11 mitów na temat diety, w które wciąż wierzysz!

Agnieszka
Dieta i żywienie
10.02.2020 10:46
11 mitów na temat diety, w które wciąż wierzysz!

Posty i głodówki to temat zawsze aktualny. Czy wiesz na ten temat wystarczająco dużo? Sprawdź jakie są mity na temat postów i głodówek.

1. Śniadanie

Zdjęcie 11 mitów na temat diety, w które wciąż wierzysz! #1

Czy jest konieczne? Dla dzieci i nastolatków tak. Dla dorosłych niekoniecznie. Wszystko zależy od naszego trybu życia. Skoro nasz dzień kończy się późno to nie zawsze rano jesteśmy głodni. Nic na siłę.

2. Częste posiłki

Czy podkręcają metabolizm? Nie ważne czy zjesz 2, czy 5 posiłków jeśli dzienna ilość spożytych kalorii jest ta sama. Koniec końców nasz organizm spali tyle samo w ciągu całego dnia. Termiczny efekt żywności (TEF) jest w stanie zużyć tylko około 10% spożytych kalorii.

3. Pokonać głód

Częste posiłki nie u wszystkich osób zmniejszają głód. To dobrze zbilansowany energetycznie i odżywczo posiłek pomoże ci pokonać chęć na dodatkowe przekąski.

4. Chudniemy gdy często jemy?

Częste posiłki nie zwiększą nam ilości spalonych kalorii, nie zmniejszają apetytu, nie zwiększają ilości spalonego tłuszcz. Nie pomogą nam też schudnąć. Możemy więc podejść do tego indywidualnie i jeśli mamy ochotę na częstsze posiłki to po prostu je jedzmy.

5. Glukoza dla mózgu.

Glukoza to paliwo dla mózgu. Czy będziemy czuć się gorzej jeśli co chwilę nie będziemy jej dostarczać? Organizm sam wytworzy odpowiednią ilość paliwa w procesie glukogenezy. Jeśli jednak czujesz, że twoja efektywność spada w każdej chwili możesz zjeść coś wartościowego.

6. Co dobre dla zdrowia?

Głodówka krótkotrwała uaktywnia proces naprawczy naszych komórek zwany autofagią. Jest korzystna dla zatrzymania procesów starzenia i chroni przed niektórymi chorobami. 

7. Jak post wpływa na organizm?

Zdjęcie 11 mitów na temat diety, w które wciąż wierzysz! #2

Długotrwały post może rozleniwić nasz metabolizm. Gdy zbyt długo nasza waga spada organizm broni się spowalniając spalanie kalorii by starczyły na dłużej. Krótkotrwała głodówka go podkręci. Post nie trwający dłużej niż 48h przyspiesza spalanie o 3,6% - 14%

8. Trawienie białka.

Trawimy określoną ilość białka niezależnie od ilości spożytych posiłków. Przyrost masy mięśniowej zależy od ilości spożytego białka, nie od częstotliwości jego spożywania.

9. Przerywana głodówka i nasze mięśnie.

Badania są niejednoznaczne. Jedne wykazują że przerywany post powoduje utratę mięśni, inne, że nie ma on na mięśnie większego wpływu. Znowu wszystko zależy od organizmu danej osoby. Kulturyści uważają wręcz, że krótkotrwałe głodówki pozwalają utrzymać im masę mięśniową przy niskiej zawartości tkanki tłuszczowej.

10. Przerywana głodówka i wpływ na zdrowie.

Posty mają pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia. Dobrze działają na nasze serce, nasz mózg a przede wszystkim na proces odchudzania.

11. Nadrabianie po głodówce.

Nie nadrobisz niezjedzonych kalorii w czasie przerwy w głodówce. Deficyt kaloryczny zostanie i w dłuższej perspektywie czasu spowoduje on spadek wagi i utratę tkanki tłuszczowej zwłaszcza w obszarze brzucha.

Głodówka przerywana nie jest szkodliwa dla zdrowia. W niektórych aspektach wpływa korzystnie na nasz organizm zwłaszcza w procesie odchudzania.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną