Zobacz na czym polega dieta ZUPOWA – wady i zalety

Zobacz na czym polega dieta ZUPOWA – wady i zalety

Słyszałaś kiedyś o tzw. zupowej diecie? Pomaga ona schudnąć nawet do 5 kg w miesiąc i to bez efektu jojo. W wielkim skrócie, dieta ta polega na jedzeniu zup dietetycznych, kilka razy dziennie.

Dieta zupowa skutecznie przyspiesza metabolizm oraz oczyszcza organizm. Dzięki temu stracisz nadprogramowe kilogramy. Zupy świetnie nawadniają organizm, są bardzo lekkie oraz zawierają wiele składników odżywczych. Przy tej diecie, nie musisz liczyć kalorii. Najważniejsze jest to, aby jeść zupę powoli, aż poczujemy, że jesteśmy syci. W czasie trwania diety zupowej, należy jeść nawet 7 posiłków w ciągu dnia.

Zupy powinny być urozmaicone. Pamiętaj, aby te o wyższej kaloryczności spożywać do południa. W drugiej części dnia staraj się jeść te mniej kaloryczne. Nie zapominaj także o aktywności fizycznej. Kontroluj swoją wagę cały czas. Dla własnego dobra, nie powinno się stracić więcej niż 2 kg w ciągu tygodnia. Dietę zupową można stosować nawet do 6 miesięcy, w zależności od naszych potrzeb.

Zdjęcie Zobacz na czym polega dieta ZUPOWA – wady i zalety #1

Zupy dietetyczne to te, które zawierają dużo warzyw, makaronów, mięsa, ryb, płatków zbożowych oraz nasion. Śmiało możesz dodać do nich jogurt lub śmietanę. Jednak musisz pamiętać, aby nie dosypywać do nich mąki. Nie wolno używać gotowych mieszanek przypraw, smażonych i wędzonych mięs, a także kostek rosołowych. Wszystkie składniki, z których chcemy przygotować dietetyczną zupę, powinny być surowe. Odpowiednie proporcje zupy to połowa płynu i połowa produktów stałych.

Aby odpowiednio przygotować się do diety zupowej, należy każdego dnia w godzinach porannych pić szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny. Gotowane potrawy tracą sporo witamin, więc pamiętajmy także, aby popołudniami zjeść jakiś owoc. Na sen należy również wypić szklankę ciepłej wody, lecz tym razem zamiast cytryny, dodajemy odrobinę miodu. Staraj się przestrzegać godzin posiłków, a ostatni należy zjeść na 5 godzin przed snem.

Jakie efekty przynosi dieta zupowa?

Taka dieta zdecydowanie poprawia samopoczucie, przyspiesza metabolizm oraz sprawia, że nie czujemy głodu. Dodatkowo ma świetny wpływ na wygląd naszych paznokci, włosów oraz skóry. Efektem ubocznym diety zupowej jest utrata kilogramów.

Zdjęcie Zobacz na czym polega dieta ZUPOWA – wady i zalety #2

Wady i zalety

Dieta zupowa ma zarówno zalety, jak i wady. Do zalet, zdecydowanie możemy zaliczyć to, że:

  • jest tania,
  • zapobiega uczuciu głodu,
  • łatwo ją dostosować do własnych upodobań,
  • nawadnia organizm,
  • nie jest monotonna,
  • poprawia metabolizm,
  • poprawia stan skóry, włosów oraz paznokci.

Jeżeli chodzi o wady tej diety, to należy wymienić:

  • małą ilość witamin w gotowanych zupach,
  • mniejsza konieczność przeżuwania posiłków, co może mieć zły wpływ na zdrowie jamy ustnej,
  • zakończenie diety zupowej to proces powolny, który należy skonsultować z dietetykiem, aby uniknąć efektu jojo.

Zdjęcie Zobacz na czym polega dieta ZUPOWA – wady i zalety #3

Piotr

true

Polecane