Przyciśnij pępek palcem. To, co poczujesz, może wydać się dziwne!

Przyciśnij pępek palcem. To, co poczujesz, może wydać się dziwne!
30Cze

Pępek u każdego człowieka nieco się różni. Jedne są wklęsłe, inne wypukłe, a jeszcze inne prawie niewidoczne. Wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę. Jaką? Sprawdźcie sami!

Zdjęcie Przyciśnij pępek palcem. To, co poczujesz, może wydać się dziwne! #1

Pępek, jako pozostałość po pępowinie posiada żyły pępowinowe wewnątrz brzucha. Wraz z dorastaniem dziecka, żyły te twardnieją, zamieniając się w więzadła. Więzadła te prowadzą do wnętrza brzucha, aż do wątroby.

Jednak nie tylko z wątrobą są one połączone. Więzadła pępowinowe prowadzą również do rdzenia kręgowego. Po drodze jednak łączą się w nerwami w okolicach cewki moczowej.

Zrób test - naciśnij palcem swój pępek

Z tego względu, kiedy naciśniemy palcem na nasz pępek, poczujemy dziwne uczucie. Mózg bowiem dostaje sygnał z okolic cewki moczowej, którego nie potrafi prawidłowo zinterpretować. Czujemy wtedy dziwne uczucie w okolicach miednicy oraz chęć zrobienia siku. Mózg bowiem myśli, że nerw w okolicy cewki moczowej naciskany jest przez pełny pęcherz, a nie w wyniku uciskania palcem pępka.

Zdjęcie Przyciśnij pępek palcem. To, co poczujesz, może wydać się dziwne! #2

Inne ciekawostki o pępku

1. Czy wiesz, że nie każdy ma pępek? Okazuje się, że niewielki procent ludzi na świecie w wyniku wrodzonej wady przepukliny pępka, w ogóle go nie posiada.

2. Kiedyś, w niektórych kulturach długotrwałe wpatrywanie się w pępek było formą medytacji.

3. W pępku znajduje się więcej gatunków bakterii, niż w całym ludzkim ciele! Jest ich aż 2,368.

4. Ziemia posiada swój własny “Pępek”. Znajdujący się w Utah szczyt o nazwie „Kosmiczny Pępek” jest właśnie nim.

5. Graham Barker został wpisany do księgi Rekordów Guinnessa za największą kolekcję kłaczków z pępka. Zbierał je od 1984 roku.następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja