Zdarza ci się uciąć drzemkę? Poznaj jej korzyści

Zdarza ci się uciąć drzemkę? Poznaj jej korzyści
16Kwi

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się przysnąć po pracy, czy szkole. Aż trudno uwierzyć, że taki niewinny, szybki sen jest bardzo zdrowy. Sprawdź jakie korzyści płyną z tej małej przyjemności.

# 30 minutowa drzemka ok. 2-3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko śmierci spowodowanej zaburzeniami pracy układu krążenia o 37%!

Zdjęcie Zdarza ci się uciąć drzemkę? Poznaj jej korzyści #1
źródło: shutterstock

# O której najlepiej uciąć sobie drzemkę?

Udowodniono, że drzemanie między 13:00 a 16:00 daje większy zastrzyk energii niż espresso. Nie ma również nic złego, gdy przyśniemy po godzinie 16:00, natomiast może to niestety utrudnić nam zasypianie w nocy.

Zdjęcie Zdarza ci się uciąć drzemkę? Poznaj jej korzyści #2
źródło: shutterstock

# Ile czasu powinna trwać dobra drzemka?

1. Do 6 minut- wspomaga procesy pamięciowe. Jest zalecana w czasie wytężonego wysiłku umysłowego np. studentom podczas sesji egzaminacyjnej.

2. Od 20 do 30 minut- pomaga zrzucić nadwagę oraz wspomaga refleks.

3. Od 30 do 60 minut- ułatwia orientację w przestrzeni, analityczne myślenie.

4. Ok. 60 minut- wspomaga pamięć długotrwałą.

5. Ok 90 minut- ułatwia radzenie sobie z negatywnymi emocjami, wspomaga kreatywność.

Zdjęcie Zdarza ci się uciąć drzemkę? Poznaj jej korzyści #3
źródło: shutterstock

# Jakie są rodzaje drzemek?

1. Drzemki nałogowe- zdarzają się codziennie o podobnej porze. Mimo korzystnego wpływu krótkiego snu na organizm zaleca się zniwelowanie częstotliwości do 3 w tygodniu. Nadmiar może mieć odwrotne skutki.

2. Drzemki apetyczne- występują od czasu do czasu. Ich celem jest jedynie zrelaksowanie się oraz odpoczynek po posiłku, np. po obiedzie. Nie bez powodu określana jest hasłem „pół godzinki dla słoninki” :).

3. Drzemki planowane- jak sama nazwa wskazuje są przewidziane, np. przez osoby, które wiedzą, że czeka je ciężki dzień lub zarwana noc.

4. Drzemki nieplanowane- wystepują wtedy, kiedy nasz organizm się jej domaga. Nie możemy kontynuować danej aktywności, ze względu na silną potrzebę odpoczynku.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ