że nie przepuszczają żadnych zapachów, a żywność zachowuje świeżość na dłużej.
#Pojemniki szklane
Pojemniki ze szkła, porcelany, czy ceramiki nie wchodzą w żadną interakcję z żywnością i są najbezpieczniejsze. Ich wadą natomiast jest ich ciężar. O wiele trudniej przynieść w torebce do pracy lunch znajdujący się w szklanym, ciężkim pojemniku, niż w lekkim plastiku. Doskonale nadają się natomiast do przechowywania żywności w lodówce, oraz sypkich produktów, takich jak kawa, cukier, czy mąka w szafkach.