Dom

Jak wybrać idealną choinkę? Porównujemy różne drzewka

Wiele osób każdego roku zastanawia się nad rodzajem świątecznego drzewka. Jakie wybrać? Sztuczne, czy żywe? Sztuczne choinki mają wiele zalet – stanowią jednorazowy wydatek, nie zrzucają igieł i nie trzeba aż tak o nie dbać. Jednak tylko żywe choinki oddają prawdziwy klimat świąt.

 

Jak wybrać dobrą choinkę?

 

Przy wyborze najlepszego żywego drzewka musimy zwrócić uwagę na to, czy igły są mocno zielone i gęste. Gałązki powinny być natomiast elastyczne. Te cechy oznaczają, że drzewko jest jeszcze świeże i posłuży nam dłużej.

 

Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od gatunku drzewka. Oto najpopularniejsze choinki:

Jodła kaukaska


To drzewko zaliczamy do najdroższych. Przede wszystkim ze względu na ich ładny, symetryczny kształt oraz żywotność – igły usychają dopiero po ok. 2 miesiącach. Wadą jest więc wysoka cena, ale i brak charakterystycznego zapachu.

 

Sosna pospolita


Ten gatunek przypasuje osobom o niestandardowym podejściu do świąt. Choinka ta ma specyficzny kształt i dość długie igły. Krótko mówiąc, nie przypomina typowej świątecznej choinki. Zaletą jest piękny zapach i niska cena.

 

Świerk pospolity


Najczęściej wybieramy właśnie to drzewko. Kształt idealnie nadaje się na święta. Jednak świerk pospolity gubi igły zaledwie po kilku dniach. Długo się nim więc nie nacieszymy.

 

Świerk kłujący


Dłużej posłuży nam świerk kłujący. Jednak jego cena jest zdecydowanie wyższa, a igły bardzo kłujące.

 


Bez względu na gatunek drzewka, jakie wybierzemy, musimy skupić się przede wszystkim na kształcie i rozmiarach. Najpierw należy zdecydować, gdzie w domu chcemy postawić choinkę – na biurku, stoliku, czy na podłodze. Następnie musimy określić maksymalne wymiary drzewka.

Wybierając choinkę ważne jest, aby jej kształt był jak najbardziej regularny. Ładna choinka to taka, która jest gęsta i nie ma zbyt wielu prześwitów, czyli miejsc, gdzie jest mało igieł.

Jak przedłużyć życie drzewka?

 

W przypadku drzewka ściętego dobrym sposobem na przedłużenie świeżości igieł jest przycięcie pnia od spodu. Odetnij 2-3 cm pnia i umieść go w wiaderku z ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Dzięki temu choinka będzie wchłaniać wodę skuteczniej, a tym samym będzie żyć o wiele dłużej. Następnie umieść choinkę w większej doniczce. Pamiętaj, aby co jakiś czas dolewać letniej wody. Najlepiej uzupełniaj jej poziom codziennie.

 

Drzewko zakupione już w doniczce również wymaga podlewania. Należy je podlewać regularne letnią woda. Przypilnuj, aby ziemia w doniczce zawsze była lekko wilgotna. Dzięki temu choinka nie zwiędnie tak szybko.

 

Nawożenie

 

Bez względu na to, czy drzewko jest w doniczce, czy w wodzie, raz na tydzień warto nawozić roślinę. Dodaj do doniczki lub do wody specjalny nawóz dla roślin zielonych, kupisz go w każdym sklepie ogrodniczym. Dzięki temu roślina będzie zdrowa i piękna przez dłuższy czas.

 

Gdzie postawić choinkę?

 

Najważniejsze, to nie ustawiać choinki w pobliżu źródła ognia (świece, kominek, itd.). Choinka i ozdoby na niej mogą się bardzo szybko podpalić. Nie stawiaj choinki również blisko kaloryfera. Im cieplej, tym szybciej opadają igły. Optymalna temperatura dla drzewka to maksymalnie 20 stopni C.

 

 

Popularne artykuły

Sprawdź czy będziesz mógł oglądać telewizję! Zmiany w systemie nadawnia sygnału.

Udogodnienia dla pasażerów: Z Polski na Karaiby na jednym bilecie!

Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu: Zrozumieć i Wspierać Osoby z Chorobami Reumatycznymi