Młody kot na drzewie w ogrodzie

Ogród bezpieczny dla kota i kot bezpieczny dla ogrodu

Piękne ogrody i kochane koty są tym, co wielu z nas kocha najbardziej. Jednak te dwie rzeczy mogą czasem wejść ze sobą w konflikt. Z jednej strony właściciele zwierzaków chcą uczynić ogród środowiskiem przyjaznym dla kota, jednak przeszkadzają mu w tym rośliny, które są dla niego niekorzystne, z drugiej zaś obawiają się zniszczenia roślin przez zwierzaka. Jedni i drudzy na pewno z zainteresowaniem przeczytają niniejszy poradnik, który wyjaśnia zarówno, jak chronić koty przed ewentualnymi zagrożeniami czyhającymi na nie w ogrodach, jak również i chronić rośliny przed zniszczeniami wyrządzonymi kocią łapką.

Ogród bezpieczny dla kota i kot bezpieczny dla ogrodu

Zagrożenia dla kota w ogrodzie

Osoba, które chce uczynić dla kota ogród miejscem zabaw musi zadbać o to, by nie znalazły się w nim toksyczne rośliny. Rośliny zgubne dla kotów to konwalia majowa, cis, ligustr pospolity, lilie, naparstnica, oleander, ostróżka, rącznik pospolity oraz złotokap. Dla uniknięcia zatrucia zwierzęcia ważne jest również, by nie wpuszczać kota do ogrodu przez jakiś czas po spryskaniu go chemicznymi środkami.

Zagrożenie dotyczy szczególnie młodych kotków, ponieważ dorosłe mają już umiejętność instynktownego wyczuwania niebezpiecznych roślin. Chorego kota można poznać po wymiotowaniu, obrzmiałym języku, biegunce i rozjaśnieniu dziąseł i języka. Te objawy są sygnałem mówiącym, że niezbędna będzie wizyta u weterynarza.

Wśród zagrożeń dla kotów warto wymienić również zbiorniki wodne. Oczka wodne należy otoczyć ogrodzeniem, zaś basen w ogrodzie jest całkowicie złym pomysłem dla właścicieli kotów.

Ochrona roślin przed kotem

Ochrona roślin przed kocimi zabawami może wydawać się dosyć uciążliwa, jednak jest na to kilka całkiem prostych sposobów. Wielkim sojusznikiem osób posiadających koty jest kocimiętka – roślina, której zapach odurzająco działa na koty. Chcąc wyznaczyć kotu szczególne miejsce, którego będzie się trzymał tak, by nie niszczyć roślinności w ogrodzie, warto obsadzić je właśnie kocimiętką.

Nie można kota całkowicie zniechęcić do drapania. Należy więc z jednej strony dostarczyć mu konaru, który znajdzie się w ulubionym miejscu kota i pozwoli mu się wyszaleć. Z kolei drzewa, które chcemy chronić można otoczyć siatką. Inne rośliny zaś można ochronić osłoną z gałązek z kolcami, które na pewno kota zniechęcą.

Złota zasada dotycząca ochrony roślin w ogrodzie przed kotem brzmi następująco: kot grzeczny to kot zadowolony. A żeby był zadowolony, warto pozwolić mu na odrobinę rozrywki! Oznacza to między innymi wspomniane już zaoferowanie mu drapaka oraz kocimiętki, a także posadzenie drzewa, po którym będzie mógł się wspinać. Gdy kot zażyje już odpowiedniej dozy rozrywki, istnieje dużo mniejsze ryzyko, że będzie nadmiernie rozrabiał.

Ogród idealnym miejscem zabaw dla kota

Koty uwielbiają ogrody, nawet jeśli rośliny ogrodowe raczej niekoniecznie darzą te zwierzaki sympatią. Prawdopodobnie nie należy wpuszczać kota do ogrodu licząc na to, że roślinność zostanie przez niego zupełnie nietknięta. Jednak można wprowadzić pewne środki ostrożności, dzięki którym zwierzę nie narobi w ogrodzie zupełnego spustoszenia. Kot będzie świetnie się bawił, a my poczujemy się spokojnie!

W przygotowaniu artykułu Ogród bezpieczny dla kota i kot bezpieczny dla ogrodu pomogła strona: ogród.net

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.