Zdrowie

9 wczesnych objawów cukrzycy typu 1 i 2. Nie ignoruj ich!

Objawy cukrzycy nie są oczywiste. Ok. 20% chorych nie ma pojęcia, że cierpią na cukrzycę 1 lub 2. Z tego względu cukrzycę często nazywa się „cichym zabójcą”. Współczesny styl życia sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, a jednocześnie sprawia, że ignorujemy jej objawy. Zwalamy winę na zmęczenie, niewyspanie, stres i złą dietę. Warto jednak obserwować swój organizm bardziej wnikliwie.

 

Jakie są objawy cukrzycy?

 

fot. shutterstock

 

Objawy cukrzycy typu 1:

 

#Senność i ciągłe zmęczenie

W przypadku cukrzycy organizm nie potrafi w prawidłowy sposób wykorzystywać  glukozy. Sprawia to, że ciągle odczuwamy zmęczenie i senność.

 

#Ciągłe uczucie pragnienia

Pomimo picia odpowiedniej ilości płynów chorzy na cukrzycę wciąż odczuwają uciążliwe pragnienie. Jest to jeden z głównych objawów cukrzycy.

 

fot. shutterstock

 

#Częste oddawanie moczu

Również nadprodukcja moczu może być objawem cukrzycy. Jeśli bardzo często musisz korzystać z toalety, a dodatkowo występują inne objawy z tej listy, zgłoś się na badania.

 

#Zwiększony apetyt

Nieprawidłowe wykorzystywanie glukozy  powoduje również nagłe napady głodu. Organizm potrzebuje zastrzyku energii, pomimo tego, że niedawno jedliśmy.

 

#Szybka utrata masy ciała

Nagły spadek wagi w połączeniu z powyższymi objawami również wskazuje na cukrzycę typu 1.


 

Objawy cukrzycy typu 2:

 

#Problemy z krążeniem

Swędzenie skóry lub częste drętwienie kończyn może wskazywać na problemy z krążeniem, które jednocześnie są objawem cukrzycy typu. 2.

#Powolne gojenie się ran

Cukrzyca skutkuje również powolnym gojeniem się ran. Jeśli się skaleczysz, a rana nie chce się zagoić, koniecznie udaj się do lekrza.

 

fot. shutterstock

 

#Rogowacenie ciemne

Ciemne plamy na karku, szyi i w okolicy pach również są objawem cukrzycy typu 2. Niestety, często mylone są z brudem, szczególnie jeśli występują u dzieci.

  

#Zaburzenia wzroku

Chorzy na cukrzycę często skarżą się również na swój wzrok. Obraz się rozmazuje, widzą plamy światła, nie mogą złapać ostrości. Konieczna jest w tym przypadku wizyta u okulisty i badania krwi.

 

 

Popularne artykuły

Czy alkohol tuczy? Sprawdziliśmy kaloryczność różnych trunków!

Dzień Lumpeksu: Święto Drugiej Ręki i Zrównoważonej Mody

Wirus z Chin dotarł do Europy. Nowe fakty!