Jak oczyścić kurczaka z hormonów i antybiotyków? Poznaj 3 domowe sposoby!

Jak oczyścić kurczaka z hormonów i antybiotyków? Poznaj 3 domowe sposoby!
30Wrz

Hodowla kur różni się od rodzaju ich przeznaczenia. Hodowcom, którzy hodują kury na mięso, zależy, aby zwierzęta były duże oraz zdrowe. Bardzo często stosowane są zatem hormony wzrostu, a w przypadkach chorób – antybiotyki, które na stałe pozostają w mięsie.

Zdjęcie Jak oczyścić kurczaka z hormonów i antybiotyków? Poznaj 3 domowe sposoby! #1

Antybiotyki i hormony wzrostu

Kurczak stosowany jest w wielu daniach i za każdym razem dodaje wyjątkowego smaku. Zależy nam, aby mięso było smaczne i żeby było jego dużo za małą cenę. Niestety, ale wraz z cena wiąże się też jakość. To tańsze mięso pochodzi od kur, które nie były hodowane w najlepszych warunkach, a ich mięso może być pełne antybiotyków oraz hormonów wzrostu, które szkodzą ludzkiemu zdrowiu.

W jaki sposób możemy ograniczyć spożywanie tych substancji? Poznaj 3 sposoby, które możesz wykorzystać w swojej kuchni!

Gotowanie

Przy tym sposobie za zadanie mamy przygotować drugi bulion. Wystarczy, że po 10 minutach przygotowywania pierwszego wylejemy go, a mięso opłuczemy bieżącą wodą. Następnie ponownie wkładamy mięso do garnka i przygotowujemy drugi bulion, który śmiało możemy używać do dalszego przygotowywania dania. Co więcej, tak przygotowany bulion nie tylko oczyszcza kurczaka z wszelkich szkodliwych substancji i bakterii, ale również jest znacznie odtłuszczony.

Zdjęcie Jak oczyścić kurczaka z hormonów i antybiotyków? Poznaj 3 domowe sposoby! #2

Kąpiel w wodzie mineralnej

Jedyne, co musimy zrobić, to włożyć kurczaka do miski i zalać go wodą mineralną. Następnie odczekać trzy godziny i opłukać mięsa pod bieżącą wodą. W ten sposób kurczak stanie się miększy i będziemy mogli śmiało użyć go do przygotowania swojego zaplanowanego dania.

Marynata

Do tego sposobu będziemy potrzebować:

  • 2 łyżki soli
  • ¼ soku z cytryny
  • 1l wody (na 300g kurczaka)

Przygotowanie:

Na samym początku należy połączyć wszystkie składniki i zalać kurczaka. Tak przygotowane mięso wkładamy do lodówki na 2 godziny i czekamy. Następnie wylewamy marynatę, a mięso zalewamy zwykłą wodą, aby całkowicie je oczyścić z pozostałości z soli i soku.

Warto wypróbować i znaleźć dla siebie najlepszy sposób, aby móc śmiało dodawać mięso do wszelkich dan bez obawy przed niechcianymi antybiotykami i hormonami.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ