Dieta i żywienie

8 błędów żywieniowych, przez które bez przerwy jesteś głodna

Zastanawiasz się dlaczego pomimo jedzenia sporej ilości pożywienia wciąż nieustannie odczuwasz głód lub apetyt? Być może przyczyną są błędy żywieniowe, które znajdziesz  w tym artykule.

#Głód vs. pragnienie

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale nasz organizm często myli pragnienie z głodem. Jeśli poczujesz wzmożony apetyt i głód, a niedawno zjadłaś pokaźny posiłek zastanów się, kiedy ostatnio piłaś wodę. Wypij szklankę wody i przekonaj się, że „głód” zniknął.

 

#Puste kalorie

 

Częste sięganie po słodycze i inne kaloryczne przekąski, które nie zawierają wartości odżywczych również zwiększają apetyt i głód. Odwrotnie działa np. zjedzenie posiłku z dużą zawartością białka – białko długo się trawi i daje uczucie sytości.

 

 #Alkohol

Nic tak nie zwiększa apetytu jak drinki, czy piwo. Jeśli jesteś na imprezie i pijesz alkohol zaopatrz się w zdrowe przekąski, zamiast w tłuste i słone chipsy.

 

#Mała ilość białka w diecie

Jak już wcześniej wspomniano białko daje uczucie sytości na dłużej i doskonale odżywia organizm. Kiedy z niego zrezygnujemy okaże się, że jemy o wiele więcej.

 

#Niedobór snu

 

Regularne niedosypianie jest jedną z przyczyn otyłości. Kiedy się nie wysypiamy organizmowi brakuje energii i chce ją otrzymać w pożywieniu. Z tego względu w ciągu dnia zazwyczaj jemy o wiele więcej.

#Nieregularne posiłki

Najlepiej dla naszego organizmu jest kiedy nie odczuwa dużego głodu. Aby to osiągnąć konieczne są regularne posiłki, które na bieżąco dostarczają organizmowi energii, przez co ten nie odkłada jej w postaci tłuszczu na „czarną godzinę”.

 

#Zbyt szybkie jedzenie

Jeśli jesz bardzo szybko mózg nie nadąża z odnotowaniem tego, że żołądek jest już pełny. Dlatego pomimo zjedzenia dużego posiłku wciąż czujesz apetyt i głód, który po ok. 20 minutach znika. Warto więc jeść powoli i dokładnie gryźć każdy kęs.

Popularne artykuły

Poszła do więzienia za sernik! Jej zbrodnia szokuje!

3 domowe i zdrowe napoje energetyzujące

Cyklaminian sodu (E952) - czy to bezpieczny słodzik?