Zalegająca woda w uchu może prowadzić do poważnych infekcji. Sprawdź, jak ją usunąć
Każdy z nas choć raz w swoim życiu miał wodę w uchu. Zazwyczaj po przechyleniu głowy na bok woda wypływa i szybko zapominamy o tym, że w ogóle tam była. Jednak czasem bywa tak, że woda utrzymuje się w przewodzie słuchowym przez dłuższy czas. Stanowi to duże ryzyko infekcji.
Z problemem stanu zapalnego ucha często mają do czynienia pływacy. Tak zwane „ucho pływaka”, czyli zapalenie ucha wewnętrznego powstaje na skutek długotrwałej ekspozycji ucha na wilgoć i wodę.
Woda, która przez długi czas blokuje kanał słuchowy zwiększa ryzyko rozwinięcia się infekcji i stanu zapalnego, który może uszkodzić słuch. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które są dużo bardziej podatne na infekcje ucha.
Jak usunąć zalegającą w uchu wodę?
#Próżnia
Efekt próżni zazwyczaj pozwala na skuteczne uwolnienie wody z ucha. W tym celu należy przechylić głowę w stronę zatkanego ucha i przykryć go w miarę szczelnie dłonią. W uchu wytworzy się próżnia, która uwolni wodę.
#Przechylanie głowy i opukiwanie
Głowę należy przechylić w jedną stronę i opukiwać delikatnie przeciwległą stronę głowy i ucha. Po chwili woda powinna swobodnie wypłynąć z ucha.
#Suszarka
Jeśli inne metody nie działają możesz sprawić, ze woda po prostu wyparuje. W tym celu użyj suszarki. Włącz suszarkę na najmniejszą moc i przez kilka minut „susz” ucho.
#Alkohol
Dobrym sposobem jest również wprowadzenie do ucha 2-3 kropel alkoholu odkażającego z apteki. Krople należy wprowadzić do ucha i odczekać 5 minut. Po tym czasie energicznie przechyl głowę na bok, aby woda mogła wypłynąć. W taki sam sposób możesz wykorzystać również wodę utlenioną.
#Spanie na jednym boku
Spanie na boku również poskutkuje usunięciem wody z ucha. Po kilku godzina leżenia na odpowiedni boku woda opuści przewód słuchowy.