Kulinaria

PIERNIK – skąd się wziął w Polsce i jaka jest jego historia?

 Piernik jest jedną z podstawowych przekąsek na polskich stołach. Praktycznie wszyscy go kosztowaliśmy. Czy ktoś jednak  zastanawiał się kiedyś nad jego historią? Zobacz, skąd się wziął i jaka stoi za nim tradycja.

 

#Pierwsza tradycja związana z piernikiem

Piernik niegdyś znany był pod nazwą „miodownik”. W dniu przyjścia na świat córki, rodzina przygotowywała ciasto (na bazie mąki i miodu), które dojrzewało latami w piwnicach. Ciasto pieczone było dopiero w momencie, kiedy córka wychodziła za mąż.

 

#Narodziny piernika

fot. shutterstock

 

Choć tradycja związana z początkami piernika jest piękna i warta zapamiętania, sam smak piernika w niczym nie przypominał tego, co dzisiaj znamy pod jego nazwą. Armat i korzenny smak dzisiejszego piernika zawdzięczamy przypadkowi. Legenda głogi, że jeden z uczniów piekarza przez przypadek dodał do ciasta przyprawy korzenne i nieświadomie stworzył wyjątkowy w smaku wypiek.

 

Wypiek ten przez lata stanowił pożywienie żołnierzy. Przede wszystkim ze względu na długi termin przydatności do spożycia oraz swoje właściwości odżywcze:

Przyprawy korzenne – leczą niestrawność, wzmacniają odporność i wzmacniają serca.

Glukoza z miodu i fruktoza – dodają siły.

 

#Pochodzenie i historia piernika w Polsce

Większość osób twierdzi, że miejscem narodzenia piernika jest Polska. Jednak w rzeczywistości pochodzi on z rejonów dzisiejszej Holandii.

Nazwa „piernik” pochodzi od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Początkowo piernik był dobrem luksusowym. Raczyli się nim jedynie najzamożniejsi obywatele – mężczyźni zagryzali nim wódkę, a damy delektowały się przysmakiem podczas podwieczorków. W staropolszczyźnie wypiekano różne rodzaje piernika – katarzynki na Andrzejki, czy mikołajki na 6 grudnia.

 

Najstarszy przepis na piernik

Najstarszy, udokumentowany przepis na ten wypiek pochodzi z roku 1725. Jednak nie został on umieszczony w książce kucharskiej, ale w poradniku medycznym. Świadczy to o wykorzystywaniu piernika w celach leczniczych praktycznie od początków jego istnienia.

 

#Piernik dzisiaj

fot. shutterstock

 

Dzisiaj wypieki z piernika są ogólnodostępne i każdy może sobie na nie pozwolić. Najczęściej kupujemy je przed świętami Bożego Narodzenia. Warto jednak poświęcić trochę czasu na ich samodzielne przygotowanie i upieczenie. Będzie to świetna zabawa i powrót do starych tradycji.

fot. shutterstock

Jak samodzielnie zrobić piernik tu: https://kobieceinspiracje.pl/45719,przepis-na-ciasto-na-dlugodojrzewajacy-piernik-sta.html (przepis znajduje się w linku pod zdjęciem). 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii pierników to zapraszamy do posłuchania "Legendy o toruńskich piernikach: 

https://www.youtube.com/watch?v=uf75xBDgD4M

Popularne artykuły

Jak poradzić sobie z osadem z kamienia?

Skąd się biorą BIAŁE PLAMKI na PAZNOKCIACH?

Uwaga pacjenci! Zmiany w aptekach, które musicie znać! Co nowego od stycznia 2024?