Zwierzęta, których już nigdy nie zobaczymy. Poznaj 8 wymierających gatunków
Wraz z rozwojem przemysłu co wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska oraz nieustającego zainteresowania kłusownictwem tracimy piękne, niezwykłe gatunki zwierząt. Zobacz listę tych, których już nigdy nie zobaczymy.
1. Samotny George
Był ostatnim żółwiem z podgatunku żółwi słoniowych, zamieszkałych wyspę Pinta należącą do archipelagu Galapagos. Przez kilka stuleci były zjadane podczas rejsów żeglarzy. Oprócz tego rolnicy sprowadzili na wyspy kozy, które w znacznym stopniu wyniszczyły roślinność stanowiącą podstawowe pożywienie żółwia.
2. Mniszka karaibska
Ostatnio widziana w 1952 roku. Mierzyły ok. 2 metrów. Również stanowił pożywienie dla długo dryfujących po morzu żeglarzy. Zabijano je również, aby pokazywać je w muzeach edukacyjnych oraz sprzedawano je do cyrków i zoo.
3. Delfin amazoński
Został uznany za gatunek wymarły w 2006 roku. Być może gdzieś można jeszcze spotkać się ze starszymi osobnikami, natomiast z racji wieku nie rozmnażają się, przez co gatunek jest na liście zwierząt wymarłych. Był to jedyny delfin pływający w wodzie słodkiej.
4. Wilkowór tasmański
Wbrew pozorom należał do rodziny torbaczy i był jej największym drapieżnym przedstawicielem. Zamieszkiwał Australię i Nową Gwineę. Gatunek zaczął wymierać wraz z pojawieniem się na tych terenach Brytyjczyków, którzy przywieźli ze sobą psy, które zagryzały te zwierzęta. Gatunek został uznany za wymarły w 1936 roku.
5. Czarny nosorożec
Jego zagładę rozpoczęli myśliwi. Pomimo objęciu tego gatunku ochroną, gatunek ten wymarł na skutek nielegalnego kłusownictwa. Niestety, Chińczycy wierzą, że ich rogi mają cudowne właściwości lecznicze. Jego róg można było kupić za bardzo duże pieniądze, mimo to cena nie była przeszkodą.
6. Tygrys jawajski
Gatunek wymarły poprzez rozwój rolnictwa. Żyły na terenach Indonezji. Ostatnio widziano je na wyspie Jawa. Uznano go z azmarłego w 1994 roku.
7. Perkozek długodzioby
Oprócz tego, że był celem kłusowników wymarł na skutek wprowadzenia w jego środowisko nowych gatunków ryb i roślin, które spowodowały wymarcie gatunku ryby, którym odżywiał się ten ptak. Występował na Madagaskarze. Został uznany za wymarły w 2010 roku.
8. Koziorożec pirenejski
Nie zobaczymy go już od 2000 roku. Ostatni przedstawiciel zginął podczas nieszczęśliwego wypadku. Przypadkowo został przygnieciony drzewem. W 2009 roku naukowcy podjęli próbę sklonowania go, jednak młode zmarło z powodu bardzo licznych wad genetycznych.