Pewna firma da naszemu rządowi 100 tys. testów na koronawirusa! Oczekuje w zamian tylko jednego

Pewna firma da naszemu rządowi 100 tys. testów na koronawirusa! Oczekuje w zamian tylko jednego
24Mar

Spółka UNIMOT S.A., to firma zajmująca się niezależnym sprowadzeniem paliw. W związku ze stale rozwijającą się epidemią koronawirusa, postanowiła ona przekazać nieodpłatne rządowi polskiemu 100 000 sztuk testów na koronawirusa. Ten niecodzienny prezent powinien do nas dotrzeć za około kilkanaście dni. Firma to prosi jednak, aby Ministerstwo Finansów w zamian odwdzięczyło się i nie obciążało ich opłatą cła i VAT-u za tę przesyłkę.

Zdjęcie Pewna firma da naszemu rządowi 100 tys. testów na koronawirusa! Oczekuje w zamian tylko jednego #1

Darowizna

Informację o tej darowiźnie firma zamieściła na swojej stronie internetowej. Firma UNIMOT S.A. jest obecna również na rynku chińskim gdzie sprzedaje oleje silnikowe pod nazwą „AVIA”. Dzięki dobrym stosunkom z chińskimi partnerami spółka ta sprowadzi do Polski 100 000 sztuktestów na koronawirusa. Firma, która będzie odpowiedzialna za dostawę zamówienia jest Sinopharm International, która posiada swoją siedzibę w Hong Kongu. Całe zamówienie zostanie dostarczone Ministerstwu Zdrowia, które będzie je mogło odpowiednio rozdysponować.

Cenny prezent

Jeden test jest równy równowartości 3,5 dolarów, a więc cały „prezent” opiewa na kwotę 350 000 dolarów, co w przeliczeniu daje około 1,5 mln złotych. Spółka UNIMOT prosi jednak polski rząd, aby transakcja ta została uwolniona z podatku VAT i cła, dzięki czemu cała operacja przebiegnie szybciej i sprawniej.

„Nasza decyzja dotycząca rodzaju wsparcia wynika z zaleceń publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która nawołuje do wykonywania jak największej liczby testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak dotąd, ze wszystkich krajów na świecie, najlepiej z wirusem poradziły sobie Chiny. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kontakty, które nawiązaliśmy dzięki własnej spółce w Szanghaju, i sprowadzić tak potrzebne nam testy właśnie stamtąd” — tłumaczy Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A.

Zdjęcie Pewna firma da naszemu rządowi 100 tys. testów na koronawirusa! Oczekuje w zamian tylko jednego #2

Umowę już podpisano

Jak się okazuje umowa na realizację tego zamówienia została popisana w dniu 20 marca 2020 roku. Producent obiecuje, że w przeciągu dwóch tygodni wytworzy obiecaną ilość testów i prześle je do Polski transportem lotniczym.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja