Czy nerwy mogą zaszkodzić w ciąży?

Patrycja
Zdrowie
01.03.2022 15:54
Czy nerwy mogą zaszkodzić w ciąży?

Kobieta w ciąży potrzebuje spokoju, a stres i nerwy nie są wskazane w tym stanie. Czy jednak mogą zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na rozwój nienarodzonego dziecka? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Zdjęcie Czy nerwy mogą zaszkodzić w ciąży? #1

Stres w ciąży

Przyczyny stresu w ciąży mogą być rozmaite. Ciężarna kobieta może doświadczać strachu o dziecko, bać się o jego i własne zdrowie, zastanawiać się, czy poradzi sobie w nowej roli. Może mierzyć się z problemami w związku, brakiem wsparcia, złą sytuacją materialną, czy życiową.

Na dodatek w jej organizmie dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej, w wyniku której ulega zmiennym nastrojom, stając się rozchwiana, poddenerwowana, rozdrażniona, płaczliwa i przestraszona.

Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?

Nienarodzone dziecko reaguje na nastroje i emocje matki. Stres w ciąży nie pozostaje bez wpływu na dziecko i może doprowadzić do wielu problemów. Naukowcy potwierdzają, że silny stres w ciąży może być zagrożeniem dla rozwijającego się płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Skutki stresu w ciąży

Hormony stresu docierają do dziecka przez łożysko wraz z krwią matki. Kortyzol i adrenalina przyspieszają bicie serca, powoduje, że kurczą się naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki. To zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych płynących do dziecka przez łożysko. Reakcją na silny stres, którego akurat doświadcza matka, może być wysokie tętno u dziecka.

Silne negatywne przeżycia w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia, w późniejszych mogą powodować ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Dzieci, które w życiu płodowym doświadczały silnego i ciągłego stresu, rodzą się z mniejszą wagą urodzeniową i osłabioną odpornością.

Może u nich dojść do upośledzenia układu motorycznego, przez co takie dzieci bywają znacznie bardziej rozdrażnione, niespokojnie i płaczliwe w pierwszych dwóch latach swojego życia.

Jak złagodzić stres w ciąży?

Jednorazowy, silny stres w ciąż nie jest niczym złym, jednak długotrwałe nerwy i napięcie mogą być wyniszczające zarówno dla matki, jak i dziecka. Z tego powodu warto nauczyć się łagodzić stres.

Może pomóc w tym unikanie stresorów, oddawanie się przyjemnym czynnościom, stosowanie technik relaksacyjnych czy oddechowych. Nieoceniona jest pomoc i wsparcie najbliższych, szczególnie partnera, rodziny, czy przyjaciół.

Jeśli stres jest silny i długotrwały, może pomóc wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Specjalista pomoże zrozumieć, z czym mierzy się przyszła mama i znaleźć skuteczne sposoby na radzenie sobie z nerwami i stresem.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną