Jak zrobić domowy ocet jabłkowy, który pomaga w dbaniu o zdrowie? Poznaj przepis
Ocet jabłkowy ma wiele cennych zastosowań. Kwasy w nim zawarte zwalczają bakterie, wirusy i grzyby, co pozwala skutecznie zadbać o zdrowie. Ocet jabłkowy jednak zazwyczaj kupujemy w sklepie, przez to nie mamy pewności co do jego jakości.
Najlepiej więc przygotować ocet jabłkowy w domu. Dzięki temu będzie on w 100% skuteczny.
Składniki:
-Jabłka
-Cukier
-Woda
-Szklany słoik
Przygotowanie:
#Jabłka pokrój na 4 części i umieść w słoiku.
#Wodę zagotuj i posłodź. Zaleca się używanie 1 łyżki cukru na litr wody w przypadku jabłek słodkich i 3-4 łyżki cukry na litr wody w przypadku jabłek kwaśnych.
#Kiedy woda z cukrem ostygnie zalej nią jabłka w słoiku.
#Słoik przykryj bawełnianą szmatką i pozostaw ciepłym, zacienionym miejscu.
#Kiedy rozpocznie się fermentacja alkoholowa jabłka zaczną wypływać na wierzch. Wtedy codziennie należy je przemieszać, aby na górze nie powstała pleśń.
#Wokół fermentujących owoców zacznie pojawiać się piana – to dobry znak.
#Po 2-3 tygodniach fermentacja alkoholowa dobiegnie końca. Owoce przestaną się pienić, wypływać na wierzch i zaczną brązowieć.
#Wtedy odcedzamy owoce i pozostały płyn (zaczątek octu) przelewamy do czystego słoika.
#Słoik nakryj bawełnianą szmatką, zabezpiecz recepturką i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce.
Teraz zaczyna się fermentacja octowa, która potrwa 3-4 tygodnia.
#Podczas fermentacji octowej na powierzchni płynu pojawi się kożuch, który warto wymieszać z płynem. Zapach cieszy zacznie przypominać zapach octu.
#Po 4 tygodniach w cieczy powinna pojawić się gęsta zawiesina, która jest tzw. „matką octową”. Nie wolno jej wyrzucać, ponieważ z niej będziesz mogła zrobić kolejne porcje octu w przyszłości.
#Kiedy ciesz pachnie już ocet to znacz, że produkt jest gotowy. Wyjmij matkę octową ze słoika i przechowuj w osobnym naczyniu. Płyn rozlej do ciemnych, zamykanych butelek.