» Przepisy » Przepisy według głównych składników » Papryka » Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :)

Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :)


  
1 5 5 409
2013-10-14
48 godzin + czas dojrzewania
bardzo łatwe
Porcje: 1-1,3 kg sera
Kuchnia europejska
Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :)

Ser podpuszczkowy dojrzewający jest lepszy niż ser koryciński. Robisz go w domu, co gwarantuje oryginalny smak i aromat oraz daje niesamowitą satysfakcję. Przygotowanie takiego sera wcale nie jest skomplikowane. Trzeba jednak zaopatrzyć się w podpuszczkę i chlorek wapnia. Zdobądź niezbędną wiedzę, jak zrobić ser podpuszczkowy w domu i sprawdź ten łatwy przepis :)

Co to jest ser podpuszczkowy?


Ser podpuszczkowy to rodzaj sera powstającego z niepasteryzowanego mleka krowiego, które ścina się przez dodanie do niego podpuszczki. Po ścięciu mleko poddaje się kilku kolejnym etapom przygotowania. Gotowy ser podpuszczkowy powinien przez kilka dni dojrzewać. Długość dojrzewania sera podpuszczkowego wpływa na jego kolor, smak, stopień twardości i aromat.

Jak zrobić ser podpuszczkowy w domu?


Ser podpuszczkowy bez problemu można zrobić w domu. Najlepiej i najłatwiej przygotowuje się go w formach wyłożonych specjalnymi chustami, ale możesz użyć także niezbyt gęstej tkaniny bawełnianej. Sprawdzi się tetra, z której szyte są na przykład pieluchy. Do przygotowania domowego sera podpuszczkowego potrzebny będzie jeszcze termometr, duży garnek, durszlak i łyżka cedzakowa.

Ser podpuszczkowy robi się z mleka krowiego. Najlepsze jest mleko niepasteryzowane. Możesz przygotować ser podpuszczkowy o naturalnym smaku lub z ulubionymi przyprawami. Polecam Ci ser podpuszczkowy z dodatkiem bazylii, czarnuszki, suszonych pomidorów, czosnku, czosnku niedźwiedziego, mięty lub zielonego pieprzu. Moje ulubione kompozycje to mieszanka tłuczonego pieprzu czerwonego z czarnym oraz ser podpuszczkowy z dodatkiem mielonej słodkiej i ostrej wędzonej papryki. G2VAPE

Jeśli chcesz, aby Twój ser podpuszczkowy był perfekcyjny już za pierwszym razem, pamiętaj o kilku sprawach:

  • Sprawdź, czy w składzie kefiru znajdują się żywe kultury bakterii. W jego składzie powinno znaleźć się tylko mleko oraz właśnie żywe kultury bakterii. Nie używaj kefiru z innymi dodatkami typu mleko w proszku lub zagęszczacze.
  • Przed dodaniem kefiru bardzo dokładnie go wymieszaj. Jeżeli będą w nim grudki, w serze mogą się powstać niezbyt apetyczne plamki z kefiru. Nie wpływają zbytnio na smak, ale nie zachęcają do jedzenia.
  • Mleko powinno być podgrzane do temperatury nie wyższej niż 38 stopni. W wysokiej temperaturze podpuszczka nie zadziała.
  • Pamiętaj, aby mleko podczas podgrzewania dokładnie mieszać. Jeżeli nie będziesz tego robić, mleko na dnie garnka może się za bardzo podgrzać.
  • Nie dodawaj ani mniej, ani więcej podpuszczki i chlorku niż przewidział to producent. Jeżeli kupujesz te składniki z niesprawdzonego źródła, zrób najpierw próbę podpuszczki na 1 litrze mleka. Może się zdarzyć, że podpuszczka jest nieco przeterminowana, w efekcie czego jej działanie będzie znacznie słabsze.
  • Po dodaniu podpuszczki i kefiru dokładnie wszystko wymieszaj. Mieszanie powinno trwać całą minutę. Na wszelki wypadek możesz robić to z zegarkiem na ręku.
  • Ser podpuszczkowy możesz przygotować z dowolnej ilości mleka. Moim zdaniem minimalna ilość to 5 litrów. Otrzymasz z nich porcję sera podpuszczkowego o wadze około 450-600 g. Waga sera podpuszczkowego zależy od jakości mleka. Nie jest to dużo, ponieważ ser podpuszczkowy jest pyszny i szybko znika z lodówki. Zwykle przygotowuję ser podpuszczkowy z 10 litrów mleka. Robię go w małych formach, dodając do każdej różne przyprawy, dzięki czemu za jednym razem uzyskuję sery podpuszczkowe w różnych smakach.
  • Po zrobieniu sera podpuszczkowego i wstawieniu go do lodówki pod żadnym pozorem nie przykrywaj go. Pod przykryciem ser podpuszczkowy szybko spleśnieje. Bez przykrycia ser podpuszczkowy pięknie dojrzeje. Przez kilka pierwszych dni, odlewaj tylko wodę z talerza, ponieważ będzie się jej nieco wydzielać.
  • Ser podpuszczkowy przygotowany w domu jest średnio dwa razy tańszy od sera korycińskiego. Różnica w cenie zależy przede wszystkim od tego, za ile kupisz mleko i jakiej będzie jakości.
  • Ostatnia rada - nie śpiesz się. Sprawdź ten łatwy przepis na ser podpuszczkowy. Domowe serowarstwo na pewno Ci się spodoba :)

Z czym jeść ser podpuszczkowy?


Ser podpuszczkowy smakuje zawsze i każdej porze dnia i roku. Sery podpuszczkowe sprawdzą się jako dodatek do sałatek. Doskonale smakują grillowane sery podpuszczkowe. Kawałki lub starty ser podpuszczkowy można dodać do zapiekanek. Ser podpuszczkowy to pyszny składnik przystawek i przekąsek. Świetnie smakuje także plaster sera podpuszczkowego na kanapce. Jak widzisz, ser podpuszczkowy jest uniwersalny i sprawdzi się w każdym daniu i na ciepło, i na zimno.

Nie przejmuj się, jeżeli Twój pierwszy ser podpuszczkowy nie będzie perfekcyjny. Może nie mieć tak równomiernych oczek, może być za bardzo lub za mało słony. Za drugim razem domowy ser podpuszczkowy będzie już wspaniały. Robienia sera podpuszczkowego w domu nie można nauczyć się inaczej niż przez doświadczenie, a także uzyskać efekt zgodny z indywidualnymi upodobaniami :)




Składniki na ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :)

10 litrów niepasteryzowanego mleka
200 ml kefiru z żywymi kulturami bakterii
podpuszczka (w ilości przewidzianej przez producenta, jeśli używasz tej podpuszczki, dodaj 80 kropel)
chlorek wapnia (w ilości przewidzianej przez producenta, jeśli używasz tego, dodaj 20 kropli)

solanka:
3 czubate łyżki soli kamiennej na 1 litr przegotowanej wody

Przygotowanie dania ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser

... koryciński :)

  • Kefir bardzo dokładnie wymieszaj, energicznie potrząsając opakowaniem przez kilkanaście sekund. Otwórz, postaw na kilka godzin w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny lub na całą noc.
  • Chlorek wapnia (bez względu na to, czy jest w postaci płynnej czy stałej) wymieszaj ze 100 ml przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Podpuszczkę wymieszaj w 100 ml wody.
  • Mleko przelej do dużego garnka, dodaj chlorek i bardzo dokładnie mieszaj minutę. Odstaw na 20 minut.
  • Mleko podgrzewaj na średnim ogniu, cały czas mieszając.
  • Kiedy mleko osiągnie temperaturę 36-38 stopni, wyłącz ogień i mieszaj kilkanaście sekund. Cały czas mieszając, cienkim strumieniem wlej podpuszczkę, a następnie kefir. Całość mieszaj minutę. Zwróć uwagę, aby mleko z dna wymieszało się z tym z góry.
  • Garnek przykryj i odstaw na 30 minut.
  • Po tym czasie mleko zamieni się w galaretkę, czyli skrzep. Cienkim i długim nożem pokrój go na kawałki o boku nie większym niż 1 cm. Przy pierwszych cięciach w kratkę nóż trzymaj pionowo, a następnie potnij skrzep ukośnie, tak aby powstały kawałki, a nie słupki.
  • Przykryj i odstaw na 30 minut. W tym czasie skrzep oddzieli się od serwatki.
  • Po tym czasie za pomocą łyżki cedzakowej przenieś skrzep, odsączając serwatkę, do formy (może to być zwykły durszlak) wyłożonej chustą serowarską (możesz użyć lnianej ściereczki lub tetrowej pieluchy). Staraj się, aby jak najmniej serwatki dostało się do formy. Zajmie Ci to kilka minut.
  • Jeśli chcesz przygotować ser podpuszczkowy z przyprawami, to teraz jest właściwy moment na ich dodanie. Każdą porcję skrzepu posyp wybraną przez siebie przyprawą. Do jednego sera możesz użyć kilku różnych przypraw. Nie dodawaj mieszanek zawierających sól.
  • Do formy włóż więcej skrzepu, niż się zmieści, pomagając sobie zawiniętą do góry chustą. Ser podpuszczkowy po odcieknięciu znacznie zmniejszy swoją objętość.
  • Formy ze skrzepem odstaw do odcieknięcia na 3-4 godziny. Duże formy możesz umieścić na garnkach lub miskach, mniejsze ustaw na kratce do pieczenia ułożonej na dużej blasze - ten system świetnie się sprawdza.
  • Po tym czasie zawiń chustę i delikatnie odwróć ser w formie. Odstaw na następne 2 godziny do odcieknięcia.
  • Następnie delikatnie wyjmij ser z formy i usuń chustę. Ser podpuszczkowy ponownie włóż do formy. Ser podpuszczkowy przełóż jeszcze 2-3 razy w formie (już bez chusty). Zostaw na noc w formie.
  • Na drugi dzień przygotuj solankę. W każdym litrze (na ser podpuszczkowy z 10 litrów mleka, w zależności od ich wielkości, będziesz potrzebować około 1-1,5 litra solanki) rozpuść 3 łyżki soli kamiennej.
  • Do solanki włóż ser. Duży ser podpuszczkowy w jednym kawałku z 10 litrów mleka wymaga około 3-4 godzin leżakowania w solance. Małe sery podpuszczkowe z 3-5 litrów mocz nie dłużej niż 2 godziny. Po pierwszym razie będziesz wiedzieć, jak długo moczyć, aby otrzymać ser tak słony, jak lubisz. Ja osobiście wolę mniej słony.
  • Wyjmij ser podpuszczkowy z solanki i pozostaw w temperaturze pokojowej (najlepiej na kratce) do odcieknięcia na 4-5 godzin.
  • Gotowy ser podpuszczkowy przechowuj w lodówce w temperaturze 4-6 stopni, czyli na górnej półce. Niczym go nie przykrywaj. Niech sobie dojrzewa przez kilka dni, ale można go jeść od razu po wyjęciu z solanki.
  • Ser podpuszczkowy w czasie dojrzewania będzie stawał się twardszy i bardziej aromatyczny, a jego skórka będzie nabierać apetycznego koloru.


Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 1

Kefir bardzo dokładnie wymieszaj, potrząsając opakowaniem (przez kilkanaście sekund). Otwórz, postaw na kilka godzin w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny (możesz go też zostawić na całą noc).
Chlorek wapnia (bez względu na to, czy jest w postaci płynnej czy stałej) wymieszaj ze 100 ml przegotowanej wody w temperaturze pokojowej.
Mleko przelej do dużego garnka, dodaj chlorek, wymieszaj bardzo dokładnie - przez co najmniej minutę. Odstaw na 20 minut.
Mleko podgrzewaj na średnim ogniu cały czas mieszając (w zasadzie najlepiej będzie, jeśli mleko będziesz mieszać przez cały czas).



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 2

Kiedy osiągnie temperaturę 36-38 stopni, wyłącz ogień, mieszaj przez kilkanaście sekund. Dodaj cienkim strumieniem podpuszczkę, cały czas mieszając.



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 3

Wlej kefir i wymieszaj całość przez minutę, zwracając uwagę, na mleko z dna wymieszało się z tym z góry :)



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 4

Garnek przykryj i odstaw na 30 minut.



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 5

Po tym czasie mleko zamieni się w galaretkę, czyli skrzep. Cienkim i długim nożem pokrój go na kawałki o boku nie większym niż 1 cm.



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 6

Nóż przy pierwszych cięciach w kratkę trzymaj pionowo, następnie potnij skrzep ukośnie - tak, by powstały kawałki (czyli by nie otrzymać "słupków").



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 7

Przykryj, odstaw na 30 minut. W tym czasie skrzep oddzieli się od serwatki.



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 8

Po tym czasie za pomocą łyżki cedzakowej przenoś skrzep - odsączając serwatkę - do formy (może to być zwykły durszlak) wyłożonej chustą serowarską (możesz też użyć lnianej ściereczki - w jej roli najlepiej sprawdza się pielucha).



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 11

Jeśli chcesz przygotować ser z przyprawami, to teraz jest właściwy moment na ich dodanie - każdą porcję skrzepu posyp wybraną przez siebie przyprawą - do jednego sera możesz użyć kilku różnych przypraw - ale nie dodawaj mieszanek zawierających sól - to nie nie jest czas na ten składnik.



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 10

Staraj się, by jak najmniej serwatki dostawało się do formy - czynność będzie więc trwać kilka dobrych minut.
Do formy włóż więcej skrzepu, niż się "normalnie" zmieści, pomagając sobie zawiniętą do góry chustą - ser po odcieknięciu bowiem znacznie zmniejsza swoją objętość.



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 12

Formy ze skrzepem odstaw do odcieknięcia na 3-4 godziny - duże formy możesz umieścić na garnkach lub miskach, mniejsze ustaw na kratce do pieczenia ułożonej na blasze do pieczenia - ten system świetnie się sprawdza :)
Po tym czasie zawiń chustę i delikatnie odwróć ser w formie. Odstaw na następne 2 godziny od obcieknięcia. Następnie delikatnie wyjmij z formy, usuń chustę, ser ponownie włóż do formy. Ser przełóż jeszcze 2-3 razy w formie (już bez chusty). Zostaw na noc w formie.



Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 13

Na drugi dzień przygotuj solankę: w każdym litrze (na ser z 10 litrów mleka, w zależności od ich wielkości, będziesz potrzebować około 1-1,5 litra solanki) rozpuść 3 łyżki soli kamiennej.
  • Do solanki włóż ser. Duży ser w jednym kawałku z 10 litrów mleka wymaga około 3-4 godzin leżakowania w solance. Małe sery - te z 3-5 litrów, mocz nie dłużej niż 2 godziny (ale tak na prawdę po pierwszym razie będziesz wiedzieć, jak długo moczyć, by otrzymać ser tak słony, jak lubisz, ja osobiście wolę mniej soli).



    Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 14

    Wyjmij ser z solanki, pozostaw w temperaturze pokojowej (najlepiej na kratce) do odcieknięcia - na 4-5 godzin.
  • Gotowy ser przechowuj w lodówce w temperaturze 4-6 stopni, czyli na górnej półce. Niczym go nie przykrywaj, niech sobie spokojnie dojrzewa przez kilka dni. Ale można go już jeść od razu po wyjęciu z solanki :)



    Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 15

    Na samy dole ser z bazylią, na nim ser z grubo tłuczonym czerwonym i czarnym pieprzem, a na samej górze ser z wędzoną słodką i ostrą papryką w proszku - po 3 dniach dojrzewania.



    Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 16

    Ser bez dodatków - po 3 dniach dojrzewania.



    Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - etap 17

    Sery z różnymi dodatkami i ser naturalny - po 5 dniach dojrzewania.



  • Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

    Ocena:
    Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

    Ser dojrzewający podpuszczkowy - lepszy niż ser koryciński :) - komentarze

    ~Jasmin
    ~Jasmin
    29.04.2023 21:11
    Panie Grzegorzu, zrobiłam ser włoski dojrzewający miesiąc i nie wiem czy trzymać go pod przykryciem, jak sugerował autor przepisu ? Mam odwracać co dwa dni i pozbywać się wilgoci z sera i ze ścianek pojemnika. Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam.
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    24.05.2023 09:40
    Nie znam przepisu, ale proponuję się go trzymać :)
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    1.09.2020 09:58
    Hej Halka :) Z tłustym mlekiem ser będzie smaczniejszy :)
    ~Teska
    ~Teska
    1.12.2019 12:34
    Wszystko ładnie pięknie, tylko skąd w mieście wziąć mleko niepasteryzowane? Robię ser koryciński, bo on może być z mleka pasteryzowanego w niewysokiej temperaturze, ale chętnie zrobiłabym ser z przepisu jak wyżej. Problem tylko w tym mleku.
    ~Gość
    ~Gość
    6.06.2022 11:05
    Kazde mleko jest pasteryzowane w sklepach. Po prostu unikaj UHT ktore jest pasteryzowane w wysokiej temperaturze - czyli wszystkie w kartonach. Szukaj tych ktore sa pasteryzowane w niskiej temperaturze. Np. w lidlu sa butelkowane tzw. swierze mleko z krotkim czasem do spozycia - znajdziesz je w lodowkach. Robiac ser i tak musisz je pasteryzowac.
    ~mmm
    ~mmm
    13.06.2019 18:54
    Hej:) Jakiej podpuszczki używasz nazwy?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    25.06.2019 10:55
    Najczęściej BEAUGEL 50 :)
    ~Kasik
    ~Kasik
    12.06.2019 10:36
    Czy na czas odsiąkania i potem na noc wkładamy ser do lodówki? Jest bardzo gorąco i zastanawiam się czy się nie popsuje.
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    25.06.2019 10:56
    Hej Kasik :) Nie wstawiamy do lodówki, powinien odciekną w temperaturze pokojowej. Przez kilka godzin się nie zepsuje :)
    ~Katarzyna
    ~Katarzyna
    11.06.2019 16:39
    Kiedy mam już ser bez chusty i ocieka to mam go trzymać w lodówce czy nie? Dodam, że jest na dworze 35st a w domu tylko nieco chłodniej.
    eS
    eS
    10.01.2019 20:37
    Dzięki.
    eS
    eS
    10.01.2019 16:40
    Czy do ogrzewania mleka mogę użyć elektrycznego garnka z ręcznym ustawianiem temperatury?. Mam problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury mleka w garnku na gazie.
    ~eS
    ~eS
    10.01.2019 16:31
    Witaj. Robiłam podobny ser, jednak mam problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ogrzewanego mleka. Zastanawiam się nad zakupem garnka elektrycznego gdzie temperaturę można nastawić już od 30 stC. Co o tym sądzisz?. Pozdrawiam
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    10.01.2019 18:03
    Hej Es :) Myślę, że garnek z kontrolą temperatury to świetne rozwiązanie przy produkcji sera :)
    ~ktatar156
    ~ktatar156
    5.01.2019 12:58
    Cześć Grzegorzu, Dziękuję za przepis. Chciałbym Cię zapytać o jedną rzecz - ser zaczął mi pleśnieć z wierzchu - zaczęło mi z tego powodu także śmierdzieć w lodówce :( Ma on około 2 tygodnie tylko i był cały czas przechowywany w górnej półce lodówki. Nie był przykrywany, cały czas na talerzyku sobie spokojnie dojrzewał. Powinienem go wywalić czy po odkrojeniu górnej skórki mogę go spożywać dalej? Myślałem, że taki ser może leżeć tygodniami i spokojnie sobie dojrzewać w lodówce...
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    8.01.2019 10:27
    Hej Ktatar :) Odkroić i spożywać :) Ten ser nie nadaje się do długiego przechowywania :) Konsumuje się go od razu, bo jest pyszny :)
    ~Kuba
    ~Kuba
    5.08.2018 18:57
    Przepis super. Ser wychodzi znakomity. Problem jest tylko z czasem leżakowania, gdyż serek potrafi dziwnie znikać już w czasie pobytu w solance. Pozdrawiam
    ~Magdalena
    ~Magdalena
    3.08.2018 18:30
    hej jakiego kefiru używasz? tzn jakiej firmy? bo pewnie masz jakiś sprawdzony. i czy można dodać takie bakterie serowarskie w proszku? można je kupić na necie ale nie wiem jaki to ma być szczep, może wiesz? Przepis bardzo fajny. Dla zainteresowanych - takie serki można wędzić co przedłuża ich trwałość no i smak :)
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    6.08.2018 15:23
    Hej Magdalena :) Używam najczęściej kefiru Danone - z żywymi kulturami bakterii :) łap uśmiechy :)
    ~Malwina
    ~Malwina
    11.07.2018 04:50
    Ciekawy przepis! Ja też robie serek, taki zwykły, twarożkowy. Tylko mleko i kefir, bądź cokolwiek innego, co zawiera żywe kultury bakterii. Przyznam się, że nam najbardziej smakuje ten na maslance :) Pozdrawiam serdecznie!
    ~Justyna
    ~Justyna
    29.04.2018 16:53
    Witam, zrobilam wszystko jak w przepisie, podpuszczke mam z browin, uzylam 0,5 g na 3 l mleka) ale niestety po wyznaczonym.czasie 30 min nie uzyskalam skrzepu. Skrzepu nie uzyskalam nadal mimo godziny po wyznaczonym czasie. Co zrobic? Czy mozna dodac jeszcze teraz podpuszczki?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    30.04.2018 13:40
    Hej Justyna :) Ponowne dodanie podpuszczki nic nie da, widocznie nie działa. Proponuję użyć innej podpuszczki i ser zrobić od nowa. Niestety mleko z podpuszczką już do niczego się nie nadaje. Uśmiechy wysyłam :)
    ~Marta
    ~Marta
    27.04.2018 21:44
    KreatywnaKasia wstawiładnie ten przepis na swój blog i opisała,ze jest jej. Zrobiła "kopiuj-wklej" i się pod nim podpisała. Dodała tylko swoje zdjęcia.
    ~Wiola
    ~Wiola
    8.04.2018 11:44
    Witam.Zrobiłam swoje pierwsze serki,ale mam wraźenie źe jest lekko gorzki i troche pachnie jak stara ścierka.Zmieszałam dwa rodz.mleka 2 l prosto od krowy i 3l łaciate świerze nie UHT.Serek wolno się zcinał.Ale zdziwiłam się jak po wyjęciu z solanki waga pokazała1.10.Ser nie ma dziurek,jest biały jak twaroźek.A jeden po dniu leźakowaniu trochę się zapadł i jakby ma konsystencję budyniu.Co zrobiłam źle?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    9.04.2018 08:03
    Hej Viola :) Moim zdaniem podpuszczka nie była odpowiedniej jakości i było jej za dużo i, jeśli nie ma dziurek, bakterie nie zadziałały. Serki niestety nie nadają się do jedzenia. Uśmiechy wysyłam :)
    ~Kasia
    ~Kasia
    22.03.2018 17:25
    Witam Grzesiu Bardzo dziękuję za wspaniały i czytelny przepis .Serki wyszły pyszne !!!! tylko nie maja tyle dziurek co Twoje i nie wiem czemu? NAPEWNO zagoszczą na stałe w moim domu. Pozdrawiam
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    27.03.2018 09:05
    Hej Kasia :) Stawiam na niemrawe bakterie z kefiru - bo one właśnie odpowiadają za ilość dziurek :) Cieszę się, że serki Ci smakują :) Łap uśmiechy :)
    ~Jolynta
    ~Jolynta
    24.02.2018 10:58
    Witam , Zrobiłam serki według przepisu wyszły super , dziś zrobiłam znowu ale tym razem chcę przetrzymać je długo , może do świąt? tylko czy się nie zepsują, Będę je codziennie przewracać a może coś jeszcze trzeba zrobić ? z góry dziękuję za rady pozdrawiam. Jedno wiem sery już będą zawsze)))))
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    27.02.2018 10:16
    Hej Jolynta :) Po prostu nie wiem :) Nigdy tyle czasu u mnie w domu nie wytrzymały. Zjadamy je, że tak powiem na bieżąco, a w zasadzie od razu wszystkie znikają :) Uśmiechy wysyłam :)
    ~Lala
    ~Lala
    12.02.2018 17:58
    Ile sera wychodzi z tej ilosci mleka?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    15.02.2018 16:03
    Hej Lala :) 1-1,3 kg sera :)
    ~Marta
    ~Marta
    6.12.2017 18:22
    Jak przechowujwszyscy sery? Mam lodówkę z nofrost'em i boję się że jak ich nie przykryje to je wysuszy.
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    7.12.2017 06:47
    Hej Marta :) W takiej lodówce faktycznie należy je przechowywać przykryte. Łap uśmiechy :)
    ~Gosia
    ~Gosia
    6.12.2017 13:32
    Czy można dać same bakterie kefirowe rozpuszczone w malej ilosci mleka lub wody? Lub czy mozna zastąpic kefir jogurtem domowym? Zmieni to jego smak i konsystencje?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    7.12.2017 06:48
    Hej Gosia :) Można dać same bakterie - zgodnie z instrukcją producenta. No jasne, że kefir domowy z żywymi kulturami bakterii jest jak najbardziej ok :) łap uśmiechy :)
    ~Lucyna
    ~Lucyna
    27.11.2017 17:01
    Mam pytanie, mieszkam na wsi i kupuje mleko od rolnika mleko od krowy, czy przy takim mleku również jest potrzebny kefir?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    29.11.2017 07:57
    Hej Lucyna :) Tak, kefir - bo zawiera bakterie, jest zawsze potrzebny, bez względu na rodzaj mleka :) łap uśmiechy :)
    ~Gość
    ~Gość
    13.11.2017 12:49
    Robiłam jest pyszny
    ~Gosia
    ~Gosia
    3.11.2017 10:16
    Witam serdecznie. Mocno szykuję się do produkcji sera i widzę pewne niejasności odnośnie podpuszczki. Na stronie jest ta: Podpuszczka cielęca do produkcji serów (pojemność: 30 ml) - Beaugel 500, na zdjęciu jest poj. 40, producent każe dać najwyżej 5 kropli , a Ty Grzegorzu aż 8. Gdzie prawda?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    3.11.2017 10:35
    Hej Gosia :) Podpuszczki dodajemy tyle, ile sugeruje producent na opakowaniu. Zdarza się, że produkty się zmieniają i zmienia się ich dawkowanie, dlatego należy w tym przypadku ściśle trzymać się dawkowania z opakowania :) łap uśmiechy :)
    ~Łukasz
    ~Łukasz
    11.10.2017 17:20
    Hej, Czy ktoś wie może dlaczego skrzep po pokrojeniu nie opada na dno? Niby wszystko z serem wygląda dobrze ale ten jeden szczegół mnie zastanawia. Czy brak dziurek może być wynikiem stosowania jogurtu naturalnego zamiast kefiru? Będę wdzięczny za porady.
    ~ligolka
    ~ligolka
    1.10.2017 11:11
    Dzisiaj spróbowałam sera z pierwszej próby jest dobry w smaku ładnie się kroi na cienkie plasterki ma małe dziurki lekko żółtą skórkę. Jedyna wadą to że nie ma odciśniętego mocno wzoru foremki ale to dlatego że od razu skrzepł po dodaniu podpuszczki. Nadal zastanawiam się dlaczego nie zrobiła się taka elegancka galaretka jak w przepisie tylko od razu powstały skrzepy i serwatka. Termometr serowarski więc temperatura powinna być dobra, podpuszczka świeżo kupiona data ważności w porządku ilość zgodnie z przepisem a w drugiej próbie nawet zmniejszona. Może nie powinnam dodawać chlorku wapnia skoro mleko jest prosto od krowy. Czy chlorek wapnia potęguje działanie podpuszczki ? Z pozostałej po zrobieniu serwatki zrobiłam ricottę a serwetkę po niej pijemy całkiem dobra ta serwatka. Pozdrawiam.
    ~ligolka
    ~ligolka
    30.09.2017 21:36
    Mam podobny problem jak Jakubinka ilość podpuszczki za drugim razem zmniejszyłam zdążyłam wlać tylko połowę i zrobił się twarogowy skrzep co jest nie tak użyłam podpuszczki browin vege plus 11 kropli na 10 litrów mleka. Czy nie powinno się mleka prosto od krowy zapasteryzować samemu (oczywiście w niskiej temperaturze) ?
    ~Jakubinka
    ~Jakubinka
    16.09.2017 10:07
    Panie Grzegorzu,ja juz po drugim podejsciu do produkcji sera z tego przepisu. Mialam mleko prosto od krowy,podpuszczke i chlorek sodu firmy Browin oraz kefir Danone. Staralam sie wszystkich zasad przestrzegac bardzo skrupulatnie. Niestety,zarowno za pierwszym jak i za drugim razem wytworzyl mi sie taki twarogowy skrzep juz pod koniec tej minuty mieszania mleka,tuz po dodaniu podpuszczki. Skrzep po paru minutach opada na dno a u gory zbiera sie serwatka. Nie powiem,w smaku wyszedl pyszny,lecz co zrobilam nie tak,ze nie uzyskalam skrzepu do krojenia nozem?
    ~Ewa
    ~Ewa
    20.06.2023 02:08
    ja miałam tak samo , ale wydaje mi się że są różne przepisy i w niektórych po pokrojeniu skrzepu przed przełożeniem do formy .. specjalnie czeka się ok 10 min aż pokrojone kawałki się obkurczą i opadną na dno w ten sposób powstanie ziarno .. chyba wszystko zależy od sera jaki chcemy uzyskać
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    19.09.2017 09:21
    Hej Jakubinka :) Wydaje mi się, że dodałaś dużo, za dużo podpuszczki. Napisz, jakie są wskazania producenta na opakowaniu, bo coś mi się wydaje, że dodałaś jej co najmniej z 10 razy za dużo :) łap uśmiechy :)
    ~karol
    ~karol
    10.09.2017 22:16
    ser wyszedł ok. dodatki fajnie się "wkomponowały"., j jest tylko jeden mały problem. zrobiłem za mocną solankę i ser jest trochę za słony. czy można go "odsolic" poprzez umieszczenie na jakiś czas w przegotowanej i ostudzoonej wodzie?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    11.09.2017 13:06
    Hej Karol :) Moim zdaniem niestety taki zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów. Następnym razem po prostu dodaj mniej soli do solanki.
    ~Ewa
    ~Ewa
    1.09.2017 16:11
    Czy ser odcieka do solenia w temperaturze pokojowej?
    ~Ania, MniamMniam.pl
    ~Ania, MniamMniam.pl
    4.09.2017 11:38
    Ewa - tak, ser odcieka w temperaturze pokojowej. Uśmiechy łap :)
    ~Gość
    ~Gość
    30.08.2017 08:46
    Cześć. Dlaczego ser wychodzi mi biały a nie żółty?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    31.08.2017 14:12
    Hej Gościu. Ser staje się żółtawy w trakcie dojrzewania. Być może Twój za krótko dojrzewał.
    ~KasiaM
    ~KasiaM
    26.05.2017 19:58
    A czy ktoś próbował mrozić ten ser?bo zrobiłam go więcej i nie wiem ile może leżeć w lodówce żeby się nie zepsuł?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    31.05.2017 14:40
    Hej Kasia :) Ten ser nie nadaje się do mrożenia, ale świetnie przechowuje się w lodówce i nabiera intesywniejszego smaku. Łap uśmiechy :)
    ~Edyta
    ~Edyta
    11.04.2017 17:55
    Ser wychodzi za kazdym razem inny. zawsze jednak jest pyszny. Osobiscie lubię gdy polezy trzy cztery tygodnie. Pozdrawiam
    ~Ania
    ~Ania
    11.04.2017 10:25
    Witam, zrobiłam ser z 5 litrów mleka, z podpuszczką i chlorkiem ze sklepu mniamniamowego, kefir Danone, mleko z targu od rolnika. Na początku wyglądał świetnie, skrzep itd. ale po ukrojeniu okazało się, że wygląda i smakuje bardziej jak podeschnięty, zbity twaróg, niż ser koryciński :( Proszę o radę, co zrobić, aby otrzymać ser zbliżony do korycińskiego. Czy to mleko zawiniło?
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    Grzegorz, MniamMniam.pl
    12.04.2017 10:41
    Hej Ania :) Mi to wygląda na zbyt wysoką temperaturę mleka, która spowodowała, że bakterie nie zadziały. Czy na pewno temperatura mleka nie była wysoka?
    ~Dorota
    ~Dorota
    13.01.2017 10:57
    Wczoraj zrobilam swoj ser. Dzis sprobowalam i jest gorzkawy. Dlaczego? Podpuszczki dalam odpowiednia ilosc. Jogurt Danone. Mleko prosto od krowy. Nie zebralam smietany. Czyzby dlatego? Pozdrawiam
    ~ola
    ~ola
    9.12.2016 14:11
    Witam, Mam pytanie, po czy poznać, że ser już jest nieświeży? Jak długo taki ser dojrzewa?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    12.12.2016 09:11
    Hej Ola :) Ile ser dojrzewa napisałem w przepisie :) A kiedy jest nieświeży? Wtedy, kiedy zaczyna mieć nieswoisty zapach, skórka zaczyna się kruszyć i jest mocno żółta. Chyba... bo nigdy mi się nie zepsuł, za szybko "schodzi" :) Łap uśmiechy :)
    ~Ania
    ~Ania
    29.11.2016 18:33
    Robię ser zgodnie z poradami i zdarza się, że raz wychodzi pyszny (taki wyszedł z suszoną papryką) a innym razem kwaśny. Mleko mam od tych samych krów, podpuszczka też ta sama, robię zawsze wszystko tak samo. Czy wiadomo gdzie może leżeć problem tej kwasowości? Sprawdzałam też kwasowość mleka i mieści się w granicach wskazywanych na innych forach. Dziękuję za pomoc!
    ~Wiesława
    ~Wiesława
    24.11.2016 21:44
    Wydaje się, że zrobiłam wszystko zgodnie z recepturą ale nie zrobił się skrzep do krojenia tylko opadł na dno garnka. Co zrobiłam nie tak jak potrzeba?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    25.11.2016 14:20
    Hej Wiesława :) Moim zdaniem mleko było za gorące i otrzymałaś pewnie taką gęstą, gumowatą masę. Bardzo ważne jest, by nie przekroczyć podanej temperatury, bo w wyższej nie działa podpuszczka. łap uśmiechy :)
    jolmiel
    jolmiel
    13.11.2016 18:31
    Grzesiu ratuj! Ser robiłam po raz pierwszy. Wszystko zgodnie ze wskazówkami. Chlorek wapnia i podpuszczka kupione w "mniamowym" sklepie. Mleko z "mlekomatu" 4%. Kefir naturalny bez żadnych dodatków. Ser wyszedł ale... nie ma dziurek :(. Po 2 dniach leżakowania w lodówce ser jest smaczny ale taki budyniowy. Czyżby to sprawka kefiru? Proszę o podpowiedź. pozdrawiam Jola
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    14.11.2016 13:43
    Hej Jolmiel :) Za dziury odpowiadają bakterie z kefiru - widocznie Twoje nie były żywe :) Szukaj proszę kefiru naturalnego z żywymi bakteriami. Łap uśmiechy :)
    ~hanna.maria
    ~hanna.maria
    12.11.2016 22:43
    Witam, Czy można użyć podpuszczki mikrobiologicznej? Jeśli tak, to w jakiej proporcji? Pozdrawiam serdecznie
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    14.11.2016 13:47
    Hej Hanna :) Można :) A dokładnie tyle, ile producent zaleca na opakowaniu, które masz :)
    ~Beata
    ~Beata
    13.10.2016 14:44
    Zrobiłam serek dokładnie jak w przepisie. Wyszedł mi i teraz dojrzewa. Przeczytałam z opisów, że oryginalny ser koryciński podczas tego procesu ma prawo pokryć się pleśnią jeśli długo dojrzewają. Jak z tym jest naprawdę i czy taka pleśń nie jest szkodliwa?
    ~Bartek
    ~Bartek
    2.10.2016 16:35
    Mleko od krowy, 5 litrów , po zlaniu śmietanki. Termometr do mięsa. Kefir "robico". Chlorek i podpuszczka taka jak w przepisie. Wyszedł... cudownie! I to za pierwszym razem. Ponadto, z pozostałej serwatki, przy litrze mleka UHT i soku z cytryny - Ricotta. Przepis świetny, polecam!
    ~Małgosia
    ~Małgosia
    7.08.2016 22:15
    Witam, nie mam jogurtu, czy mogę dodać kwaśną śmietanę? Pozdrawiam.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    8.08.2016 08:46
    Hej Małgosia :) To NIE może być ani śmietana ani jogurt. To MUSI być kefir z żywymi kulturami bakterii :) Inaczej ser nie wyjdzie. Łap uśmiechy :)
    ~Kozieradka
    ~Kozieradka
    3.08.2016 21:17
    Witam Mleko musi być najwyższej jakości, nie może pochodzić z niewiadomego źródła ( chyba że ktoś zamierza gościć w lodówce np. bakterie coli. Mleko musi być najpierw solidnie schłodzone. Zamiast kupnego kefiru radzę użyć zsiadłego mleka z poprzedniego zakupu . Chlorek wapnia, zsiadłe mleko i podpuszczkę dodajemy do mleka już podgrzanego - chlorek koniecznie przed podpuszczka. Tyle uwag, teraz moje pytanie: Co to jest na miłość boska WREGETARIAŃSKA ? Chyba nie chodzi o syntetyczny enzym?
    ~Dorota
    ~Dorota
    27.07.2016 10:29
    Witam, Zrobiłam ser według przepisu, wyszedł smaczny ale bardziej twarogowy niż koryciński.... Co zrobiłam źle? Czy może to wina podpuszczki?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    1.08.2016 15:23
    Hej Dorota :) Jeśli ser przypomina twaróg, to nie zadziałały bakterie, podpuszczka zaś spełniła swoje zadanie :) Sugeruję użyć innego kefiru, w którym będą żywe bakterie. Łap uśmiechy :)
    ~Caramel
    ~Caramel
    13.07.2016 09:17
    Dzień dobry - zrobiłam ser! :) Leży w lodówce na najwyższej półce. Na pierwszy/drugi dzień po leżakowaniu był dobry, dziś (trzeci dzień) mam wrażenie, że zrobił się kwaśniejszy i może jakby lekki gorzkawy posmak? No i zaczął się kruszyć. Co poszło nie tak? :)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    15.07.2016 09:54
    Hej Caramel :) Gorzkawy posmak może być (ale nie musi) efektem gatunku użytej podpuszczki. Spróbuj następnym razem innej podpuszczki - być może wtedy ser uda się w 100%. Bo z tymi serami to jest tak, że nie zawsze za pierwszym razem wszystko się udaje :) Łap uśmiechy :)
    ~Paweł
    ~Paweł
    19.06.2016 20:17
    Panie Grzegorzu czy należy używać specjalnych chustek od filtrowania? czy można się bez nich obyć? jestem po pierwszym zrobieniu sera gdzie użyłem plastikowego pojemnika specjalnego do sera i wyciekała tylko sama woda (serwatka)! i drugie pytanie: w momencie przekładania do pojemników dodajemy przyprawy - dokładnie wtedy mieszamy? pozdrawiam
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    22.06.2016 16:12
    Hej Paweł :) Ja używam specjalnych chustek - są tanie jak barszcz, a świetnie działają. Można też użyć gazy lub pudełek z drobnymi oczkami. A jeśli chodzi o przyprawy - ja nimi posypują warstwy skrzepu, kiedy je wkładam do naczyń. Udanych serów życzę :)
    ~Agnieszka
    ~Agnieszka
    16.06.2016 17:21
    Panie Grzegorzu mam pytanie, jakiego kefiru, podpuszczki i chlorku pan uzywal?z gory dziekuje za odpowiedz
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    22.06.2016 16:14
    Hej Agnieszka :) Używam zwykle kefiru marki Danone - tego z żywymi bakteriami. Podpuszczki wegetariańskiej - kupuję w sprawdzonych sklepach, a jeśli chodzi o chlorek - to jest prosta substancja i nie ma znaczenia, skąd on jest :) Łap uśmiechy :)
    ~Marek
    ~Marek
    14.05.2016 21:53
    Witam, Mam dwa pytania dotyczące wędzenia. W związku z nabyciem wędzarki nadającej się do wędzenia na zimno. Pierwsze dotyczy tego, czy ser "Koryciński" nadaje się do do takiego wędzenia, po jakim czasie należałoby to zrobić i jak długo należałoby go wędzić? No i czy warto? Drugie jest takie, czy przygotowując na bazie modyfikacji tego przepisu "Oscypki" nie szukam sobie niepotrzebnie kłopotu dodając kefir, albo kultury bakteryjne? Wszak je wygniata się w temperaturze 75 stopni, więc bakterie i tak obumierają. Nie zawsze co prawda, bo raz wyszedł mi jeden taki, który miał kilka dziurek, choć smakował tak samo... Widać w nim bakterie musiały być odporne na tempreaturę ;) Pozdrawiam, Marek
    ~Karolus
    ~Karolus
    3.05.2016 22:07
    Kilka razy próbowałem już robić ser zgodnie z przepisem, za każdym razem wychodzi smaczny i długo w lodówce nie gości, ale.... nie jest to to co miało być. tzn. raz wyszło cos bardziej o smaku mozarelli, raz o smaku oscypka przed wędzeniem itp. Nie mam za bardoz dostępu do mleka wiejskiego, robie mleka biedronkowego, ale według opisów na forach z niego da się zrobić całkiem sensowny ser, więc to chyba nie tu problem. Jakies sugestje? Inna sprawa, że nie mam precyzyjnej wagi, chlorek dawkuje "na oko" nigdzie nie mogę znaleźć informacji co stanie się jeśli chlorkujest za dużo. Podpuszcki daje też ~2x więcej (takie zalecenie gdiześ w necie znalazłem dla "mleka po przejściach") Troszke może chaotycznie napisałem, ale mam nadzieje że ktoś z Was to rozumie i da radę mi podpowiedzieć gdzie coś mogę poprawić :) Pozdrawiam wszystkich serowarów
    ~Marek
    ~Marek
    7.05.2016 17:31
    Witam Wielokrotnie robiłem już ser na podstawie tej receptury. Tyle, że na mleku sklepowym 3,2% pasteryzowanym w niskiej temperaturze. Słusznie czynisz dając dwa razy tyle podpuszczki, bo tak trzeba przy takim mleku. Przypuszczam, że Twój problem może wynikać z dawkowania chlorku wapnia "na oko". Żeby uniknąć takich kłopotów kupiłem sobie precyzyjną wagę. Chlorku daje na 1 gram na 10 litrów mleka. Zaś mleko, z którego robię, to albo Piątnica, albo Łaciate. Takie w plastikowych butelkach. Nie zauważyłem żadnych różnic w konsystencji czy smaku pomiędzy kolejnymi produkcjami (nie wynikających z dodanych przypraw). Z Łaciatego wychodzi mi około 1,70 Kg. sera. Dawałem zarówno kefir jak i kultury bakteryjne. Za każdym razem wychodzi dobrze. No i jeszcze jedno "Oscypki" za każdym razem także wychodzą pyszne.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    4.05.2016 10:20
    Hej Karolus :) Jak sam piszesz, Twój ser jest nierówny :) Sugerują znaleźć jednak mleko prosto od krowy i trzymać się ściśle receptury - wtedy ser będzie udany :) Akurat w tym przypadku przestrzeganie przepisu jest bardzo ważne :)
    ~kan
    ~kan
    3.05.2016 15:34
    Witam! Czy wodę na solankę trzeba koniecznie gotować, czy można dać kranówkę nie chlorowaną z własnej studni bez gotowania.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    4.05.2016 10:22
    Hej Kan :) Sugeruję wodę ze studni przegotować, by pozbawić ją ewentualnych, dodatkowych bakterii. I nie chodzi tu o nasz organizm, ale o to, by ser czegoś nie zapał dodatkowo :)
    ~Joker
    ~Joker
    17.04.2016 21:45
    Hej, Mam ten sam problem co ulkaap - minął tydzień, a konsystencja sera w zasadzie nie zmieniła się w porósnaniu do tego jak go wyjąłem z solanki.. Wciąż jest miękki, nie żółknie, nie robi się żadna zewnętrzna skórka, dziurek też nie ma ... Co mogłem zrobić nie tak?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    19.04.2016 12:17
    Hej Joker :) Niestety nie mam dobrych informacji - ser się nie udał, bo bakterie nie zadziałały. Musisz użyć innego kefiru, który zawiera żywe kultury bakterii.
    ~Wallygator
    ~Wallygator
    3.04.2016 22:08
    Witam wszystkich - wczoraj był mój debiut serowarski - wyszło całkiem spoko - nie dodawałem tylko kefiru - jedynie podpuszczka i chlorek wapnia. Dziś się moczy w solance, jutro do lodówy. Mam pytanie - kiedy mogę ten ser wędzić? Pozdrawiam wszystkich
    ulkaap
    ulkaap
    26.03.2016 16:36
    We wtorek zabrałam się za zrobienie własnego sera. Wydaje mi się, że wszystkie fazy od początku odbywały się prawidłowo. Co prawda, chyba do kitu miałam kefir, bo prawie wcale nie ma dziurek w serze. To jednak nie jest jakiś wielki problem dla mnie. Dlatego mam inne pytanie. Dzisiaj mamy sobotę, mój ser dojrzewa w lodówce a wcale nie twardnieje, a jest konsystencji delikatnie podobny np. do camemberta. Dodam, że od początku ser był bardzo miękki, delikatny. Jakieś rady co do tego, co mogłam schrzanić, a na co na przyszłość zwrócić uwagę? Z góry dziękuję :)
    ~Gość
    ~Gość
    21.03.2016 18:27
    Od kilku lat produkuje takie sery. Czesc z nich idzie do wędzenia i te cieszą się największym wzięciem. Super, ze są ludzie, którzy maja takie pasje. Pozdrawiam Zosienka
    ~Ania
    ~Ania
    8.03.2016 11:15
    Kolejny raz zabrałam się za ser. O ile za pierwszym razem mleko w momencie dodawania podpuszczki było za ciepłe, teraz chyba było zbyt chłodne. Po 30 minutach nie wytworzyła sie galaretka, a pływające małe skrzepki. Odczekałem jeszcze godzinę, skrzepów zrobiło sie więcej. Odsączyłam całość na chuście w formie, przesypując czosnkiem niedźwiedzim. Pachnie bardzo ładnie. Jednak po wyjęciu chusty cały czas zbiera sie pod nim serwatka. Trzymam ser w formie, co 2 godziny przewracając. Ser jest jaśniejszy niż ten, który zrobiłam za pierwszym razem. Mam wrażenie, że jest podobny do twarogu. Czy poczekać jeszcze zanim włożę go do solanki? Czy to możliwe, że podpuszczka nie zadziałała lub zadziałała zbyt słabo? Co mogło być tego przyczyną? W jakiej najniższej temperaturze działa podpuszczką?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    8.03.2016 13:34
    Hej Ania :) Wygląda na to, że ser się nie ściął. Wszystkie informacje o podpuszczce są w przepisie :) łap uśmiechy :)
    ~Ula
    ~Ula
    29.02.2016 15:21
    Robiłam już ten ser wg tego przepisu kolejny raz. Za każdym razem jest jeszcze smaczniejszy. Ostatnio wyszedł mi o smaku i konsystencji mozzarelli. Super przepis!
    ~Justyna
    ~Justyna
    26.02.2016 07:30
    Witam:) Jeżeli do sera chciałabym dodać czosnek to w jakiej formie? Świeży rozgnieciony, czy taki w proszku z opakowania? I czy jest różnica w smaku sera jeśli dodam podpuszczkę roślinną zamiast zwierzęcej? I na koniec jakiej firmy kefir polecacie? Z góry dziękuje za radę:)
    Kasia, MniamMniam.pl
    Kasia, MniamMniam.pl
    26.02.2016 10:22
    Justyno lepiej dodać czosnek liofilizowany, czyli suszony (jest też w płatkach). Podpuszczka w ogóle nie ma smaku, wybór zależy jedynie od tego czy ser będzie jedzony przez wegetarian (wtedy podpuszczka roślinna). W wypadku kefirów - należy kierować się składem, czyli bez sztucznych domieszek i koniecznie z żywymi kulturami bakterii. Pozdrawiam i udanego sera :)
    ~Marek
    ~Marek
    24.02.2016 18:11
    Witam Zrobiłem podobny ser w niedzielę. Z zerowym do doświadczeniem w tej materii i poważnymi obawami, że mi nie wyjdzie. Tyle, że z mleka sklepowego pasteryzowanego w temperaturze 74 stopnie. Tego, z Biedronki, po którym ostatnio media się przejechały. Zamiast kefiru użyłem kultur bakterii MSE. Do tego oczywiście chlorek wapnia i podpuszczka. Wegetariańska niby, choć mam także i tą naturalną. Wbrew moim obawom wygląda, że wszystko wyszło. Połowy sera jeszcze nie próbowałem, bo wolę cierpliwie poczekać przynajmniej do soboty i ciekaw jestem, czy w środku faktycznie pojawią się dziurki. Niech więc od wyjęcia z solanki dobie choć trochę na górnej półce lodówki podejrzewa. Połowę natomiast wygniotłem w gorącej wodzie i po kąpieli w solance uwędziłem w temperaturze 40-45 stopni, przy pomocy wędzarki "balkonowej" Biowin. Także trochę się bałem, bo taka wanienka, gdzie teoretycznie mamy połączenie wędzenia z obróbką termiczną. Wyszło coś, co wyglądem odstaje od Oscypków. Nie miałem jak serków uformować, więc wygniotłem kulki. W kolorze, konsystencji i smaku jak najbardziej je przypominają. Wymyśliłem już sobie patent, jak uformować je w gorącej wodzie w idealne krążki, bo z foremkami rzeźbionymi na pewno nie będę się bawić. Ricotta z serwatki także była ok. Tyle, że moim zdaniem lepiej zrobić dwa rzuty każdy z dziesięciu litrów mleka. Osobny na serki o smaku konsystencji i zapachu oscypków. Osobny dla serów dojrzewających w typie Korycińskiego. Jak ktoś nie chce bawić się w sery wędzone, to oczywiście wystarczy jeden rzut z dziesięciu litrów. Tak więc moim zdaniem, jak ktoś lubi sery i ma ograniczone zaufanie do tego, co kupuje w sklepach, tylko robić. Pozdrawiam, Marek
    ~Gość
    ~Gość
    23.02.2016 12:47
    po dodaniu kefiru i podpuszczki jak długo podgrzewam mleko?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    25.02.2016 09:52
    Hej Gościu :) Po dodaniu kefiru i podpuszczki NIE podgrzewaj już mleka :) Udanego sera życzę :)
    ~Ania
    ~Ania
    22.02.2016 10:32
    Kasiu, dziękuję za błyskawiczną odpowiedź :-) Dam znać jak będzie się sprawował mój ser po kąpieli solankowej ;-) A następnym razem zmienię kefir i pomyślę o innym termometrze. Mam jeszcze jedno pytanie: w jakiej najniższej temperaturze zadziała podpuszczka?
    ~Ania
    ~Ania
    22.02.2016 09:49
    Wczoraj zabrałam się za robienie sera. Mleko od krowy, kefir Robiko, chlorek i podpuszczka zakupione w Państwa sklepie - niby wszystko ok, ale coś chyba poszło nie tak. Po dodaniu podpuszczki i kefiru, wymieszaniu i odstawieniu nie wytworzyła się galaretka - jak na zdjęciach. Otrzymałam kilka dużych strzępiastych kul, na tyle twardych, że ciężko je było pokroić. Porwałam je, więc na strzępki i umieściłam w formach wyłożonych chustami serowarskimi. Dość ładnie sie odsączyły i przybrały ładne kształty, później wymoczę je w solance. Temperatury pilnowałam mocno. Nie przegrzałam mleka, co chwilę sprawdzałam termometrem czy nie jest za ciepłe. Podpuszczkę dodawałam przy najwyżej 37,5 stopniach. Co mogło pójść nie tak? Czy możliwe, że pomiar temperatury nie był jednak dokładny (korzystałam z elektronicznego termometru lekarskiego)?
    Kasia, MniamMniam.pl
    Kasia, MniamMniam.pl
    22.02.2016 10:01
    Aniu faktycznie przyczyna mogła tkwić w użytym termometrze. Niestety, ale nawet najlepsze termometry lekarskie nie do końca nadają się do celów spożywczych. To jest główna przyczyna, dlaczego ser nie miał właściwej konsystencji. Drugą mógł być jednak kefir. Pozdrawiam i życzę, żeby ser był smaczny mimo wszystko :)
    ~Alicja
    ~Alicja
    18.02.2016 15:27
    dlaczego ser zaczął się ścinać podczas dolewania podpuszczki
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    19.02.2016 19:11
    Hej Alicja :) Więc proces nastąpił prawidłowo :) Łap uśmiechy :)
    ~Halina
    ~Halina
    6.02.2016 21:47
    Dzis zrobilam ser juz nie mogę sie doczekac kiedy go zjem
    ~Elle
    ~Elle
    26.01.2016 10:04
    Witam...mam pytanie..co mogłoby być przyczyną tego, że mleko już podczas wlewania podpuszczki i kefiru zaczęlo się rozwarstwiać..w związku z tym skrzep nie był zwarty jak na Twoich zdjęciach..nie było co kroić..po prostu były skrzepy jak w zwykłym twarogu..podpowiedz proszę co zrobiłam źle..pozdrawiam
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    27.01.2016 06:55
    Hej Elle :) Kiedyś mi się też coś takiego przydarzyło i o ile dobrze pamiętam, to sprawa zbyt wysokiej temperatury mleka. Nie może być wyższa niż podana w przepisie. Udanego następnego sera życzę :)
    ~Elle35
    ~Elle35
    23.01.2016 20:24
    Witam Panie Grzegorzu...chciałam spytać czy jest możliwość zastąpienia mleka krowiego mlekiem ze sklepu?...mam po prostu problem z dostaniem mleka od gospodarza..jakie mleko Pana zdaniem mogłoby się sprawdzić?...proszę o wskazówki...pozdrawiam :-)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    24.01.2016 19:31
    Hej Elle :) Mleko przede wszystkim NIE może być pasteryzowane, a tym bardziej uht. I co najmniej 3,2 tłuszczu :) Robiłem kilka razy z mleka "świeżego" ze sklepu, ale ser z takiego mleka nie był najlepszy. Rekomenduję zdobycie jednak mleka prosto od krówki :)
    ~Ewela
    ~Ewela
    14.01.2016 22:50
    Czy solankę można zrobić z soli himalajskiej?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    15.01.2016 10:19
    Hej Ewela :) Można jak najbardziej użyć soli himalajskiej :) Udanego sera życzę :)
    ~Elle
    ~Elle
    12.01.2016 17:45
    Witam...podpuszczkę mam w formie kropelek ale chlorek wapnia mam formie bardzo drobnych płatków...ile dodać na 5 litrów mleka?..z góry dziękuję :-) pozdrawiam
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    13.01.2016 16:44
    Hej Elle :) Użyj połowę przeciętnego płatka, wcześniej rozpuszczonego w 1/5 szklanki wody. Uśmiechy Ci wysyłam :)
    Slawomirdyl
    Slawomirdyl
    19.12.2015 22:46
    Jeszcze jedno pytanie jeśli pozwólcie ;) Znalazłem filmik o produkcji sera korycińskiego. Pani robiła bezpośrednio z mleka od krowy nie dodając nic poza podpuszczkom. Pewnie widzieliście to. To realne bez bakterii lub np. Jogurtu, kefiru ?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    21.12.2015 10:33
    Hej Slawomirdyl :) Nie widziałem tego filmu, ale na tym świecie to się takie rzeczy czasem zdarzają, że trudno je sobie wyobrazić :)
    Slawomirdyl
    Slawomirdyl
    14.12.2015 06:03
    Zamówiłem mleko u rolnika dzisiaj odbierak :). Zaraz po dojeniu. Moje pytanie. Czekać na śmietanę ? I ją zebrać ?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    14.12.2015 13:04
    Hej Slawomir :) Tak, śmietanę trzeba zebrać :) Udanego sera życzę :)
    ~Gość
    ~Gość
    14.12.2015 12:41
    Ja kupuję bardzo tłuste mleko, więc odstawiam je na noc i rano zbieram troche śmietany, gdy nie zebrałam to były żółte tłuste pasemka w serze, ale smaczny bardzo był.
    ~Tina
    ~Tina
    8.12.2015 13:56
    Witaj u mnie chlorek jest w takich malutkich płatkach jedne są około 0,5 cm. Inne mniejsze i nie wiem ile tego chlorku mam dodać,pomocy 😃
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    9.12.2015 07:08
    Hej Tina :) Dodaj proszę 1/3 płateczka na 10 litrów mleka :)
    ~Tina
    ~Tina
    4.12.2015 14:15
    Witam jestem już po kilku serkach z tym że dodaje podpuszczke cielecą ale stosuje się do twego przepisu co do wykonywania czynności i wychodzą naprawdę pyszne,jednak czasem czuć gorzki smak dlaczego tak się dzieje?dodam iż dodaje dwie kropelki podpuszczki na litr mleka i trzy płatki chlorku na 5 litrów mleka.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    4.12.2015 14:59
    Hej Tina :) Gorzki smak jest spowodowany zbyt dużą ilością podpuszczki. Sprawdź więc dawkowanie tej, co masz :) Chlorku na 5 litrów wystarczy pół płatka :) Udanych serów życzę :)
    Marnik
    Marnik
    30.11.2015 18:36
    Które formy poleca Pan do sera z 5-6 litrów mleka?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    2.12.2015 07:20
    Hej Marnik :) Z 5 litrów mleka otrzymasz około 70-80 kg sera o objętości około 0,7 litra. Objętość sera włożonego do odcieku zmniejsza się od 40 do około 60%, więc potrzebujesz form o ogólnej objętości około 1,2 litra na taką ilość sera. Jak się nie zmieści od razu, możesz kilka minut odczekać, lekko go ubić i ponownie nałożyć porcję do formy. Udanego sera życzę
    woojtom
    woojtom
    26.11.2015 10:31
    Witam ponownie, straszyłem, że pokażę efekt więc pokazuję. Ser z 5 l. mleka po 4 dniach miał 837 g ... Musi dobre mleko było. Smakuje obłędnie. Jeszcze raz dziękuję Grzegorzowi.
    ~Maria
    ~Maria
    22.11.2015 20:24
    Hej! Zrobiłam serek z 5l mleka, ma trochę mało dziurek ale może to wina kefiru Bakomy miał w składzie oprócz mleka i żywych kultur bakterii jeszcze jakieś bakterie nazwane po łacinie, strasznie trudne nazwy, sprawdziła na necie, że to bakterie. Wydaje mi się, że jest trochę gorzkawy, jestem ciekawa twojej opinii.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    23.11.2015 16:26
    Hej Maria :) Małe dziurki są najczęściej oznaką mało żwawych bakterii w kefirze.
    woojtom
    woojtom
    21.11.2015 11:04
    Witam, dziś zabrałem się za zrobienie sera. Użyłem mleka świeżego z mlekomatu. Wcześniej dzwoniłem do producentów gdzie powiedziano mi, że mleko jest prosto od krowy i niepasteryzowane. Użyłem 5 l. mleka. Wszystkie składniki włącznie z wodą do rozpuszczenia zmniejszyłem o połowę. Skrzep jednak nie powstał. Płyn rzeczywiście zgęstniał ale już mija godzina a nie jest sztywny tak jak na zdjęciach. Mleko na początku miało 10 st. C Czy to możliwe że potrzebuje więcej czasu niż 30 minut żeby stężało ? Proszę o pomoc.
    ~Iwona
    ~Iwona
    11.01.2016 16:37
    jak nie wyjdzie - to może być wina detergentów w myciu mechanicznym dojarni. Lepiej gdy rolnik myje w tradycyjnym płynie - ręcznie.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    21.11.2015 18:50
    Hej Woojtom :) Mleko było za zimne i podpuszczka nie zadziałała. Przeczytaj proszę dokładnie przepis i nastepnym razem trzymaj się wszystkich parametrów, a ser wyjdzie super :)
    ~justyna
    ~justyna
    20.11.2015 15:20
    Witam czy jeżeli mleko modyfikowane nie strzało po dodaniu podpuszczki to już jest nie dobre do wylania?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    20.11.2015 15:43
    Hej Justyna :) Tak, z tego mleka nic się nie da już zrobić.
    ~aaaaag
    ~aaaaag
    15.11.2015 17:27
    Chlorek i podpuszkę gdzie to kupić?? chciała bym zrobić ten pyszniudki serek
    Kasia, MniamMniam.pl
    Kasia, MniamMniam.pl
    16.11.2015 09:51
    Aga chlorek i podpuszczkę możesz kupić w mniamowym sklepie: http://www.mniammnia m.com/sklep/11472,Podpuszcz... http://www.mniammniam.com/skl ep/11473,Chlorek_w... Pozdrawi am :)
    ~Gość
    ~Gość
    15.11.2015 14:41
    Z chęcią ten ser bym kupiła od Ciebie🙂,a tak w ogóle to może jakieś warsztaty z Tobą i nauka gotowania😀
    ~Marcin
    ~Marcin
    9.11.2015 16:00
    A co zrobić żeby ser nie pękał? Po tygodniu leżakowania w lodówce mój ser zaczął pękać. Zrobił się za suchy.
    ~Mariusz
    ~Mariusz
    6.11.2015 16:10
    Witam, Jestem już po kilku produkcjach sera z tego przepisu wychodzą ok po za tym, że nie mam powtarzalności. Raz dziurki w serze są w ilościach takich, że ser po przekrojeniu wygląda jak ażurowy, innym razem jest mniej, lub prawie ich nie widać. Dodaje kefir Danone albo Robico, które są otwarte parę godzin i stoją w temp. pokojowej. Ale mam inne pytanie. Jutro będę wędził kiełbasę i przedtem chciałbym uwędzić ten ser, zastanawiam się, czy wędzić ser, który zrobiłem parę dni wcześniej i dojrzewa w lodówce, czy wczorajszy wyrób?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    9.11.2015 10:56
    Hej Mariusz, lepszy będzie wędzony, który kilka dni dojrzewał :)
    ~kan
    ~kan
    2.11.2015 20:33
    Witam! Robię te sery zawsze z takiej samej ilości mleka i wkładam zawsze do solanki o takim samym stężeniu.Przeważnie sery pływają ale co jakiś czas zdarza się taki który nie chce pływać i nie wiem co jest przyczyną. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam.
    ~Rafal
    ~Rafal
    25.10.2015 09:18
    Witam :-) Czy solankę robicie za każdym razem nową, czy też wykorzystujecie ją wielokrotnie?? Jeśli wielokrotnie, to jak ją przechowujecie, czy przed ponownym użyciem coś z nią robicie?? Z góry dziękuję za podpowiedzi:-)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    25.10.2015 15:37
    Rafał :) Nie przesadzaj, wylewa się zużytą solankę i robi nową na nowe sery :) Udanych serów życzę :)
    tyroteush
    tyroteush
    19.10.2015 14:46
    super przepis, bankowo wyprobuje
    ~Aqa122
    ~Aqa122
    9.10.2015 01:11
    To wręcz niewiarygodne, ale dzisiaj na kolację jedliśmy własny ser. Nie miał może tak dużych dziurek jak ten na zdjęciach, ale był wy-śmie-ni-ty (jeden z czarnuszką, drugi z czosnkiem niedźwiedzim). To nie koniec mojej przygody z serem, już w lodówce czeka kolejnych 5 litrów mleka. Jutro powstanie kolejny wspaniały smakołyk, tym razem z suszonym czosnkiem (zamówienie męża) i z suszonymi pomidorami (dla mnie). Bardzo dziękuję za klarowny, jasny opis wykonania sera. Pozdrawiam
    ~Ah
    ~Ah
    5.10.2015 15:56
    Witam. Prosze o kilka rad. Jakiej wielkosci kupic koszyczek do sera jesli robie go z 5l mleka. Do tej pory robilam na sciereczce i sitku i wychodzi 80/85 dkg sera. Ser z podpuszczka robie z mleka pasteryzowanego bo innego nie mam,ale jest bardzo smaczny. Ostatnio zrobilam z kefirem tak jak w przepisie, ale nie ma dziurek. Czy przyczyna jest pasteryzacja mleka? Czy raczej przyczyna moze byc technologiczna i powinnam probowac dalej? Czy za dziurki odpowiadaja bakterie z kefiru, czy te ktore sa w mleku przed pasteryzacja?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    8.10.2015 08:08
    Hej Ah :) z 5 litrów mleka otrzymasz około 70-80 kg sera o objętości około 0,7 litra. Objętość sera włożonego do odcieku zmniejsza się od 40 do około 60%, więc potrzebujesz form o ogólnej objętości około 1,2 litra na taką ilość sera. Jak się nie zmieści od razu, możesz kilka minut odczekać, lekko go ubić i ponownie nałożyć porcję do formy. Brak dziurek powoduje pasteryzacja mleka i bakterie z kefiru. Postaraj się kupić mleko niepasteryzowane i kefir z żywymi kulturami bakterii. Udanego sera życzę :)
    ~kan
    ~kan
    5.10.2015 09:41
    Witam! Bardzo dziękuję za radę. To ,że w serze zostawała serwatka było winą zbyt dużych kawałków skrzepu. Teraz ser jest idealny wszystkim smakuje. Mam ostatnie pytanie ser do lodówki wędruje dopiero po obcieknięciu z solanki po ok 4 -5godz a przez cały czas robienia ma być normalnie w temperaturze pokojowej? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.
    ~kan
    ~kan
    30.09.2015 08:40
    Witam! Ser zrobiony ogólnie wszystkim smakuje ale nie wiem czy zrobiłam coś nie tak bo nawet po dwóch dniach leżakowania przy krojeniu z dziurek wydobywa się odrobina serwatki i to nadaje takiego kwaskowego smaku. Proszę o radę co mogła bym zmienić aby poprawić jakość sera. pozdrawiam :)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    30.09.2015 11:56
    Hej Kan :) Najpewniej ser zbyt krótko obciekał po włożeniu skrzepu do foremek. Następnym raz potrzymaj go po prostu dłużej, aż serwatka odcieknie. Zwróć też uwagę, czy skrzep został pocięty na małe kawałki, to zbyt duże kawałki też mogą być tego przyczyną :) Udanego następnego sera życzę :)
    ~Aqa122
    ~Aqa122
    23.09.2015 17:08
    Przepis wygląda wspaniale, zakupy na MniamMniam.pl poczynione, mleko przygotowane, kefir jest. No to do dzieła. Zaczynam przygodę z produkcją sera :).
    ~kan
    ~kan
    23.09.2015 09:02
    Mam pytanie jeśli mam swoje mleko to po udoju powinnam go odstawić póżniej zebrać śmietanę i dopiero dodawać chlorek itd.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    23.09.2015 16:31
    Hej Kan :) Tak, z mleka należy zebrać śmietanę przed przygotowaniem sera. Udanego sera życzę :)
    ~Kaśka
    ~Kaśka
    21.09.2015 11:04
    Witam! W week-end zadebiutowałam z produkcją sera. Wszyscy, którzy go testowali są zgodni, że ser jest prawie obłędny. Trochę za krótko trzymałam go w solance, ale bałam się przesolić. Jednak właśnie odnośnie solanki mam pewną wątpliwość - woda zimna przegotowana czy może być kranówa? Pozdrawiam gorąco i dziękuję za super przepis!
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    21.09.2015 12:50
    Hej Kaśka :) Woda może kranówa :) Wszystko będzie super :)
    ~Jerzy Matula
    ~Jerzy Matula
    16.09.2015 20:26
    Wlewając kefir od razu skrzep oddzielał się od serwatki. Nie było etapu krojenia skrzepu. Jaki błąd popełniłem? Czy z tego powodu sera było mniej?! Liczę na mądrą radę jm
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    17.09.2015 13:52
    Hej Jerzy :) No to dokonałeś czegoś niezwykłego, bo mi się coś takiego nie przydarzyło jeszcze :) A ser wyszedł dobry? I ile go otrzymałeś i z jakieś ilości mleka?
    ~wawrzyniec
    ~wawrzyniec
    28.08.2015 20:59
    Mam jedno pytanie - ile form do sera ( jakiej pojemności) jest potrzebnych na podane wartości mleka (10litrów)? Planuję zakup form na mniammniam i nie wiem ile będzie potrzebne na takie proporcje.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    31.08.2015 11:57
    Hej Wawrzyniec :) z 10 litrów mleka otrzymasz około 1,3 kg sera o objętości około 1,5 litra. Objętość sera włożonego do odcieku zmniejsza się od 40 do około 60%, więc potrzebujesz form o ogólnej objętości około 2,5 litra na taką ilość sera. Jak się nie zmieści od razu, możesz kilka minut odczekać, lekko go ubić i ponownie nałożyć porcję do formy.
    ~Mariola
    ~Mariola
    19.08.2015 09:48
    Witam, po przeczytaniu komentarzy wiem, że swój ser popsułam jogurtem, był kupiony w biedronce i był gęsty. Serwatka ciągła się jak, przepraszam za słowo " gile". no miałam w przepisie na solankę 2 litry wody i 30 dag. soli. lezakował w solance 5 godzin i jest pioruńsko słony. Będę robić następny, człowiek uczy się na własnych błędach.
    ~Gośka
    ~Gośka
    30.07.2015 22:57
    Ser wygląda tak apetycznie, że zjadłabym nawet zdjęcia!
    ~Gość
    ~Gość
    21.07.2015 19:16
    Czy pieprz czarny i czerwony do serów jest dodawany cały czy grubo rozdrobniony ?
    Kasia, MniamMniam.pl
    Kasia, MniamMniam.pl
    22.07.2015 09:12
    Lepiej byłoby go rozdrobnić, choćby w moździerzu :) Pozdrawiam :)
    ~Alina
    ~Alina
    28.06.2015 12:19
    WItam Ponieważ, jak widzę poniżej jest sporo problemów z jakością kefiru, proponuję dzień wcześniej przetestować kefir. Do litra mleka (pasteryzowanego, może być dowolne) podgrzanego do temp. około 35 st. dodać kefir i wlać wszystko do termosu na max 10 godzin. W najlepszym przypadku mamy świeży, "żywy" kefir, w najgorszym, wędrujemy po następny do sklepu ale chociaż nie zmarnujemy krowiego urobku.
    ~Agnieszka
    ~Agnieszka
    26.06.2015 14:26
    Witam, właśnie zaczęłam robić ten ser i chyba coś poszło nie tak.Zamiast tego skrzepu zrobiła mi się taka dość twarda kula gumowa jeszcze przed krojeniem. Co zrobiłam nie tak.Za dużo chlorka, podpuszczki? Kefir bakomy chlorka pól łyżeczki, 20 kropel podpuszczki. W ogóle ile tego sera z tej porcji wychodzi. Roibiłam na pieluszce czy w niej mogę zanurzyć w solance. Bo mi się to chyba nie zbije w jedną całość, rozsypuje się.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    26.06.2015 14:29
    Hej Agnieszka :) To tak: dużo za dużo chlorku - na tyle mleka to dwie małe granulki wystarczą. Nie wiem też, czy ilość podpuszczki była dobra - tu trzeba sprawdzić dawkowanie na opakowaniu. Ale przede wszystkim bym winił temperaturę - guma kula robi się, gdy mleko jest za gorące. Czy dokładnie mierzyłaś temperaturę mleka podczas podgrzewania i dokładnie je mieszałaś?
    haaszek
    haaszek
    18.06.2015 21:11
    Pierwszy ser z mleka sklepowego wyszedł w ilości minimalnej, nic szczególnego. Ale kiedy na targu kupiłam mleko "od baby" a nawet od krowy i do tego użyłam innego kefiru to efekt przeszedł wszelkie moje oczekiwania! Serwatka pieknie sie odddzielała, ser wyszedł duży, dziurkowany, słodki,. Musiałam sie powstrzymywać, żeby go nie zjeść jeszcze przed włożeniem do solanki. Wiem jedno - nie ten kefir dobry, który gęsty. Te gęste zawierają mleko w proszku, te rzadsze tylko mleko i bakterie.
    haaszek
    haaszek
    18.06.2015 21:10
    Pierwszy ser z mleka sklepowego wyszedł w ilości minimalnej, nic szczególnego. Ale kiedy na targu kupiłam mleko "od baby" a nawet od krowy i do tego użyłam innego kefiru to efekt przeszedł wszelkie moje oczekiwania! Serwatka pieknie sie odddzielała, ser wyszedł duży, dziurkowany, słodki,. Musiałam sie powstrzymywać, żeby go nie zjeść jeszcze przed włożeniem do solanki. Wiem jedno - nie ten kefir dobry, który gęsty. Te gęste zawierają mleko w proszku, te rzadsze tylko mleko i bakterie.
    zgosiula
    zgosiula
    9.06.2015 09:21
    Udał się :). Zrobiłam go z mleka krowiego (6 l) z dodatkiem kefiru naturalnego Bakomy w dwóch wersjach smakowych: wędzona papryka z czosnkiem niedźwiedzim i suszone pomidory z bazylią. Zdjęcie pochodzi z momentu 12h po wyjęciu z solanki i przeleżakowaniu w lodówce przez noc. Jest lekko kwaśny, ma żółtawy kolor i jest sprężysty. Robiłam go, gdy temperatura otoczenia oscylowała w okolicach 30 st. C. Bakterie miały więc idealne warunki do pracy i dzięki temu zrobiły się ładne dziurki. Poprzednie podejście robiłam z mleka "łaciatego świeżego" i to co mi wyszło było czymś zupełnie innym. Bardziej konsystencją przypominało fetę. Skrzep był delikatny a sam ser wyszedł miękki. W smaku był ok, więc zjedliśmy nieświadomi, że może być lepiej ;). Bardzo zachęcam do robienia tego sera z mleka krowiego. Wychodzi zupełnie inny produkt.
    KSENIA56
    KSENIA56
    14.06.2015 07:02
    Piękny ser i na pewno tak smaczny jak tez pięknie wygląda..!!
    ~Gość/Maria
    ~Gość/Maria
    4.06.2015 10:58
    Witam, zgodnie z sugestią Kasi namoczyłam ziarenka kozieradki i zrobiłam mój ser z żurawiną (własnoręcznie ususzoną - jest b.kwaśna) i kozieradką ,wyszedł przepyszny ,smakuje jak z orzechami a koszt znacznie niższy. W czasie kiedy robiłam ser w mojej kuchni było bardzo ciepło i zrobiły się piękne dziurki ,czyli te dziurki chyba mają związek z temperaturą otoczenia.Najlepszy ser jaki mi wyszedł a robię je już 2 rok. Jeżeli spotkacie w sklepach to polecam kefir z,, mlektaru ,,jest to mleczarnia z Tarnowa, kefir jest świetny. Pozdrawiam
    ~Mario
    ~Mario
    30.05.2015 08:40
    Witam! Nurtuje mnie strasznie pewna rzecz mianowicie dwa razy robiłem już ten ser i wyszedł mi ok. Ostatnim razem robiłem z 16 l mleka z mlekomatu (tak jak poprzednie) wszystko przebiegało prawidłowo tylko po włożeniu sera do foremek wyłożonych gazą aby ser odciekł z serwatki zauwazyłem po jakimś czasie, że nie wycieka serwatka a przeźroczysty śluz. Ser nie ma przydkiego zapachu, pachnie serem. Podejrzewam kefir, poprzedni urzyłem Danone a teraz dwa z Biedronki. Na 16 l mleka wlałem 400 ml połaczonych kiefirów. jeden był z mleka w proszku. Czy kogoś spotkało coś podobnego przy wyrobie tego sera, lub ktoś mi powie co jest źle? Zostawiłem ten ser po kąpieli w solance aby wysechł ale wygląda jakby był serem topionym, przynajmniej zewnętrzna struktura tak wygląda.
    ~Mario
    ~Mario
    30.05.2015 18:51
    Dzięki Grzegorz za odpowiedź, też tak myślałem, że to wina kefiru, bo tylko on był inny w produkcji. Kupiłem teraz 6 l i kefir Danone jak poprzednio zobacze jaki będzie efekt. Wracając jeszcze do tych serów które zrobiłem. Z ciekawości przekroiłem jeden naturalny na pół w celu sprawdzenia organoleptycznie, co z tego wyszło i powiem tak, w przekroju ma dziurki chociaz ciut mniejsze jest bardziej elastyczny ale w smaku jest ok . Troche obsycha ale ciężko mu to idzie, Myślę aby go wstawić do lodówki z "no frost" , która to jakby nie było wysusza produkty. Nauka na przyszłość aby stosować się dokładnie do przepisów i wskazanych sprawdzonych produktów.:) Robię swoje wędliny i tam tą zasadę stosuje i jest ok, a tu moja nonszalancja spowodowała małą porażkę. Pozdrawiam.
    ~Mario
    ~Mario
    30.05.2015 12:33
    Dzięki Grzegorz za odpowiedź, też tak myślałem, że to wina kefiru, bo tylko on był inny w produkcji. Kupiłem teraz 6 l i kefir Danone jak poprzednio zobacze jaki będzie efekt. Wracając jeszcze do tych serów które zrobiłem. Z ciekawości przekroiłem jeden naturalny na pół w celu sprawdzenia organoleptycznie, co z tego wyszło i powiem tak, w przekroju ma dziurki chociaz ciut mniejsze jest bardziej elastyczny ale w smaku jest ok . Troche obsycha ale ciężko mu to idzie, Myślę aby go wstawić do lodówki z "no frost" , która to jakby nie było wysusza produkty. Nauka na przyszłość aby stosować się dokładnie do przepisów i wskazanych sprawdzonych produktów.:) Robię swoje wędliny i tam tą zasadę stosuje i jest ok, a tu moja nonszalancja spowodowała małą porażkę. Pozdrawiam.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    30.05.2015 08:57
    Hej Mario :) Kefir był trefny. Nie było w nim żywych kultur bakterii - dlatego ser tak wygląda, musiał też zawierać zagęstniki i stabilizatory - one są odpowiedzialne za ten śluz. Warto używać sprawdzonych kefirów.
    ~marian19
    ~marian19
    19.05.2015 19:37
    Dawno nie widziałem tak jasnego i zrozumiałego przepisu, idę po mleko 😊
    miateresa
    miateresa
    3.05.2015 11:16
    Nabieram wprawy, moje sery są coraz lepsze a eksperymenty z dodatkami coraz śmielsze. Mam tylko jeden problem - jeśli nie znikną "na pniu" to bez przykrycia (a tak je w lodówce przechowuję zgodnie z zaleceniem) zaczynają wysychać. Jest na to jakaś rada? Pozdrawiam!
    ~Gość
    ~Gość
    4.05.2015 11:33
    Po kilku dniach w lodówce możesz przykryć ser pergaminem, lnianą ściereczką lub złożoną kilkakrotnie gazą. Nie zawijaj go folię, bo wtedy nie będzie miał dostępu powietrza i faktycznie może spleśnieć. Pozdrawiam :)
    ~Gość
    ~Gość
    22.04.2015 11:35
    Witaj . Chcialem zapytac czy moge dodac jogurtu bo zapomniałem kupic kefir
    Kasia, MniamMniam.pl
    Kasia, MniamMniam.pl
    23.04.2015 09:54
    Jogurt ma inne bakterie. W kefirze są bakterie fermentacji mlekowej i one są potrzebne do sera, dlatego jogurt nie zastąpi kefiru w przypadku sera. Pozdrawiam :)
    ~Maria
    ~Maria
    21.04.2015 12:50
    Witam serdecznie,robiłam w zeszłym roku taki serek od wiosny do jesieni, teraz właśnie dzisiaj zmówiłam mleko u rolnika- stałe dostawy i odświeżając pamięć natrafiłam na tę stronkę, nigdy nie dodawałam do tej pory do serka chlorku, tym razem spróbuję. Dzięki, będę tu zaglądać, na 1 ogień pójdzie ser z pomidorami suszonymi domowej roboty,potem z chrzanem też domowym.. A z pozostałej po ,,korycinie,, serwatki polecam ricottę. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów domowej kuchni.
    ~Agusia
    ~Agusia
    20.04.2015 10:42
    Czy jest w tym przepisie jakieś przeciwwskazanie żeby użyć mleka owczego? Mam dostęp do tego mleka i zastanawiam się, czy ser nie był by lepszy, bo mleko owcze ma dużo więcej składników odżywczych niż krowie ;-) Ale boję się że wg tego przepisu może nie wyjść...
    Kasia, MniamMniam.pl
    Kasia, MniamMniam.pl
    21.04.2015 10:02
    Agusiu nie ma żadnych przeciwwskazań :) Twój ser będzie podobny do bundzu, na pewno pyszny :) Powodzenia.
    ~Basia
    ~Basia
    12.04.2015 14:29
    Zamierzam zrobić ser z kozieradką, ale nasiona są bardzo twarde jak je przygotować do sera
    Kasia, MniamMniam.pl
    Kasia, MniamMniam.pl
    13.04.2015 18:58
    Basiu, kozieradkę można zalać gorącą wodą i pozostawić na całą noc. Ziarenka zmiękną i nie będą zgrzytać w zębach :) Udanego sera :)
    ~Mariusz
    ~Mariusz
    2.04.2015 22:18
    Zrobiłem ser w/g tego przepisu z 5 l mleka z mlekomatu. Podpuszczkę tez kupiłem w automacie , który stał obok mlekomatu. Jesto jakaś podpuszczka czeskiej produkcji. Miałem trochę problemu, najpierw do mleka o tem. 20 st. C dodałem chlorek wymieszałem i odstawiłem na 30 minut, po tym podgrzałem mleko do 68 st. C i dolałem podpuszczkę a po niej 100ml kefiru Danone, wszystko dobrze mieszałem parę minut. Oczywiście bez podgrzewania już. Po 3o minutach mleko nadal było mlekiem bez skrzepu. Już myślałem, że pójdzie do kanału i dałem sobie spokój zakropiłem jeszcze parę kropel podpuszczki i dolałem jeszcze resztę kefiru. Nie wiem po jak ale skrzep się zrobił.Dodam tylko, że stał całą noc ociekając a po południu po wyjęciu z chusty po jakiś 2 godzinach włożyłem go do solanki na 2,5 godziny 3 łyżki soli na 1,5 l. wody. Ser wyszedł kwaskowy z dziurkami trochę mało słony jak dla mnie i domowników ale krojąc pomidorka na kanapkę i soląc odrobinę jest pyszny. Niestety zostało go już bardzo mało.:) Czy powodem tego, że po 30 minutach nie zrobił się skrzep mogła być za mała ilość podpuszczki kefiru? Niestety nie było dokładnej instrukcji ile użyć podpuszczki. napisane jest aktywność 1:5000 firma Milcom. Chlorek natomiast jest 36% roztworem. I jeszcze jedno pytanie, czy przyprawy dajemy suszone, czy mogą być np. świerza posiekana bazylia, koperek i inne? Pozdrawiam Mariusz
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    3.04.2015 06:08
    Hej Mariusz :) Za wysoka temperatura - mleka nie podgrzewamy więcej niż do 38 stopni :) Mogą być świeże zioła. Udanego następnego sera życzę :)
    ~Gość
    ~Gość
    27.03.2015 16:51
    Pilne!! Panie Grzegorzu, kupilam z uwagi na brak podpuszczki w mniammniowym sklepie, produkty nie z tego przepisu. Mam chlorek wapnia, 40g nie mam informacji, na ile litrow mleka - czy mam go rozpuscic tez w 100 ml wody? Robie ser z 5 litrow mleka.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    28.03.2015 07:22
    Hej Gościu :) Jeśli to jest chlorek w proszku, to na 5 litrów jedną małą granulkę należy dodać - to powinna być na prawdę odrobina :) Udanego sera życzę :)
    ~Aneta
    ~Aneta
    26.03.2015 13:44
    Czy jednak mozna przykryc ser? U mnie w lodowce nie ma opcji zeby zostawic cos bez przykrycia bo strasznie lodowka wysusza i to w bardzo krotkim czasie, i będę miała ser suszony na 100 %. mozna wsypac bakterie probiotyczne z kapsulki zamiast kefiru ?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    26.03.2015 19:21
    Hej Aneta :) Można przykryć, ale nie tak zupełnie dokładnie, powinna być jakaś minimalna cyrkulacja powietrza. Niestety na drugie pytanie nie umiem odpowiedzieć, nie robiłem sera z takimi bakteriami :)
    Zuberus
    Zuberus
    17.03.2015 17:01
    Witam Jakiś czas temu zrobiłem ten ser kupiłem 10 l dobrego mleka na rynku. Wydaję się, że wszystko zrobiłem dobrze ser wyglądał identycznie jak na zdjęciach, problem pojawił się trochę ze smakiem, był bardzo kwaśny no i wyszło mi go ponad 2 kg!! (trochę więcej niż było napisane). Mam pytanie czy to oznacza że gdzieś popełniłem błąd, w pkt 9 napisane żeby podczas wyciągania dobrze odcedzić, może zbyt dużo serwatki spowodowało że stał się kwaśny(czy odciśnięcie chusty, kilka razy, pomoże)? Mój jogurt wydawał się dość kwaśny, czy można go zastąpić "kupnymi" kulturami bakterii?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    18.03.2015 16:42
    Hej Zuberus :) Używałeś jogurtu czy kefiru? Bakterie jogurtowe dają inne efekty bowiem niż kefirowe :)
    ~Gość
    ~Gość
    4.03.2015 16:36
    Witam serdecznie. Ten przepis na ser zainspirował mnie i już dwukrotnie go robiłam. W smaku jest wyśmienity, jednak po dwóch, trzech tygodniach w lodówce pojawia się na nim pleśń. Będę wdżięczna za odpowiedż, czy ta pleśń jest bezpieczna. Serek nadal bardzo dobrze smakuje ale nie wiem, czy mogę go jeść, bo o pleśńi różne opinie się słyszy. Szukałam w sieci i niby taka pleśń to normalne, ale czy każdy rodzaj pleśni na serze jest zdrowy? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Hanna
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.03.2015 15:33
    Hej Hanna :) Ta pleśń jest bezpieczna :) Ale możesz też serki jej pozbawić, myjąc je pod bieżącą wodą i następnie dokładnie wycierając.
    ~margo
    ~margo
    26.02.2015 19:56
    Dziękuję za przesyłkę z podpuszczka i chlorkiem, jutro kupuję mleko i zaczynam.Mam jednak pytanie- posiadam też podpuszczkę cielęcą Beaugel 50 z Agrovisu.Zalecenie jest następujące: 5-10 ml na 10 l. mleka w temp. 22st.C przy produkcji serów twarogowo- podpuszczkowych, 25-30 ml na 10l mleka w temp 30-33 st.C przy produkcji serów podpuszczkowych. Rozumiem, że ta druga opcja?
    ~Gość
    ~Gość
    27.02.2015 10:08
    Dzięki, Twoja odpowiedź skłania mnie do napisania do Agrovisu, bo oni piszą o ml. Ale najpierw próbuję z produktów z Mniammniam. Jaki jest zakres eksperymentów z podpuszczką ( gdyby mnie kiedyś podkusiło? ( w kroplach).
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    27.02.2015 09:26
    Hej Margo :) NIE mililitrów broń boże! :) Tu chodzi o krople :) Jeden mililitr to około 20 kropel :)
    ~Bea
    ~Bea
    26.02.2015 09:03
    Jakiego kefiru używasz . Możesz podać jego nazwę . nie chciałabym kupić złego , niewłaściwego . Z góry dziękuję
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    26.02.2015 10:11
    Hej Bea :) Używam kefiru danone z żywymi kulturami, o tego dokładnie: http://czytamyetykiety.pl/prod ucts/kefir-danone/ Udanego sera życzę :)
    ~asiulek
    ~asiulek
    21.02.2015 21:05
    Witam. Wczoraj zrobiłam swój pierwszy ser. Zakupiłam w waszym sklepiku podpuszczkę i chlorek, postępując krok po kroku zgodnie z pańskimi zaleceniami. Dziś rano wymoczyłam ser w solance i zostawiłam do odcieknięcia na kilka godzin jednak po przekrojeniu nie zobaczyłam nawet jednej dziurki ser jest zbity choć skrzep wyglądał jak z pańskiego obrazka. W smaku pychotka. Proszę o informację co mogłam zrobić nie tak że nie ma w serze oczekiwanych dziur. pozdrawiam
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    23.02.2015 09:23
    Hej Asiulek :) Dziur nie ma, bo bakterie ich nie zrobiły. Następnym razem użyj innego kefiru, w którym są żywe bakterie i przed dodaniem go do sera, potrzymaj go kilka godzin w temperaturze pokojowej, by się zrobiły bardziej żwawe :) Udanego sera życzę :)
    ~KSENIA56
    ~KSENIA56
    29.12.2014 13:04
    Dziękuję za wspaniały przepis ale tez za wspaniałe zdjęcia.Ja robię ser już od 3 lat ale nie jest tak doskonały jak ten. Prosze napisac o podpusze .która jest najlepsza , Ja mam podpuszczkę w proszku a pan jaka stosuje. teraz po obejrzeniu tych ślicznych serów widzę jaki popełniam bład po krojeniu skrzepu aż wstyd się przyznać.U Pana wychodzą śliczne dziurki, co nie mogę powiedzieć o swoim serze ... Teraz wiem ze jednak trzeba kroić skrzep nożem ja robiłam wręcz odwrotnie mieszałam drewniana kopystka i to dla tego wyszło mi takie,. masło maślane,, Z pozdrowieniami dla Pana Ksenia56
    ~katarina
    ~katarina
    10.12.2014 22:51
    Witaj Grzesiu :) pytanie z gatunku glupich: jak dlugo mozna przechowywac taki ser w lodowce zeby nadawal sie ciagle do jedzenia?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    11.12.2014 13:22
    Hej Katarina :) Myślę, że kilkanaście dni, ale dokładnie nie wiem, bo nigdy dłużej niż kilka dni się u mnie nie uchował :) Udanego sera życzę :)
    ~teo
    ~teo
    23.11.2014 08:47
    Witam! Przepis rozpisany super! Ja osobiście wolę dojrzały ser. Mam więc jedno pytanie: po miesiącu dojrzewania wierzch sera staje się twardy. Można coś z tym zrobić? Z góry dziekuje i pozdrawiam.
    ~gartur
    ~gartur
    20.11.2014 20:15
    Cześć. Mam pytanie, czy taki ser można pokryć parafiną w celu dalszego dojrzewania a jeśli tak to po jakim czasie? Pozdrawiam domorosłych serowarów ;-)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    21.11.2014 05:31
    Hej Gartur :) Ten ser nie nadaje się do takiego procesu. To jest bardzo krótko dojrzewający i musi mieć dostęp powietrza. Udanego sera życzę :)
    krzysztofj
    krzysztofj
    20.11.2014 18:41
    Grzegorzu czy początek tego przepisu ( do momentu odsączania serwatki ) można wykorzystać do wyrobu oscypków z sera krowiego ?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    21.11.2014 05:32
    Hej Krzysztofj :) Myślę, że tak :) Początki wielu serów są bowiem bardzo podobne :) Udanego sera życzę :)
    ~Agnieszka
    ~Agnieszka
    15.11.2014 20:25
    Witam .Zrobiłam ser wg powyższego przepisu i wyszedł tak jaki jak na zdjęciach.Mleko kupiłam wiejskie od krówki ,kefir Robico ,podpusczkę i chlorek z waszego sklepiku.Tylko co do smaku mam zastrzeżenia ,czy ser powinien mieć lekko kwaskowy smak?Nigidze na stronach nie mogłam znaleźć odpowiedzi .Poradźcie .W serze wyczuwa się smak kefiru.Może to dobrze nie wiem bo pierwszy raz robiłam ser
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    15.11.2014 21:45
    Hej Agnieszka :) Z tego, co piszesz, wynika, że wyszedł Ci perfekcyjny ser :) Po kilku dniach kwaskowatość się zmniejszy :)
    ~Dominika
    ~Dominika
    7.11.2014 09:54
    Witam, Mam straszną chęć zrobić taki prawdziwy domowy ser. Chyba wszystko zrozumiałam (bardzo czytelny opis:) Mam jednak pytanie - czy wystarczy skrzep posypać przyprawami, czy trzeba je dellikatnie wmieszać? W gotowych serach przyprawy są również wewnątrz sera, czy tak się stanie również w przypadku, gdy tylko ser posypię? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    ~Irena
    ~Irena
    14.11.2014 10:38
    polecam takie sery są o wiele lepsze od produkcyjnych
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    7.11.2014 14:49
    Hej Dominika :) Skrzep najlepiej jest "przesypywać" przyprawami - jak go będziesz przekładać do form, każdą porcję posyp przyprawami - tak uzyskasz najlepszy efekt. Dużo radości z serowarstwa życzę :)
    mirek2850
    mirek2850
    2.11.2014 19:02
    W sobotę zaczynam przygodę z serami,pierwszy według tego przepisu.
    ~baska
    ~baska
    13.10.2014 11:19
    mam problem, zrobiłam ser wyszedł pyszny z jedną wada za słony co zrobić żeby się nadawał do jedzenia
    ~Adeka
    ~Adeka
    19.10.2014 19:38
    Włóż do przegotowanej, ostudzonej wody na godzinę-dwie. Spróbuj, jeśli dalej za słony to niech dłużej poleży.
    ~abc
    ~abc
    12.10.2014 10:56
    Hej! Robię ser według powyższego przepisu od niedawna. Wszystko wychodzi super. Mam tylko jedno pytanie: po włożeniu sera do lodówki po kilku dniach dojrzewania pojawia się na nim biały nalot. Robimy coś z tym, czy zostawiamy to w spokoju? Ja to obmywałem go w solance, jednakże po kilku dniach pojawiał się z powrotem. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    13.10.2014 06:52
    Hej Abc :) Robimy właśnie tak, jak robisz - obmywamy w solance i osuszamy delikatnie. I będzie super :) Udanych serów życzę :)
    ~basia
    ~basia
    7.10.2014 15:37
    witam robie ser od niedawna mam swoje 2 krówki i chciałam ten ser zagospodarować mieszkam na OPOLSZCZYZNIE ROBIĘ SER Z TEGO przepisu ale mnie jak go wyciągam do odcieknięcia to nie zostaje juz taki wzór jak na obrazku tylko mój wzór staje się wyblakły proszę mi podpowiedzieć co robię nie tak
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    8.10.2014 08:18
    Hej Basia :) Musisz ser dłużej potrzymać w pojemnikach i potem odstawić na dłuższy czas, żeby dojrzał :) Udanych serów życzę :)
    ~rapo
    ~rapo
    1.10.2014 14:54
    Mam dwa pytania odnośnie produkcji sera a la Koryciński. 1. Sprawa pasteryzacji mleka. W niektórych przepisach jest mowa o konieczności spasteryzowania mleka w temp 70-72 st. C. Czy jest to konieczne i jak wpływa na ser? 2. Kiedy pojawiają się charakterystyczne dziury w serze?
    ~Gość
    ~Gość
    2.10.2014 07:52
    Hej Rapo :) Z moich doświadczeń wynika, że ten ser nie wyjdzie z mleka pasteryzowanego. Dziury pojawiają się w zasadzie od razu, po przelaniu skrzepu do foremek. Samych udanych serów z wielkimi dziurami życzę :)
    ~Katarzyna
    ~Katarzyna
    30.09.2014 22:24
    doskonały przepis
    marboz
    marboz
    26.09.2014 09:38
    Serek idealny, zrobiłem kilka dni temu dokładnie według tego przepisu i podpuszczki kupionej tutaj. Dzięki wielkie, Uzyłem mleka z mlekomatu i tak się zastanawiam, czytając niektóre przepisy na ten czy inne sery polecane jest czasem spasteryzowanie mleka w 72 stopniach. Czy to jest konieczne?
    ~Miszka
    ~Miszka
    23.09.2014 09:15
    Nabrałem apetytu- wykorzystam ten przepis na pewno.
    ~Mirella
    ~Mirella
    19.09.2014 22:13
    witam, przymierzam się do zrobienia domowego sera na bazie podpuszczki ,w związku z tym mam pytanie czy musi być koniecznie chlorek wapnia ?( nie posiadam go )
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    21.09.2014 10:10
    Hej Mirella :) Chlorek nie jest konieczny, ser wyjdzie również bez niego :)
    ~pawelb
    ~pawelb
    19.09.2014 08:52
    Mój skrzep się nie udał. :( Zamiast ładnej galaretki jak na zdjęciu wyszły mi wióry i strzępy na dnie garnka. Co może być nie tak? Na pewno źle zrobiłem to, że nie rozpuściłem podpuszczki w wodzie, tylko wlałem ją bezpośrednio do mleka. Ale czy to wystarczający powód? Mleko mam od krowy, podpuszczkę i chlorek wapnia jak z przepisu, temperatura 37 st. No nic, jutro spróbuję jeszcze raz. :D
    ~Gość
    ~Gość
    7.12.2014 12:31
    Witam, niestety mam ten sam problem. czy udało CI się go rozwiązać? wszystko zrobiłam zgodnie z przepisem. nie wiem tylko czy podpuszczkę tez należy zmieszać z wodą i dopiero dolac? pomocy
    basiston
    basiston
    22.10.2014 12:59
    Temperatura za wysoka, lepiej nie przekraczać 36 stopni. Mleko jest tak wrażliwe że wystarczy, że na dnie garnka było cieplejsze albo stało nad rozgrzanym palnikiem i ścięło od razu. Ale też mam taki serek zrobiony z 2-3 m-ce temu i jest super twardy, kwaskowy ( podobny smak do Dziugasa ) więc polecam. W ogóle polecam robić sery twarde ( dobrze wyciśnięte ) i pozostawione na 2 m-ce - pycha.
    ~michał
    ~michał
    15.09.2014 11:45
    na moim korycińskim po paru dniach dojrzewania pojawiła się lekka ciemna pleśń (zielonkawy kolor chyba), po obmyciu w solance wszystko wygląda mi ok, czy to może być niebezpieczne? i jeszcze pytanie co do białego nalotu, kóry pojawia się po kilku dniach na serkach, czy to naturalne, czy coś z tym robimy? każdy inny nie miał takich problemów, wszystkie wychodziły pyszne, procedura niby ta sama, wiem że znaczenie mają tu szczegóły, może przyczyną jest to że w tym przypadku użyłem mleka prosto od krowy, normalnie biorę z mlekomatu. sery lezakują w lodówce, temp. około 9 - 10 stopni, wilgotność 60-70 % pozdrawiam
    ~ja
    ~ja
    29.08.2014 10:26
    Witam, mam pytanie.. .do tej pory robiłem ser z podpuszczki roślinnej. Zmieniłem na cielęcą i nie mogę uzyskać skrzepu... O co chodzi??? Ktoś podpowie?
    basiston
    basiston
    21.09.2014 08:14
    A jakie proporcje podpuszczki dajesz? Ja też ostatnio zmieniłem i wyszło mi, że potrzeba 6 kropli na 1L mleka żeby skrzep był mocny.
    ~Julka Ulka
    ~Julka Ulka
    24.08.2014 12:40
    Zobaczyłam, poczytałam, zamówiłam co trzeba i zrobiłam :) i tak jak kilku osobom tak i mnie wyszły małe dziurki, ale smakowe super - serki z czarnuszką, bazylią, zielonym pieprzem, pieprzem kolorowym, pomidorami suszonymi z czosnkiem i rewelacja z orzechami włoskimi! Znika, znika, znika... Bałam się zupełnie niepotrzebnie. Serdeczne podziękowania za przepis dla pana Grzegorza! ;)) Przy okazji zakupów do produkcji sera skusiłam się na zakup garnka rzymskiego - też już wypraktykowany i godny polecenia! Pozdrowienia dla seromaniaków!
    ~prośba
    ~prośba
    28.01.2015 13:20
    Witaj, czy ktoś dodawał orzechy włoskie? Jeśli tak, to czy trzeba je najpierw sparzyć czy można dodawać 'surowe' ?
    majkel
    majkel
    14.08.2014 11:50
    witaj Grzegorz, na wstępie powiem że moimi życiowym celem stało się zrobienie sera jak z Twoich zdjęć:) puki co zrobiłem 2, pierwszy wyszedł bez dziur, mało słony i tak jakoś dziwnie ubity, ogólnie mi nie smakuje chociaż żona mówi że smaczny drugi dojrzewa już 4 dzień w lodówce i ze strachu że coś będzie nie tak boje się go spróbować:) mam pytanie co do przygotowania solanki, czy przygotować ją przed wrzuceniem do niej serka, czy zostawić np. na noc i jeszcze w sprawie faktury, pana serki wyglądają na lekkie i puszyste, mi wyszedł taki zbity, czy może wynikać to z tego że zbyt często go obracałem przy suszeniu? pozdrawiam
    ~basiston
    ~basiston
    12.08.2014 08:21
    Witam po sporej przerwie. 3 dni temu ponowiłem eksperymenty serowe ( dosłownie eksperymenty bo działy się dziwne rzeczy ). Poprzedni serek niezbyt smakował żonie bo śmierdział sianem... Sam w końcu doszukałem się tego smaku więc udałem się w miejsce gdzie kupiłem mleko i okazało się że krowy są karmione tylko kiszonką przez cały rok. Zawiesiłem działalność do czasu znalezienia innego źródła karmionego na łące. Poszukiwania się powiodły i wyroby smakują dużo lepiej. Co do sera, poprzednio najbardziej smakował wszystkim serek podwędzany ( bez przypraw ) - polecam. Teraz z jednej partii ( 5 L mleka ) zrobiłem 3 małe szt. - z suszonymi pomidorami, z czarnuszką i sote. Pomidorowy już zjadamy ( smaczny ) a pozostałe dojrzewają. Z kolejnych 5 L mleka zrobiło mi się to o czym niektórzy pisali - natychmiastowe ścięcie w trakcie mieszania. Podejrzewam za wysoką temperaturę mleka ( podgrzałem do 40 i studziłem ale chyba za mało ) i/lub kefirek który stał cały dzień otwarty i się ściął. Ser ta czy siak przełożyłem do foremki i docisnąłem. Wyszedł wyględny. I teraz najważniejsze bo nie zauważyłem żeby ktoś o tym tu pisał a w necie mało informacji na ten temat - ser żółty. Zbierając zlepki informacji postanowiłem nacierać solą prze ok 10- 20 dni a potem jakoś zabezpieczyć do leżakowania min 3 m-ce. Jak ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat to proszę o sugestie.
    ~pama39
    ~pama39
    6.08.2014 18:45
    Witam .Jeszcze jedno pytanko do ' ' serowarów '' nie udało mi się zdobyć wiejskiego mleka, czy to 3,2% wystarczy? proszę o odp.D zieki i pozdrawiam
    wisienka1986
    wisienka1986
    4.08.2014 14:05
    Warto poświęcić czas na przygotowanie tego cuda!
    ~pama39
    ~pama39
    31.07.2014 10:43
    Grzegorzu, proszę o podpowiedź, czy robiąc z połowy porcji ( 5 l mleka ) wystarczy 1 forma do odciskania sera. Z g óry dziękuję za odp.Pozdrawiam:)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    31.07.2014 15:14
    Hej pama39 :) Na 5 litrów będziesz potrzebować form o objętości około 1 litra - ostatecznie po odcieku serwatki otrzymasz ser o objętości około 1/2 litra, ale na początku będzie większy :) Udanych serów życzę :)
    hanialk
    hanialk
    21.07.2014 14:39
    wow ile zdjęć :D wygląda na baaaardzo pracochłonny
    _woj
    _woj
    17.07.2014 19:04
    Coś robię chyba nie tak. Po dodaniu podpuszczki i kefiru i chwilowym wymieszaniu wszystkiego szybko robi mi się skrzep i oddziela od serwatki, tak że nie mam co kroić. Po 30 minutach wyjmuję coś jakby mozzarellę. Za wysoka temperatura, czy za dużo podpuszczki robię według przepisu z 5 l. mleka)? Proszę o radę.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    18.07.2014 08:36
    Hej _woj. :) Na 99% za wysoka temperatura. Proponuję najpierw zrobić próbę na 1 litrze mleka - i temperatury i ilości podpuszczki.
    ~Gość
    ~Gość
    27.06.2014 18:58
    Dziś robię mój pierwszy ser tylko dzięki temu, czytelnemu, jasnemu i szczegółowemu wpisowi. Mam nadzieję, że mój ser choć w odrobince będzie tak apetyczny jak te ze zdjęcia. Dziękuję.
    ~gosiabmm
    ~gosiabmm
    19.06.2014 20:56
    mam termometr , kefir, mleko, sitka, gazy , mam chlorek w formie kryształków jak cukier i nie mam pojęcia kiedy ,ile i w jakiej formie mam go dodać do mleka, czy mam go wcześniej rozpuścić w wodzie?, dać przed kefirem czy po kefirze, czekam na odpowiedz z niecierpliwością
    ~Gość
    ~Gość
    29.06.2014 10:23
    chciałam wstawić fotkę ale nie potrafię
    ~Gość
    ~Gość
    29.06.2014 10:21
    Paczuszka dotarła , ser zrobiony, pyszny , część już zjedzona a część czeka na wkrojenie do oliwy, muszę przyznać że za krótko trzymałam w solance i za mało dałam ziół, ale następne mleczko będę miała w poniedziałek i już zrobię tak jak należy i nie zjem go tak szybko tylko postaram się aby dojrzał chociaż 7 dni :-)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    20.06.2014 08:00
    Hej Gosia :) Potrzebujesz jeszcze podpuszczkę. Przeczytaj proszę dokładnie przepis - znajdziesz w nim wszystkie informacje :) Jest bardzo dokładny.
    ~Magda1971
    ~Magda1971
    15.06.2014 12:33
    Mam problem. Sery robiłam kilka razy wychodziły wyśmienicie W piątek zakupiłam nowa poduszkę i po wylaniu do mleka kefiru stało się coś dziwnego oddzieliła się serwatka a zkrzep był na dole ciągnący i z dziurami pomyślałam ze zrobiłam błąd ponownie przeczytałam przepis i z reszty mleka wykonałam druga próbę efekt taki sam Mleko z tego samego sprawdzonego źrodła Kefir bakoma jak zawsze Postępowanie takie same Nowa tylko poduszka i chlorek Bardzo proszę o pomoc
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    16.06.2014 06:36
    Hej Magda1971 :) Też miałem taką sytuację. Przy czym używałem tego samego mleka i tej samej podpuszczki. Robiłem ser dzień po dniu. Pierwszego dnia wyszedł idealny, drugiego zaś otrzymałem właśnie taką ciągnącą się masę. Było to wtedy, kiedy był upał. Moim zdaniem mleko miało zbyt wysoką temperaturę. W czasie upałów proponuję więc bardzo pilnować temperatury mleka i podgrzewać je maksymalnie do 34 stopni. Bo domowe termometry nie są zbyt dokładne.
    Asdor
    Asdor
    14.06.2014 21:07
    mam mleko i wszystko inne, nie ma wyjścia - robimy ser :)
    ~partreininghorses
    ~partreininghorses
    5.06.2014 23:00
    Coś zrobiłam źle, bo od razu wyszła mi mozarella.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    6.06.2014 09:41
    Raczej pewnie taka ciągnąca się masa :) Na 99% mleko było za gorące :)
    ~betka
    ~betka
    19.05.2014 19:32
    Ser wychodzi pyszny. Proszę jednak o pomoc, bo mnie nie udają się takie piękne dziury :( Dlaczego?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    20.05.2014 10:02
    Hej Betka :) To najprawdopodobniej wina kefiru. Przeczytaj proszę informacje na jego temat - m.in. o tym, że musi być z żywymi kulturami bakterii i że przed dodaniem do mleka powinien postać kilka godzin w ciepłym miejscu :) Dziury wtedy wyjdą :)
    ~Dana
    ~Dana
    4.05.2014 15:03
    Witam mam pytanie chciałam zapakować serki próżniowo ,kiedy to zrobić i jak długo można przechowywać takie sery?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.05.2014 06:51
    Hej Dana, myślę, że można je zapakować po tym, jak trochę dojrzeją - czyli po kilku dniach (4-7). Niestety nie umiem odpowiedzieć dokładnie na pytanie, jak długo je można przechowywać hermetycznie zapakowane, bo nigdy czegoś takiego nie robiłem :) Ale myślę, że spokojnie co najmniej kilka tygodni :)
    betka
    betka
    1.05.2014 12:51
    Reklamujecie się Państwo, ze przy pierwszym zakupie dostaje się sos Worcestershire. Ja taki zakup zrobiłam (wystawiłam komentarz pozytywny, bo w sprawie zamówienia wszystko było ok), znalazłam w paczce laskę wanilii. To miłe ale niezgodne z wyskakującą na stronie informacją ...
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.05.2014 06:58
    Hej Betka! Oj, ktoś chciał być bardzo szybki i się pomylił. Proszę napisz mejla z informacją o braku sosu na adres: sklep@mniammniam.pl - niezwłocznie zostanie Ci wysłany.
    Thilnen
    Thilnen
    5.04.2014 16:14
    Czy da się zrobić ten serek bez termometru? Czy można jakoś sprawdzić "palcem" z wystarczającą dokładnością?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.04.2014 19:48
    Hej Thilen :) Można sprawdzić palcem, ale... jak się ma już doświadczenie :) Tu ważne jest, by mleko nie przekroczylo tych magicznych 38 stopni, bo powyżej podpuszczka i bakterie z kefiru mogą odmówić współdziałania :) Wystarczy zwykły termometr za kilkanaście zł. Można takie kupić na każdym targu :)
    nataliak2303
    nataliak2303
    4.04.2014 22:50
    Jakie piękne te sery!!! I na pewno muszą być pyszne. Ja jestem takim typowym "serozjadem", więc aż ślinka cieknie na sam widok zdjęć. Panie Grzegorzu, dotarło do mnie urządzenie do wyrobu sera jogurtowego i chyba jutro będzie próba generalna! Nie mogę się doczekać rezultatów. Powyższy przepis zapiszę i spróbuję go wykonać. Póki co, nie mam problemu z kupnem mleka, ponieważ dziadkowie prowadzą gospodarstwo rolne, także krowy są pod ręką:D Zastanawiam się tylko w jakie formy najlepiej się uzbroić np. zaczynając od 5 litrów mleka?Formy o jakiej pojemności mam na myśli. Podpuszczkę i chlorek już mam, razem z chustą, więc niewiele mi brakuje:)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.04.2014 12:21
    Nataliak2303 - proponuję zacząć od najmniejszych - czyli 150 ml, np. takich: http://www.mniammniam.com/skle p/11455,Forma_do_... Życzę udanych serów!
    Jovovich
    Jovovich
    1.04.2014 09:49
    Witam ZROBIONE!!!! Pyszny ser 780 gram z 5 litrów mleka. Z serwatki po dodaniu pól litra mleka i 200 ml śmietanki zebranej z mleka wyszło cudowna ricotta w ilości 450g. Ale pytanie do bardziej wtajemniczonych, czy taki serek (ten dojrzewający) można zalać oliwą z przyprawami? Na weekend planuję z 10 litrów mleka, chciałabym poeksperymentować :)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    1.04.2014 10:42
    Hej Jovovich :) Jak najbardziej można - będzie pyszny :)
    krzysztofj
    krzysztofj
    24.03.2014 21:30
    Dziękuję Panie Grzegorzu .... smakowały wybornie ... niestety dojrzewały tylko jeden dzień, bo chętnych do degustacji było wielu :)
    krzysztofj
    krzysztofj
    24.03.2014 20:27
    Wszystkie trzy rodzaje razem.
    krzysztofj
    krzysztofj
    24.03.2014 20:26
    Ujecie z bliska
    krzysztofj
    krzysztofj
    24.03.2014 20:23
    Witam Panie Grzegorzu. Zdecydowałem się na zrobienie sera wg Pańskiego przepisu ... podpuszczkę ... chlorek wapnia i chusty serowarskie nabyłem w mniamowym sklepie. Użyłem 5 l mleka z mlekomatu, kefir naturalny z Bakomy .... krok po kroku z dużą dokładnością stosowałem się do przepisu. Z pełną satysfakcją muszę powiedzieć, że sery wyszły wyśmienite w smaku i wyglądzie ( pełne dziur ). Pierwszy ser bez żadnych dodatków, natomiast dwa następne to ser z papryką i ser z ziołami prowansalskimi. Sery są różnej wielkości z powodu braku jednolitych form .... ale z czasem to dopracuję .... pozdrawiam.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    24.03.2014 20:30
    Panie krzysztofj :) Piękne sery :) Mam nadzieję, że smakują tak, jak wyglądają :) Gratuluję uzyskania wspaniałych serów :)
    ~laja
    ~laja
    20.03.2014 06:08
    Dzieki za ten przepis!!!!!!!!!!!:) Mam pytanie,po wlaniu kefiru i podpuszczki ,nie zrobila się galareta ale dość twardy "skrzep" ,ktory trodno bylo pociąc jaka mogla byc przyczyna?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    20.03.2014 15:03
    Hej Laja :) Myślę, że dodałaś zbyt dużo podpuszczki.
    ~Ela
    ~Ela
    6.03.2014 15:26
    Dziś postanowiłam zrobić ser gdyż wygląda bardzo apetycznie. Przepis wydaje się prosty ale jednak nie wyszło już na starcie. Mleko prosto od krowy. Po wlaniu kefiru i podpuszczki , mieszając cały czas, zauważyłam, że mleko ładnie gęstnieje ale po paru sekundach zrobił się ser granulowany i osiadł na dnie garnka a na górze była serwatka. Co mogło być przyczyną? Mleko grzałam z termometrem do 38 stopni. Może zła ilość podpuszczki- nie mam tak dokładnej wagi. Ser robiłam z 5 litrów mleka a podpuszczki dałam pół łyżeczki- rozpuściłam ją w letniej wodzie. Będę wdzięczna za uwagi bo ja tak łatwo się nie poddam. Pozdrawiam bardzo serdecznie
    ~Mihau
    ~Mihau
    9.03.2014 09:13
    Po wlaniu kefiru i podpuszczki mieszaj intensywnie jakieś 30 sekund. Nie powinno dość do sytuacji kiedy mleko gęstnieje, a Ty dalej mieszasz.
    basiston
    basiston
    5.03.2014 20:11
    Dziś zważyłem wczorajsze serki 3szt. razem 70dag. z 5L mleka.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    6.03.2014 07:23
    Hej basiston :) Czyli bardzo dobry wynik :) Tyle właśnie sera powinno wyjść z takiej ilości sera.
    basiston
    basiston
    4.03.2014 21:28
    Witam, zrobiłem wszystko wg instrukcji ale skrzep wyszedł bardzo słaby ( miękki ) po cięciu prawie nie widać " pasków ".Jaka może być przyczyna?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.03.2014 08:16
    Hej Basiston :) Powodów może być kilka: - za mało podpuszczki - za słaba podpuszczka - mleko o nieodpowiedniej jakości - może było pasteryzowane, generalnie jest też tak, że z zimowego mleka sery trudniej jest uzyskać dobry skrzep, - zwłaszcza zimą warto zrobić wpierw próbę na małej ilości mleka i dodać chlorku wapnia. Mam nadzieję, że rady się przydadzą podczas następnego wytwarzania sera :)
    ~Zosia
    ~Zosia
    26.02.2014 18:22
    Bardzo jestem Tobie, Grzegorzu, wdzięczna za tak dokładny przepis na ten ser. Od dawna miałam zakusy na samodzielne zrobienie tego typu sera, który bardzo lubię. Zakupiłam już wszystko co jest potrzebne, świeżutkie mleko prosto od krowy, tylko zastanawiam się, czy musi być zdjęta śmietana. A jeżeli jej nie zdejmę, to jaki będzie ser? A jeżeli trzeba zdjąć, to musi być to dokładnie usunięta śmietana? To nie jest proste. Pozdrawiam.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    26.02.2014 19:48
    Hej Zosia :) To tak: śmietana musi być zdjęta - nie musi być by to dokładnie zrobione, ale mleko nie powinno mieć więcej niż 4% tłuszczy. Jak nie będzie zdjęta, to miejscami pojawią się zamiast dziur żółte kawałki tłuszczu.
    ~monika
    ~monika
    19.02.2014 16:54
    ile wychodzi sera z 10 litrów mleka??
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    19.02.2014 18:53
    Monika - z 10 litrów mleka otrzymamy 1-1,3 kg sera :)
    riccardo47
    riccardo47
    8.02.2014 13:20
    Witam Grzegorz...uprawiam serowarstwo od jakiegoś czasu,powiedzmy od ponad dwóch lat.Mamy swoje Forum Wędzarnicza Brać.Tam też jest Praktyczne Serowarstwo.Otóż kiedy zamieściłem link dotyczący tego sera zostałem skrytykowany,nawet wyśmiany,z powodu,że on przy tych bakteriach,nie jest dojrzewającym .Ja ten ser robię od dawna,bardzo go lubie,ten smak. A o mojej rodzinie nie wspomnę jak mnie męczą bym robił i robił, tak im smakuje,robię go do bezpośredniego spożycia,bo chyba nigdy nie doczeka się dojrzewania.wiec powiedz mi Grzegorz,jak to jest z dojrzewaniem tegoż sera,Bo mnie wydaję się,że on naprawdę jest w stanie osiągnąć jakiś wyższy stopień dojrzewalności.Przysiądz mogę, że im to udowodnię.Pozdrawiam serdecznie,riccardo47
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    8.02.2014 18:19
    Hej riccardo47 :) To tak: - czy jest dojrzewający czy nie jest - moim zdaniem to mało ważne, ważne jest to, że jest pyszny :) - jeśli chodzi o forum Praktyczne Serowarstwo - bardzo je cenię, ale nie przesadzajmy z tymi definicjami, cieszmy się dobrymi serami :) - nie mam pojęcia niestety jaki jest ten ser po więcej niż tygodniu - robiłem go maksymalnie z 20 litrów mleka i niestety nigdy mi nie został - mimo tego, że walczyłem jak lew i chowałem go i tam i tam jeszcze - po prostu znikał :) - dobra, spróbuję jeszcze raz, tylko muszę pomyśleć, gdzie go schować :) A ser? Jest fajny, nieprawdaż? I to się moim zdaniem liczy :)
    ~orthieri
    ~orthieri
    1.02.2014 18:12
    Panie Grzegorzu, bardzo dziękuję za przepis :), strach ma wielkie oczy, no ale udało się i serek w korytkach już odcieka :) póki co wszystko jest tak jak na Pańskich zdjęciach, mam jeszcze dwa pytanka: 1 czy ser ma odciekać w temperaturze pokojowej? i 2. Czy zamiast w lodówce ser może mi dojrzewać w piwnicy gdzie mam ok 10-12 stopni, bo boję sie, że w lodówce ser przejdzie mi innymi zapachami? Z góry dziękuję za odpowiedź i mam nadzieję, że niedługo mi się zrobić jakiś twardy ser co byłoby moim kulinarnym marzeniem
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    2.02.2014 08:33
    Hej orthieri :) Już odpowiadam: 1. tak, ser ma odciekać w temperaturze pokojowej - czyli około 18-25 stopni 2. tak, ser będzie nawet dużo lepszy, jeśli będzie dojrzewać w temperaturze 10-12 stopni - przepis został bowiem opracowany dla najbardziej popularnych warunków naszych mieszkań i domów - w których raczej trudno uzyskać stabilną temperaturę tej wysokości . Życzę dużo radości z serowarstwa :)
    ~orthieri
    ~orthieri
    1.02.2014 08:51
    pytanko :) czy kefir może składać się z mleka pasteryzowanego i żywych kultur bakterii i drożdży kefirowych, bo to był jedyny kefir bez mleka w proszku, itp jaki mogłem u siebie kupić? dziękuję z góry z odpowiedź
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    1.02.2014 10:34
    Hej orthieri :) Tak, może być taki kefir. Ważne jest to, by zawierał żywe bakterie.
    BognaG
    BognaG
    17.01.2014 18:57
    Witam, robiłam eksperymentalnie z różnych rodzajów mleka. Z prawdziwego wiejskiego serek wychodzi idealny. Ponieważ nie miałam przez chwilę dostępu do mleka od 'baby' spróbowałam też z pasteryzowanego i tzw. świeżego dostępnego w sklepach (pasteryzowane w niskich temperaturach) - faktycznie ser z takiego rodzaju mleka jest niesmaczny, a jego konsystencja nieprzyjemnie mazista. Szkoda czasu i pracy. Tylko wiejskie mleko!!!!
    ~Beata
    ~Beata
    21.12.2013 23:55
    Mam małe pytanie. Przepis wygląda świetnie, już mam ochotę robić , ale nie wiem jakie formy należy zamówić aby robić ser z np 5 l mleka ? gdybym chciała je róznie doprawić to ile form , tych najmniejszych - po 9,90 - będę potrzebowała? A z 10 l ile wagowo sera wychodzi? Pozdrawiam, strona super, od dawna korzystam :)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    22.12.2013 11:52
    Hej Beata :) Z 5 litrów otrzymasz docelowo około 0,7 kg sera (ostateczna ilość zależy od jakości mleka), czyli około 1 litra objętości. Przygotowując ser potrzebujesz formy o objętości co najmniej dwa razy (najlepiej 3 razy większej) większej niż docelowa objętość sera, bo po skrzep po włożeniu do nich odcieka i zmniejsza swoją objętość. Z 10 litrów mleka otrzymasz dwa razy więcej sera niż z 5 litrów. Udanych serów życzę :)
    ~Alf
    ~Alf
    18.12.2013 19:08
    Witam. Kilka razy już robiłem ser koryciński według tego przepisu i nigdy nie wyszedł mi jak na zdjęciu :( Mi wychodzi biały i bardzo delikatny/miękki. Co powinienem zmienić?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    19.12.2013 06:59
    Hej Alf :) Bardzo dobry ser Ci wychodzi :) Taki właśnie ma być od razu po przygotowaniu. Ten na zdjęciach jest po kilku dniach (o ile dobrze pamiętam po 7 lub 10) dojrzewania - wtedy staj się twardszy i zmienia kolor :)
    ~techbud176
    ~techbud176
    18.12.2013 17:48
    Ależ mi Pan z tym serkiem narobił smaku Po Nowym Roku zabierał się do Dzieła Miłych radosnych świąt. /pochwalę się co i jak?
    alikot
    alikot
    17.12.2013 23:41
    Robię od ponad roku sery podpuszczkowe , dojrzewające i niedojrzewające (np gruziński). Są pyszne! Nauczyłam je robić moją Gospodynię u której kupuję przepyszne surowe mleko.Moja Gospodyni polubiła te sery! Po świętach wypróbuję Pańskiego przepisu! Chętnie skomentuje. alikot
    ~Ania
    ~Ania
    5.12.2013 11:59
    Grzesiu, czy można gdzieś kupić bakterie kwasu mlekowego i dodać do sera, żeby miał duże dziury?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.12.2013 12:31
    Hej Ania! Już niedługo kultury bakterii będzie można kupić w mniamowym sklepie. A tymczasem możesz ich poszukać w specjalistycznych sklepach z produktami do wyrobu serów.
    olak
    olak
    26.11.2013 06:12
    Jeszcze w kwestii wytworzonej serwatki - dałam ją do spróbowania zwierzakom (pies i kot) zamiast wody w miskach. Pełna akceptacja, szybko znika z misek.:)) Pozdrawiam
    ~Ewa
    ~Ewa
    18.12.2013 12:01
    Z serwatki jaka mi została po zrobienia sera z 10 litrów mleka zrobiłam przepyszny serek a'la ricotta. Do serwatki dolałam litr mleka (z butelki), całość mieszając podgrzewałam do 95 stopni po czym zdjęlam z ognia i dolałam sok z 2 cytryn. Mieszałam jeszcze ok minutki, powstał drobny skrzep. Garnek wstawiłam do zlewu z zimną wodą, po przestudzeniu delikatnie przelałam serek na sitko z chustą serowarską. Po wystudzeniu i odcieknięciu mamy pyszny serek. Polecam
    olak
    olak
    25.11.2013 12:54
    Zdobyłam się na odwagę. Zrobiłam dwukrotnie z 5 litrów prawdziwego mleka. Pierwszą próbę uważam za niepowodzenie - otóż po wkropleniu podpuszczki (ok.40 na 5l.) natychmiast mleko się ścięło -za dużo podpuszczki? temp.mleka wyższa niż 38oC? Ser był twardy, zbity, ale mimo to smakowity i został skonsumowany. Za drugim razem bardzo uważałam na temperaturę - tym razem mleko zamieniało się w skrzep wg instrukcji. Dodatek smakowy w postaci czosnku, papryki i pieprzu... mniam. Ale.... gdzie mu tam do sera z obrazka, nie uzyskałam tych pięknych dziur! Ja też tak chcę :) do trzech razy sztuka. A czy możliwe jest dłuższe leżakowanie np.na miesiąc przed świętami?
    ~Ania
    ~Ania
    22.11.2013 09:05
    A ile kalorii może mieć to cudo?
    ~Dorota:)
    ~Dorota:)
    14.11.2013 20:59
    Kiedy bedzie dostępny chlorek wapnia w mniammniamowym sklepie? Ja też chce już się zabrac za robienie serka ale brakuje mi chlorku. Wiem ze nie jest konieczny ale jednak wolałabym go użyc skoro jest w przepisie. Pozdrawiam:)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    15.11.2013 08:47
    Hej Dorota! Chlorek powinien pojawić się "na dniach" :) Mniamowy sklep właśnie czeka na dostawę rzeczy do robienia serów.
    ~Oliwka
    ~Oliwka
    13.11.2013 22:05
    Kochani, pomóżcie proszę: gdzie w Warszawie lub najbliższych okolicach znajdują się mlekomaty? Sprawdzałam 2 lokalizacje i już ich tam nie ma:( Dziękuję!
    eMSka
    eMSka
    21.12.2013 20:45
    Mlekomat jest w Konstancinie Jeziornej, ul.Warszawska 63. Jest na pewno, codziennie koło niego przejeżdżam :-) Na stronie mlekomaty.org jest lista mlekomatów w Warszawie - podobno jest 12 sztuk. Ten w Konstatncinie jest z innej firmy.
    ~Wiga
    ~Wiga
    13.11.2013 18:07
    Fantastyczny w smaku, rewelacja! Okazuje się, że z 10 litrów mleka zostaje bardzo niewiele sera, jeśli choć po kawałeczku obdarujesz bliskich i przyjaciół... Bardzo, bardzo spodobało mi się bycie serowarem.
    carexplant
    carexplant
    13.11.2013 13:30
    Zrobiłam ten ser , ale efekt mnie nie zachwycił . Był suchy i bez dziurek. Zastanawiam się jaki popełniłam błąd ? Na pewno pilnowałam temperatury i czasu w poszczególnych etapach . Czy duże znaczenie ma pokrojenie skrzepu ? i do czego służy chlorek wapnia ?.Spróbuję jeszcze raz, ale znajoma krowa odwiedza nas sporadycznie.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    13.11.2013 14:43
    Hej carexplant :) Największe znaczenie mają bakterie :) Jeśli nie są żywe, to ser nie będzie miał dziurek i będzie raczej twarogiem niż serem. Pocięcie skrzepu jest także ważne - kostki nie powinny być zbyt duże. Ale kluczową sprawę odgrywają bakterie :)
    ~Ania
    ~Ania
    12.11.2013 14:32
    Witam ponownie, proszę o zdradzenie sekretu otrzymania takich wspaniałych dziur w serze, robiłam juz trzy razy, a dziurki, a właściwie dziureczki wyszły mi tylko raz.
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    12.11.2013 16:40
    Hej Ania :) Przyczyną braku dziurek jest słaba aktywność bakterii. Spróbuj użyć innego kefiru i przed dodaniem go do mleka ostaw otwarty w ciepłe miejsce na kilka godzin, by bakterie zaczęły się mocno roić :)
    ~semiramida
    ~semiramida
    10.11.2013 20:58
    Jestem pełna podziwu dla ciebie Grzesiu a szczególnie dla twojej wiedzy o produkcji sera korycińskiego :) .Ja go produkuję od kilku lat według tutejszej receptury .Muszę przyznać ,że twoje serki wyglądają bardzo apetycznie . Pozdrawiam serdecznie i zapewne znowu do ciebie zajrzę .
    hkleban
    hkleban
    8.11.2013 22:40
    Wczoraj zabrałam się za wyrób sera. Przed chwilą go spróbowałam. Wyszedł :) Nie ma tak ładnych dziur, ale smak wyśmienity. Zrobiłam jeden z tymiankiem, drugi czosnkiem niedźwiedzim. To mój debiut serowy. Spodobało mi się!
    Baabeczka
    Baabeczka
    4.11.2013 22:04
    Grzegorzu, mam pytanie odnośnie etapu odciekania sera iż zostawiania go w formie, już po zdjęciu chusty: czy cały proces ma odbywać się w temp. pokojowej, czy lepiej ser na ten czas trzymać w lodówce?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    5.11.2013 06:32
    Hej Baabeczka :) Oj, broń boże nie można go podczas odciekania wstawiać do lodówki :) Niech sobie spokojnie odcieknie w temperaturze pokojowej :) Życzę udanych serów!
    ~Anula
    ~Anula
    2.11.2013 16:55
    Witam! Debiut w 100% udany :) ser wyszedł fantastyczny ! P. Grzegorzu bardzo dziekuje i pozwolę sobie zadać Panu pytanie : czy zamiast soli kamiennej do roztworu solanki możemy użyć soli morskiej ? Pozdrawiam i czekam na kolejne kulinarne inspiracje !
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    2.11.2013 21:01
    Hej Anula! Bardzo się cieszę, że ser się udał i Ci smakuje :) Oczywiście, że sól morska jest jak najbardziej dobra :)
    kawilka
    kawilka
    28.10.2013 15:21
    ser wspaniały, przepis prosty. Wykorzystałam podpuszczkę i chlorek wapnia z Waszego sklepu. Zamiast kefiru dodałam jogurt. Mam pytania: czy dodatek kefiru jest lepszy do produkcji sera, czy może to też być kwaśne mleko? Czy chlorek wapnia nie jest szkodliwy , czy serwatka która zostaje może być wykorzystana do celów spożywczych?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    28.10.2013 15:27
    Hej Kawilka :) Bardzo się cieszę, że ser Ci smakuje :) Z kwaśnego mleka ser nie wyjdzie - bo to są inne bakterie :) Chlorek dodany w takich ilościach jest zupełnie nieszkodliwy i serwatka może być oczywiście wykorzystana do celów spożywczych :)
    ~Danka
    ~Danka
    27.10.2013 15:52
    Przy wyrobie sera zostaje sporo serwatki, której broń Boże nie należy wylewać - to skarbnica przednich składników odżywczych /aminokwasy, laktoza, wit.B1, B2, B6, B12, biotyna, kwas pantotenowy, wapno, wapń, fosfór, sód/. Serwatkę stosuje jako składnik wszystkich zup, a w lato robię z niej chłodniki.
    ~Anna
    ~Anna
    27.10.2013 09:27
    Wszystko super, wystarczy cierpliwie trzymać się przepisu. Wyszły mi tylko małe dziurki w serze, od czego to zależy??
    ~*zosia
    ~*zosia
    27.10.2013 05:40
    GRZESIU ! bardzo dziękuję za szczegółowy przepis,mam możliwość zakupienia bardzo dobrego mleka prosto od sympatycznej krowy i....już mi się podoba moja przygoda z produkcją własnego sera.Pozdrawiam Zosia
    basia_lo
    basia_lo
    25.10.2013 22:20
    Panie Grzegorzu, Kiedy będzie można kupić podpuszczkę i chlorek wapnia? Znalazłam krowę, umówiłam się z nią :) na mleko i niestety nie mogę ruszyć z miejsca. Narobiłam sobie apetytu,że hej :)) Pozdrawiam serdecznie
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    26.10.2013 10:38
    Basiu, Wszystko, czego potrzebujesz do domowego wyrobu sera znajdziesz w mniamowym sklepie - chociaż krowy tam nie ma:) O, tutaj: http://www.mniammniam.com/skle p/539,Zdrowa_zywn...
    BognaG
    BognaG
    25.10.2013 15:11
    Zrobiłam! Z sześciu litrów mleka wyszły mi 3 całkiem spore serki. Po wyjęciu z solanki jeden został pochłonięty w całości przez rodzinkę. Był pyszny. Pozostałe dwa dostały szansę na dojrzewanie.
    ~Danka
    ~Danka
    22.10.2013 18:41
    Z 5 litrów mleka wyszło mi 2 foremki małe i 2 rożki. Teraz czekają na solankę. To nie było wcale takie trudne, przepis jest prosty, ale frajda ogromna, wreszcie mam czysty ser z mleka prosto od krowy - sąsiadki. Polecam wszystkim tę zabawę, na pewno z pożytkiem dla zdrowia.
    ~Ania
    ~Ania
    22.10.2013 17:38
    Spieszę donieść, że zrobiłam ser eksperymentalny czyli nie do końca według przepisu, bo użyłam "świeżego" mleka z plastikowej butelki i kefiru z dodatkiem mleka w proszku (plus zywe kultury bakterii). W tej sytuacji ser musiał mieć problemy z dojrzewaniem (mało bakterii), ale niestety nie daliśmy mu szansy by dojrzeć, bo te 10 dkg sera, które wyszło mi z litra mleka zniknęło zaraz po wyjęciu z solanki. Eksperyment uważam za udany. Grzegorzu dziękuję za inspirację. Będę się rozwijać serowarsko :-)
    ~Asia
    ~Asia
    21.10.2013 04:27
    Panie Grzogorzu, a czy kefir i chlorek są niezbędnie potrzebne? Czy takiego swieżutkiego wiejskiego mleka nie można odstawić do skwaszenia i potem podgrzewać, by wytrącila sie serwatka? Pozdrawiam serdecznie
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    21.10.2013 06:45
    Asiu :) Ale jeśli mleko się ukwasi, to otrzymamy twaróg :) A chodzi nam o wyprodukowanie sera - a ten otrzymujemy z mleka nieukwaszonego :) Chlorek nie jest niezbędny, ale z kefiru bym nie rezygnował :)
    ~długościowiec
    ~długościowiec
    17.10.2013 23:17
    Pysznie wygląda:) jak tylko uda mi się zdobyć składniki chętnie zrobie. Zrobić taki ser samemu to jest coś! :) Gratulacje i dzięki za przepis:)
    rymkowa1
    rymkowa1
    17.10.2013 22:08
    Dawno już przymierzałam się do zrobienia własnego sera. Podobne, własnej roboty jadłam na festiwalu smaku w Grucznie. Jestem ich fanką. Bardzo się cieszę że jest tu dokładny opis i produkty, które już kupiłam. Niestety, ale chlorku wapnia już nie ma. Czy będzie w najbliższym czasie? Ewentualnie gdzie mogę go kupić?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    18.10.2013 08:31
    Hej Rymkowa1 :) Chlorek będzie dostępny "na dniach". Można go również kupić w specjalistycznych sklepach, ale jeśli mleko będzie dobrej jakości i prosto od krowy, to chlorek nie jest niezbędny :)
    ~Ania
    ~Ania
    17.10.2013 12:29
    Grzegorzu, a ja mam pytanie odnośnie kefiru - w żadnym sklepie w mojej mieścinie, ani w miastach okolicznych nie ma kefirów ani jogurtów bez dodatków. Wszystkie są z mlekiem w proszku, nawet te z żywymi kulturami bakterii. To mleko w proszku bardzo przeszkadza? Jeśli tak to może powinnam zaopatrzyć się w jakiś kefirowy starter. Jak myślisz? Szkoda mi eksperymentować i marnować 5l przedniego mleka prosto od krowy :-) (bo z dostępem do mleka mam najmniejszy problem)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    17.10.2013 12:38
    Ania - a dobrze szukałaś? Popatrz na wyroby marki danone lub robico :) To mleko w proszku bardzo nie przeszkadza, ale nie dam 100% gwarancji na to, że ser wyjdzie z takim kefirem :) Proponuję wpierw zrobić próbę na 1 litrze - jak nie wyjdzie, strata nie będzie duża, a jak wyjdzie, bo będzie 10 dag sera :)
    ~m
    ~m
    17.10.2013 08:33
    zrobiłby Pan do tego filmik??
    malgocha1950
    malgocha1950
    15.10.2013 21:21
    już się nie mogę doczekać soboty by zacząć robić ser! potem napiszę jak wyszło
    Gelo5
    Gelo5
    15.10.2013 20:13
    No tak - mnie też dopadła chęć na ser. Kupiłem już w mniamowym sklepie wszystko do sera. Kłopot będzie z mlekiem. Nie ma w moim mieście mlekomatów, ale znam dyrektorkę mleczarni - może sprzeda mi mleko przed "obróbką" :)
    ~zosia21
    ~zosia21
    15.10.2013 20:12
    szkoda, ze nie sprzedajecie takiego sera, brałabym w ciemno! wygląda cuuudoooownie
    ~Piotr
    ~Piotr
    15.10.2013 19:28
    Witam, mam pytanie trochę z innej beczki. Czy ten ser nadaje się do wędzenia?
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    15.10.2013 19:37
    Tak, ten ser można wędzić, najlepszy będzie do wędzenia taki, który dojrzewał co najmniej kilka dni.
    ~barb01
    ~barb01
    15.10.2013 17:44
    Wygląda rewelacyjnie:) W sobotę biegnę na targ :))) Zastanawiam się co by się stało gdyby zamiast kefiry dodać jogurt? Smak i zapach kefiru nie za bardzo mi odpowiada, a za jogurtem greckim po prostu przepadam :) Dzięki za super przepis :)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    15.10.2013 19:38
    Tak, kefir można zastąpić jogurtem - ważne, by był z żywymi kulturami bakterii i bez żadnych dodatków typu mleko w proszku lub guma guar :)
    ~krystyna
    ~krystyna
    14.10.2013 20:39
    Witam.Robię taki serek,ale u mnie nie ma takich pięknych dziurek i nie dodaję chlorku.Jest pyszny ale teraz zrobię z tego przepisu.Pozdrawiam.
    ~teresa
    ~teresa
    14.10.2013 20:38
    wyglada super i napewno smakuje .
    puszka78
    puszka78
    14.10.2013 20:35
    Już od dłuższego czasu nosze się z zamiarem zrobienia serka podpuszczkowego. Mam jednak problem z dostaniem mleka. Czy mleko pasteryzowane ale w niskich temperaturach będzie się nadawało?? Większość mlek jest pasteryzowane w wysokich temperaturach ale trafiłem też raz na mleko pasteryzowane w niskich temperaturach. A co z mlekiem z mlekomatów. Stoi takie cudo w moim mieście i wiem że ma zawartość tłuszczu 4%
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    14.10.2013 21:22
    Hej Puszka78 - szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się z mlekiem pasteryzowanym "w niskiej temperaturze" - pasteryzacja przebiega zazwyczaj w 72 stopniach - możesz napisać o tym coś więcej? Mleko z mlekomatów się świetnie nadaje - proponuję użyć właśnie niego :)
    Yola
    Yola
    14.10.2013 19:46
    WOW Po prostu bajka....
    ~kuba
    ~kuba
    14.10.2013 19:44
    a jeśli chciałbym zrobić małą ilość sera to jakie proporcje? wydaje mi się że może być z tym różnie, dlatego pytam ;) mieszkam sam i nie chcę żeby taki dobry ser poszedł na zmarnowanie. chciałbym na początek zrobić takie dwa mniejsze krążki ;)
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    Grzegorz, Mniammniam.pl
    14.10.2013 21:23
    Hej Kuba - zrób w takim razie ser z 5 litrów mleka - czyli podziel wszystko (poza solanką) z przepisu przez dwa :)