Ryż preparowany - jak często go jesz? Jest szkodliwy!

Katarzyna
Zdrowie
20.02.2020 22:33
Ryż preparowany - jak często go jesz? Jest szkodliwy!

Ryż preparowany to przysmak z dzieciństwa wielu osób. Na pewno każdy z nas zajadał się szyszkami z tego przysmaku. Można go było kupić również w różnych kolorach i smakach. Dorośli ryż preparowany spożywają raczej w formie ryżowych wafli. Uważają je za zdrową i niskokaloryczną przekąskę. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest.

Zdjęcie Ryż preparowany - jak często go jesz? Jest szkodliwy! #1

Wafle ryżowe to raczej nie dietetyczna przekąska. Posiadają one wysoki indeks glikemiczny, a więc po ich spożyciu dość szybko wzrasta poziom cukru we krwi. Jakby tego była mało, to na dodatek są one jeszcze dość kaloryczne. Jedzenie tego typu produktów wiąże się jednak nie tylko z wzrostem wagi. Ryż preparowany posiada w swoim składzie arsen.

Szkodliwy arsen

Arsen można znaleźć w sporej ilości produktów. Jednak jako produkt, składnik ten pochodzi z Azji, a stamtąd właśnie importowana jest największa część ryżu. Aby pozbyć się tego specyfiku należy ryż przed ugotowaniem bardzo dobrze i dokładnie opłukać. Przedostaje się on do ryżu poprzez wodę, która w Azji posiada go w sobie bardzo dużo. Arsen jest pierwiastkiem kancerogennym a Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem od dłuższego czasu opisuje go jako środek rakotwórczy.

Zdjęcie Ryż preparowany - jak często go jesz? Jest szkodliwy! #2

Badania

W Szwecji dokonano badań na około stu produktach, które w swoim składzie miały ryż preparowany. Okazało się, że w niektórych z nich poziom arsenu był znacznie wyższy, choć produkt ten powinien zawierać tylko znikome jego ilości. Pierwiastek ten nie zostaje zmatabolizowany przez nasz organizm, co powoduje że się w nim odkłada i zatruwa poszczególne narządy. Jego nagromadzenie może prowadzić do niepłodności, arytmii serca oraz nawet do chorób nowotworowych. Może być również przyczyną niewydolności wątroby lub nerek. Sporadycznie spożywane produkty zawierające ryż preparowany nie spowodują, że nagle przyjmiemy zbyt dużą ilość tego pierwiastka, która będzie śmiertelna. Chodzi tu jednak o efekt długofalowy, ponieważ nasz organizm go nie metabolizuje, a więc gdzieś się on odkłada i dopiero po pewnym czasie może narobić szkód. Nie powinien się on znaleźć na stale w naszej diecie.

Czy należy odstawić go całkowicie?

Oczywiście, że nie. Nie należy wpadać w panikę. Poziom arsenu jaki jest w ryżu preparowanym jest bardzo niski. Jednak można doszukać się produktów, gdzie jest go więcej. Obecna tam jednak dawka arsenu nie spowoduje, że od razu odczujemy jego skutki. Pierwiastek ten odkłada się w naszym organizmie, dlatego warto nie wciągać go do naszej codziennej diety. Jeśli chodzi o dzieci, to dla ich dobra najlepiej w ogóle zrezygnować z takiej formy przekąski.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną