Zdrowie

Mało osób o nim wie - poznaj genialny trik! Jak prawidłowo parzyć herbatę?

Zimą pijemy ciepłą herbatę dużo częściej. Ten pyszny napój rozgrzewa i pomaga się zrelaksować. Dla wielu z nas jednak napar z jednej saszetki jest zbyt mocny, szczególnie, jeśli pijemy Lipton. Wtedy przekładamy torebkę z kubka do kubka, lub odkładamy ją, aby zaczekała na kolejne zaparzenie.

                           

Istnieje jednak prosty trik, dzięki któremu dużo łatwiej będzie ci zaparzyć herbatę o odpowiedniej mocy.

 

Co należy zrobić?

 

#Każda torebka herbaty składa się  z dwóch połączonych ze sobą saszetek.

 

fot. http://kobieceinspiracje.pl/ 

 

#Oderwij lekko sznureczek i rozerwij obie części w miejscu ich łączenia.

 

fot. http://kobieceinspiracje.pl/ 

 

#Za pomocą nożyczek przetnij torebkę na pół. 

 

fot. http://kobieceinspiracje.pl/ 

 

Dzięki temu powstaną dwie, z których zaparzysz idealną herbatę. 

fot. http://kobieceinspiracje.pl/ 

 

#W jakiej temperaturze parzyć różne herbaty?

W zależności od rodzaju herbaty i temperatury w jakiej ją parzymy, napar ma różne właściwości.

Herbata czarna – ten rodzaj herbaty najlepiej zalać tzw. „białym wrzątkiem”. Jest to woda w drugim stadium wrzenia, ale jeszcze nie bulgocze, a jedynie pojawiło się w niej już tyle pęcherzyków powietrza, że wydaje się ona biała. Taka woda ma temp. Ok. 96 stopni C.

 

Herbata zielona – tą herbatę należy zalać wodą o temperaturze 60-90 stopni. Jak określić temperaturę? Jest na to prosty sposób. Po zagotowaniu wody, po upływie 3-4 minut woda uzyskuje temp. 90 stopni C., po upływie 15-18 minut – 60 stopni C.

 

Herbata biała – aby zachować wszystkie drogocenne składniki tej herbaty należy zalać ją wodą o temperaturze 70-80 stopni C. oraz parzyć nie krócej niż 3 minuty, ale nie dłużej niż 10 minut.

 

#Herbata z cytryną – czy na pewno jest taka zdrowa?

fot. shutterstock

 

W okresie zimowym często sięgamy również po czarną herbatę z cytryną. Wydaje nam się, że dzięki temu dostarczymy organizmowi wit. C, co uchroni nas przed infekcjami. Niestety, jest to nieprawda.

Po pierwsze – wysoka temperatura herbaty niszczy wit. C w cytrynie. Możemy więc odczekać, aż herbata trochę przestygnie i dopiero wtedy dodać sok z cytryny.

 

Po drugie – liście herbaty zawierają glin. W zwykłym naparze z herbaty jest go znikoma ilość, jednak kiedy dodamy do naparu sok z cytryny, z liści wydobywa się cytrynian glinu. Jest to szkodliwa substancja, która odkłada się w mózgu i zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera .

 Jednak i na to znalazł się prosty sposób. Wystarczy dodać cytrynę do herbaty dopiero, kiedy usuniemy z niej torebkę lub liście. Dzięki temu napar taki będzie w 100% bezpieczny dla zdrowia.  

Popularne artykuły

Jak dostać 20 tysięcy na remont domu?

Zobacz na co pomogą Ci plasterki ogórka namoczone w wódce!

Możliwe nowe obostrzenia. Minister zdrowia podał limit zakażeń