Czy powinniśmy myć wszystkie produkty przyniesione ze sklepu?


          Czy powinniśmy myć wszystkie produkty przyniesione ze sklepu?
29Mar

W dobie pandemii wywołanej przez koronawirusa mamy więcej czasu na rozmyślanie czy wczytywanie się w tematy „wirusowe”. Na różnych stronach internetowych można znaleźć przeróżne zalecenia, rady czy informacje na temat COVID-19.

Zdjęcie Czy powinniśmy myć wszystkie produkty przyniesione ze sklepu? #1

Jak wiadomo, każdy stara się zmniejszyć ryzyko zakażenia, dlatego poszukujemy informacji w jaki sposób i na jakich przedmiotach owy wirus może się przenosić i znajdować. Po lupę trafiły również produkty spożywcze, bo jednak pomimo pandemii musimy jeść i chodzić na zakupy.

Czy powinno się myć zakupy przeniesione za sklepu?

Jak wiadomo koronawirus jest w stanie przeżyć na niektórych powierzchniach czy przedmiotach dłużej niż na innych. Jak dotąd w żadnych informacjach sanitarnych nie ma obostrzeń co do mycia lub pozostawiania zakupionych produktów w „kwarantannie” przez parę godzin.

Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt danego przedmiotu z ustami czy oczami. Wiadomo, że dotykamy produkty ze sklepu rękami, jednak po przyjściu z zakupów powinniśmy umyć dokładnie ręce. Sanepid czy Ministerstwo Zdrowia prosi, a wręcz nakazuje, aby po powrocie do domu czy przed przygotowywaniem sobie posiłku wyszorować dokładnie ręce i w miarę możliwości ograniczyć dotykanie nimi okolic oczu, nosa czy buzi. Wszelkie władze apelują o zdrowy rozsądek i zachowanie podstawowych zasad higieny.

Zdjęcie Czy powinniśmy myć wszystkie produkty przyniesione ze sklepu? #2

Czy zimna woda do mycia warzyw i owoców wystarczy?


Wszyscy obecnie wiedzą, że warzywa i owoce powinno się umyć przed skonsumowaniem. Niektóre jednak z nich takie jak rukola, jest już wcześniej opakowana,a na produkcie znajduje się informacja, że owy produkt został wcześniej umyty. Wtedy nie musimy myć go ponownie. Inne produkty natury, które znajdują się w sklepie np. w skrzynkach wymagają umycia w ciepłej wodzie co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zakażenia. Warto pamiętać, że większość warzyw przed zjedzeniem jest poddawana obróbce termicznej, co zdecydowanie ryzyko zakażenia sprowadza praktycznie do zera.

Czym myć sprzęty i narzędzia kuchenne?

Wszelkie sprzęty, których będziemy używać do przyrządzania posiłku powinno się myć podstawowymi preparatami jak płyn do mycia naczyń, sok z cytryny czy ocet. Bardziej specjalistyczne środki odkażające mają za zadanie dłużej pozostawać na powierzchni danego przedmiotu, aby nadal mogły na nim aktywnie działać. Więc jeśli takiego detergentu użyjemy do odkażenia np. deski do krojenia może się darzyć tak, że nawet o tym nie wiedząc będziemy mieli posiłek wzbogacony o dodatkowe, niezdrowe substancje.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja