Odczuwasz pragnienie? To źle, ponieważ to sygnał ostrzegawczy, że Twój organizm jest odwodniony. Nie trudno jest doprowadzić do takiego stanu – zwłaszcza podczas upałów. Jaka dzienna dawka wody jest niezbędna? Kiedy należy ją pić? Przeczytaj cały artykuł. 

Przygotowując ten materiał, korzystałam z materiałów, które ukazały się w najnowszym magazynie FOOD FORUM. Tto największe w Polsce czasopismo o zdrowym żywieniu, wyznaczające istotne trendy dietetyczne. Tematyka czasopisma dotyka najważniejszych tematów z dziedziny żywności i żywienia i jest czytane zarówno przez dietetyków i specjalistów, jak i konsumentów zainteresowanych tematyką zdrowej żywności.

odwodnienie organizmu food forumKochani, mam dla Was dobre wieści! Dzięki uprzejmości redakcji Food Forum, na hasło gurbacka do zamówionej prenumeraty otrzymasz książkę „Nowoczesne zasady odżywiania.

Przepisy mistrzów” Leanne Campbell. Z promocji możecie skorzystać od 7.08.2017 do 25.08.201

food forum odwodnienie organizmu

Woda to podstawa każdej zdrowej diety. Jej regularne picie zapobiega różnego rodzaju dolegliwościom i zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób. Zalet wody nie sposób zliczyć. Przede wszystkim stanowi skuteczny sposób na zrzucenie kilogramów i ma właściwości oczyszczające, gdyż pomaga pozbyć się nerkom wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki temu, że świetnie nawadnia organizm i zapewnia elastyczność komórkom skóry, nasza cera staje się młodsza i bardziej wypoczęta. Ale to nie wszystko. Odpowiednia ilość wody w organizmie wpływa na lepszą pamięć i koncentrację, zapewnia energię na cały dzień, działa antystresowo i przeciwbólowo.

KIEDY GROZI CI ODWODNIENIE ORGANIZMU?

Przy tylu korzyściach zdrowotnych, wynikających z picia wody, każdy z nas powinien wiedzieć, że nie należy jej ignorować w codziennej diecie. Jeśli to zaniedbujesz, to musisz liczyć się z ryzykiem odwodnienia, do którego wcale nie jest tak trudno doprowadzić.

Woda w organizmie człowieka o wadze 70 kg stanowi średnio 60 % masy ciała. Jej ilość jest zależna od wieku, płci oraz zawartości tkanki tłuszczowej. W ciągu doby nerki wydalają od 1000 do 1500 ml płynów, natomiast drogą parowania tracimy od 500 do 1400 ml dziennie (zależnie od przemiany materii, powierzchni ciała oraz wieku). Oznacza to, że łącznie organizm ludzki traci średnio 2,5 l płynów na dzień, a nieuzupełnienie tej ilości grozi właśnie odwodnieniem.

Kiedy nie dostarczamy naszemu ciału odpowiedniej ilości płynów, często odczuwamy zmęczenie, zaburzenia koncentracji oraz osłabienie. Przy przewlekłym odwodnieniu zwiększa się ryzyko różnych infekcji układu moczowego, a nawet poważnych chorób zagrażających życiu.

ODWODNIENIE ORGANIZMU FOOD FORUM

O odpowiednie nawodnienie organizmu należy szczególnie zadbać podczas upałów. Dlaczego? Otóż podczas podwyższonej temperatury, nasz organizm rozprasza ciepło i następuje większe pocenie oraz rozszerzają się naczynia krwionośne. Kiedy pot wyparowuje, dzięki przewodzeniu, umożliwia on chłodzenie krwi. Wówczas krew powracająca do wnętrza ciała jest schłodzona. Utrata potu wiąże się jednak z utratą płynów w organizmie, a konsekwencją może być właśnie odwodnienie.

ODWODNIENIE ORGANIZMU – SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Już utrata wody rzędu 1 % masy ciała potrafi osłabić naszą wydolność fizyczną. Można się domyśleć, że z każdym kolejnym utraconym procentem płynów, zdolność do wykonywania ćwiczeń powoli się zmniejsza. Kiedy utrata wody wynosi około 10 %, może dojść do zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego oraz udaru cieplnego. Gdy zaś straty płynów wynoszą ponad 20-22 %, prowadzi to do śmierci.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym odwodnienia organizmu jest odczuwanie pragnienia. To oznacza, że nie dostarczasz swojemu ciału odpowiedniej ilości płynów. Kolejną cenną wskazówką może być obserwowanie barwy moczu – jeśli jego kolor jest ciemny, to oznacza, że Twoje nerki zgromadziły mnóstwo toksyn, a Ty nie pijesz odpowiednio dużo wody. Jeśli zaś jego barwa jest jasnożółta, lub prawie przezroczysta, to oznacza, że Twój organizm jest optymalnie nawodniony.

Zobacz też: Co i jak pić, aby dobrze nawodnić organizm?

Na odwodnienie organizmu najbardziej narażeni są najmłodsi oraz osoby starsze. Otóż dzieci w porównaniu z dorosłymi tracą znacznie więcej wody przez powierzchnię skóry w stosunku do masy ciała, przez co rzadziej odczuwają pragnienie. Dodatkowo, na ich gospodarkę wodną wpływ mają biegunki – zarówno te pochodzenia infekcyjnego, jak i wynikające z nietolerancji pokarmowych. Inne dolegliwości takie jak np. gorączka również powodują u dzieci znaczący wzrost zapotrzebowania na wodę.

Na utratę płynów narażeni są w podobnym stopniu ludzie w podeszłym wieku. Powodem są m.in. przyjmowane przez nich leki zaburzające gospodarkę wodną organizmu – nie tylko te moczopędne, ale również te na nadciśnienie czy neuroleptyki. Niekiedy mogą występować zaburzenia połykania oraz inne nieprzyjemne dolegliwości, które zniechęcają starsze osoby do przyjmowania płynów.

O tym, jaka dzienna dawka wody jest potrzebna dziecku i starszej osobie, dowiesz się z magazynu Food Forum

JAK NALEŻY PIĆ WODĘ?

Przede wszystkim należy ją pić przez cały dzień, małymi łyczkami i niezależnie od potrzeby. Jednorazowe przyjmowanie dużej ilości płynów, ani nie zaspokoi pragnienia, ani nie dostarczy Ci odpowiedniej ilości składników odżywczych. Co więcej, nadmierna ilość płynów w naczyniach osłabia je oraz serce – co jest bardzo ważne szczególnie dla osób starszych.

Oprócz przyjętej normy 8 szklanek wody dziennie, warto pamiętać, że do płynów nawadniających zaliczają się również soi warzywne, same warzywa, zupy czy koktajle. W trakcie upałów warto również uzupełniać ilość płynów izotonikami.

Przepis na naturalny i zdrowy izotonik znajdziesz w magazynie Food Forum