Co zrobić jak wbił Ci się kleszcz? Postępowanie krok po kroku

Agnieszka
Zdrowie
26.05.2020 17:37
Co zrobić jak wbił Ci się kleszcz? Postępowanie krok po kroku

Nadchodzące lato oprócz wysokich temperatur i słonecznych dni niesie ze sobą spore zagrożenie, które niektórzy niesłusznie lekceważą. Roznoszące choroby kleszcze czają się nie tylko w dzikich, leśnych gąszczach, pajęczaka możemy spotkać nawet w zadbanym, zacisznym ogrodzie. Ukąszenie przez kleszcza bywa tragiczne w skutkach, kleszczowe zapalenie opon mózgowych, czy borelioza to nie jedyne zagrożenie ze strony pasożyta. Jakie działanie warto podjąć w momencie, gdy zauważymy wbitego w ciało kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza, co należy zrobić?

Podczas spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszcza. Najlepiej byłoby nie dopuścić do wbicia się w nasze ciało pasożyta roznoszącego groźne choroby, jeśli jednak do tego dojdzie, nie należy wpadać w panikę. Szybka interwencja z pewnością uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami. Jak więc należy postąpić, jeśli zauważymy wbitego w skórę kleszcza?

Oczywiście musimy go jak najszybciej usunąć, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Nie wolno dopuścić do tego, by głowa owada została w ciele, nie możemy też zgnieść pasożyta, dlatego nie zaleca się usuwania go palcami. Jak więc powinno przebiegać prawidłowe wyciągnięcie kleszcza?

  • Przygotuj pęsetę lub specjalne obcążki do usuwania kleszczy, pamiętaj, by odkazić sprzęt
  • Mocno chwyć kleszcza za główkę, delikatnie przekręć i stanowczym ruchem wyciągnij
  • Przetrzyj miejsce po kleszczu wodą utlenioną lub spirytusem

Pamiętaj, by nie pozbywać się owada. Pasożyt może się przydać do późniejszych badań klinicznych, które zleci nam lekarz, jeśli po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów udamy się do jego gabinetu. Kleszcza powinno się przechować w czystym i szczelnie zamkniętym słoiku.

Zdjęcie Co zrobić jak wbił Ci się kleszcz? Postępowanie krok po kroku #1Ukąszenie przez kleszcza, kiedy do lekarza?

Wyciągnięcie kleszcza jest zabiegiem na tyle prostym, że każdy może wykonać go samodzielnie. Powody do wizyty u lekarza mogą pojawić się jednak kilka dni po wyjęciu owada. Bardzo ważne w przeciwdziałaniu chorobom roznoszonym przez kleszcze jest uważne obserwowanie miejsca, w którym tkwił owad.

Naturalnym zjawiskiem jest delikatne swędzenie plamki po kleszczu, powodem do niepokoju może być jednak powiększający się rumień, podwyższona temperatura oraz bóle mięśni i stawów. Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Testy kliniczne wykonane przez specjalistów potwierdzą lub wykluczą zarażenie boreliozą.

Jak się chronić przed kleszczami?

Mimo że nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób, to warto na wszelkie sposoby chronić siebie i swoich najbliższych przed ukąszeniem pasożyta. Nie da się uniknąć przebywania na łonie natury, latem, możemy jednak bronić się na inne sposoby.

W aptekach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy wiele specyfików odstraszających owady. Warto również zadbać o odpowiednią odzież. Wybierając się do lasu, zdecydowanie warto postawić na długie nogawki i rękawy oraz obuwie, które w całości zakrywa stopy. Jeśli zdecydujemy się na jasny strój, łatwiej dostrzeżemy wędrującego po ciele kleszcza, co pozwoli nam nie dopuścić do tego, by owad wbił się w skórę.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną