Dieta Adele: dieta SIRT. Na czym polega?

Katarzyna
Zdrowie
09.03.2020 21:10
Dieta Adele: dieta SIRT. Na czym polega?

Dieta ta stosowana jest przez wiele gwiazd. Jedną z nich jest sławna piosenkarka Adele. Dieta ta ma wiele zalet, przede wszystkim sprawia, że nasza skóra wygląda piękniej, a sylwetka zostaje się coraz chudsza i to bez wielu wyrzeczeń. Dieta sirt podobno wydłuża również życie. Czym jest dieta sirt oraz co można wtedy jeść dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym są sirtuiny?

Białka Sir (silent information regulator) to niezwykłe enzymy, które można znaleźć w większości organizmów żywych. Mają one spory wpływ na jakość i długość życia. Można je również spotkać pod inną nazwą, a mianowicie jako geny długowieczności lub geny szczupłości. Z związku z tym są bardzo chętnie badane przez gerontologów i dają spore nadzieje na przełomowe odkrycie w dziedzinie metabolizmu. Sirtuiny można spotkać w jądrze komórkowym, cytoplazmie oraz mitochondriach. Pełnią bardzo ważną rolę w optymalnym działaniu naszego organizmu. Należy jednak podkreślić, że badania te były wykonywane tylko na gryzoniach, więc ich dobry wpływ na ludzi nie został dotychczas naukowo potwierdzony.

Jak działają?

Przeprowadzono na ich temat wiele badań, z których wynika, że mają one znaczący wpływ na regulację długości życia. Jednak ich pozytywne działanie jest również pomocne podczas terapii przeprowadzanych u osób starszych oraz tych, których dotknęła nadwaga. Badacze odkryli, że część produktów jest w stanie wzmocnić działanie sirtuin przez co zostały ich aktywatorami. Gdy zastosujemy odpowiednią dietę, w której będą się one znajdować, wtedy pobudzimy nasz metabolizm, proces trawienia tłuszczów czy węglowodanów, a to pomoże w wydłużyć życie i opóźnić proces starzenia się.

Aktywatory sirtuin

Najmocniejszymi aktywatorami sirtuin są między innymi papryczki chili lub kapary. Do tej grupy można zaliczyć również kawę, a także oliwę z oliwek czy jarmuż. Pobudzająco na sirtuiny działa kakao. Dieta sirt zawiera w sobie również takie produkty jak lubczyk, daktyle, czerwona cebula czy rukola. Nie należy wtedy stronić od truskawek, orzechów włoskich oraz kurkumy.

Zdjęcie Dieta Adele: dieta SIRT. Na czym polega? #1

Dieta sirt: wpływ sirtuin

Jak dotąd udało się ustalić, że niektóre sirtuiny mają wpływ na przyhamowanie procesu starzenia, mogą niszczyć wolne rodniki odpowiedzialne za choroby układu krążenia lub skóry. Maja dodatni wpływ na metabolizm, ponieważ przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Mają też pozytywny wpływ na aktywność hormonów tarczycy.

Fazy diety sirt

Dieta ta dzieli się na cztery etapy. Pierwszy etap dzieli się na dwa fazy. Pierwsza z nich trwa od jednego do trzech dni. Należy wtedy przyjmować posiłki o łącznej kaloryczności do 1000 kcal. Powinny to być trzy koktajle sirtuinowe i jeden posiłek sirtuinowy. Druga natomiast trwa od czterech do siedmiu dni. Tutaj już zwiększamy kaloryczność posiłków do 1500 kcal na co składają się dwa koktaje sirtuinowe oraz dwa posiłki sirtuinowe. Etap drugi trwa od 8 do 14 dni i nie ma w nim konkretnych zasad co do ilości spożywanych kalorii. Jednak trzeba w menu zawrzeć przynajmniej jeden koktajl, trzy posiłki sirtuinowe i do dwóch przekąsek. W kolejnej fazie, czyli od 15 dnia również nie ma stałego poziomu kaloryczności, jednak zaleca się spożywanie trzech posiłków sirtuinowych oraz picie zielonych koktajli.

Efekty diety

Pomysłodawcy tej diety twierdzą, że po jej zastosowaniu wystąpi spadek masy ciała, który będzie spowodowany utratą tkanki tłuszczowej a nie mięśniowej. Będąc na tej diecie nie będziemy odczuwali głodu a nasz poziom energii wzrośnie. Dieta ta nie wiąże się też z wykonywaniem dodatkowych ćwiczeń czy innych aktywności fizycznych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną