Te objawy mogą świadczyć o niedoborze wapnia. Nie ignoruj ich!
Wapń to minerał, który znajduje się w sporych ilościach w naszych kościach, zębach, krwi i innych tkankach. Nie tylko odpowiada on za zdrowie kości i zębów, ale również układu nerwowego i równowagi komórkowej. Z tego względu nie powinniśmy jego niedoboru ignorować.
Jakie są najczęstsze objawy niedoboru wapnia?
#Problemy z zasypianiem
U osób, u których występuje niedobór wapnia pojawiają się również problemy ze snem. Bezsenność i wybudzanie się w nocy może świadczyć o niedoborze tego minerału.
#Problemy z uzębieniem
Zęby w dużej części składają się z wapnia. Kiedy w organizmie pojawia się jego zbyt mała ilość zęby zaczynają szwankować. Mogą pojawić się na nich żółtawe plamy, a nawet niektóre zęby mogą się kruszyć.
#Słabe włosy i paznokcie
Kruchość włosów i paznokci również jest jednym z objawów niedoboru wapnia. Minerał ten ma bezpośredni wpływ na ich kondycję. Kiedy występuje jego niedobór włosy i paznokcie zaczynają pękać, rozdwajać się i kruszyć.
#Bóle kości i stawów
Bóle kostno-stawowe mogą mieć swoją przyczynę w zmniejszeniu się gęstości kości. Spowodowane jest właśnie niedoborem wapnia.
#Nadciśnienie
Wapń jest jednym z pierwiastków biorących udział w regulowaniu ciśnienia tętniczego. Jego niedobór, jak i innych minerałów, może powodować nadciśnienie tętnicze.
#Silne bóle miesiączkowe
Odpowiedni poziom wapnia w organizmie przyczynia się do złagodzenia bolesnych miesiączek.
#Częste złamania kości
Wapń odpowiada za gęstość kości. W niedoborze wapnia kości tracą swoją gęstość przez co stają się bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia, złamania i pęknięcia.
Powyższe objawy mogą jednak świadczyć o innych chorobach i dolegliwościach. Nie należy ich więc po żadnym pozorem ignorować. Dla pewności zawsze warto udać się do lekarza.
Jak zapobiegać niedoborom wapnia?
Jak z wielu przypadkach dotyczących naszego zdrowia dużą rolę odgrywa dieta. Warto jak najczęściej sięgać po produkty bogate w wapń:
-Nabiał
-Orzechy
-Brokuły
-Ryby
-Jaja
-Szpinak
-Kapusta