Wrzos - roślina, która leczy. Zobacz jego zastosowanie + przepis na napar

Wrzos  - roślina, która leczy. Zobacz jego zastosowanie + przepis na napar
30Cze

Każdy z nas na pewno kojarzy tę roślinę. Za pewne większość osób, po przeczytaniu słowa "wrzos" ma przed oczami różowe i fioletowe łąki, tzw. wrzosowiska. Ta roślina ma swój niepowtarzalny urok, ale czy tylko to może nam zaoferować? Otóż nic bardziej mylnego! Wrzos jest rośliną leczniczą i właśnie temu tematowi jest poświęcony artykuł.

Zdjęcie Wrzos  - roślina, która leczy. Zobacz jego zastosowanie + przepis na napar #1

Wrzos – właściwości lecznicze

Wrzos (z łaciny Calluna vulgaris) ze względu na swój bogaty skład jest wykorzystywany w celach leczniczych. Zawiera garbniki, hydrochinon, flawonoidy (np. kwercytynę i mirycytynę), olejki eteryczne, a także sole mineralne (szczególnie duże ilości krzemionki oraz potasu). Poniżej wymienię kilka jego zastosowań w lecznictwie.

1. Przede wszystkim wykazuje działanie moczopędne, pobudzając nerki do pracy i tym samym likwidując obrzęki. Ze względu na jego korzystny wpływ na wypłukiwanie osadu z nerek i dróg moczowych, wspomaga proces leczenia chorób układu moczowego.

Warto wspomnieć, że glikozyd arbutyna wchodzący w skład wrzosu, ma działanie odkażające drogi moczowe. Wśród schorzeń, do leczenia których wykorzystywany jest wrzos, wymienia się zapalenie miedniczek nerkowych oraz przewlekły nieżyt pęcherza.

2. W przypadku układu pokarmowego należy nadmienić, że olejek eteryczny pochodzący z wrzosu, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit. Natomiast gorzkie substancje przyczyniają się do pobudzenia funkcji wydzielniczej żołądka, dzięki czemu poprawiają procesy trawienne.

Dodatkowo należy wspomnieć, że preparaty na bazie wrzosu przyczyniają się do hamowania rozwoju bakterii w przewodzie pokarmowym. Tym samym wykazują działanie antyseptyczne i są zalecane podczas stanów zapalnych układu pokarmowego. Ponadto preparaty na jego bazie polecane są również w przypadku chorób wątroby, a także dróg żółciowych.

3. Ze względu na dużą zawartość krzemu i potasu, może mieć korzystny wpływ na zahamowanie procesów przedwczesnego starzenia się organizmu, w szczególności tkanki łącznej, oraz na procesy regeneracyjne.

4. Kolejną ciekawostką jest fakt, że wrzos bywa stosowany przez osoby cierpiące na dolegliwości układu kostno-stawowego, tym samym poprawia jakość codziennego funkcjonowania.

5. Mało znany jest fakt, że wrzos działa uspokajająco, dzięki czemu z całym powodzeniem może być dodawany do różnych naparów i spożywany w stanach zwiększonego napięcia nerwowego. Wydaje się to być dobrą alternatywą od tradycyjnych tabletek uspokajających układ nerwowy.

Zdjęcie Wrzos  - roślina, która leczy. Zobacz jego zastosowanie + przepis na napar #2

Zbieranie wrzosu i przygotowywanie naparu

Odpowiednim okresem do zbierania wrzosu jest moment gdy rozpoczyna on swoje kwitnięcie, co ma miejsce zazwyczaj pod koniec sierpnia. W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty oraz górne części roślin. Po ścięciu, należy wysuszyć ziele w przewiewnych pomieszczeniach.

Napar przygotowuje się poprzez zalanie 1- 1,5 łyżki suszonych kwiatów, jedną bądź dwiema szklankamiwrzątku. Czas parzenia pod przykryciem wynosi około 30 min.

Zaleca się wypicie 1/2 szklanki naparu, 2-3 razy dziennie. Jako ciekawostkę dodam, że w celach regulujących procesy trawienne, należy wypić połowę szklanki naparu około 30 minut przed posiłkiem.

Należy pamiętać, że wrzos jest ziołem i istnieje możliwość przedawkowania, a zbyt duże jego ilości mogą spowodować działanie odurzające.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja