Dlaczego konieczne jest wietrzenie pomieszczeń zimą? Jak robić to skutecznie?
Zimą bardzo rzadko wietrzymy nasze mieszkania. Liczymy się ze stratą energii i wychłodzeniem pomieszczenia. To niestety sprawia, że powietrze w naszych domach staje się niezdrowe. Wietrzyć więc trzeba jak najczęściej, jednak jak to zrobić, aby nie tracić przy tym pieniędzy za ogrzewanie?
#Brak wietrzenia pomieszczeń – skutki
Na zanieczyszczenia narażona jest najbardziej kuchnia. Kiedy gotujemy powstaje dużo pary wodnej, która osiada na wszystkim, co znajduje się w kuchni. Powstaje wtedy wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Pleśń i baterie wraz z nagromadzonym kuchem przedostają się do naszego organizmu i powodują nieprzyjemne dolegliwości.
Jakość powietrza w niewietrzonym pomieszczeniu znacząco się obniża. Nawet smog na zewnątrz nie jest dla nas tak niekorzystny. Zła cyrkulacja powietrza w mieszkaniu może powodować senność, bóle głowy, podrażnienie oczu i dróg oddechowych, a nawet wywołać astmę.
#Jak skutecznie wietrzyć pomieszczenie?
Największym błędem jest lekkie uchylanie okien na długi okres czasu. Spowoduje to jedynie utratę ciepła z murów i mebli, które doskonale gromadzą ciepło. Trudno będzie więc potem nagrzać takie pomieszczenie.
Uchylenie okna nie spowoduje też całkowitej wymiany powietrza w pomieszczeniu. Jak więc należy wietrzyć?
Najlepszym sposobem jest otworzenie okna na oścież i zamknięcie drzwi do pomieszczenia. 10 minut przed otworzeniem okna wyłącz grzejniki. Okna w pomieszczeniu powinny być otwarte na oścież ok. 10-15 minut. Dla utrzymania czystego powietrza w domu należy wietrzyć pomieszczenia raz dziennie, najlepiej rano, kiedy powietrze na zewnątrz jest przyjemnie świeże.