Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Carpaccio

Carpaccio

Zapraszam do spróbowania mojego ulubionego przepisu na Carpaccio wołowe. Uwielbiam ten klasyczny przepis i z przyjemnością go Wam pokazuję. To jedna z pyszniejszych przystawek na specjalne okazje. 

- tradycyjne podanie Carpaccio
- tylko kilka najważniejszych składników
- dokładny opis wykonania oraz zdjęcia pomocnicze

Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: około 350 g carpaccio

Kaloryczność kcal: 220 w 100 g przystawki
Dieta: bezglutenowa

Składniki

  • 200 g surowej polędwicy wołowej
  • 40 g parmezanu w kostce (nie tartego)
  • 2 łyżki kaparów z zalewy - około 20 g
  • 4 łyżki oliwy z oliwek extra vergine - 40 g
  • 4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • mała garść sałaty rukoli
  • przyprawy: po 1/4 łyżeczki soli i pieprzu

Carpaccio wołowe

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 350 gramów Carpaccio. A ponieważ jest to przystawka, to podajemy ją w porcjach nie przekraczających raczej 100 gramów na osobę. 

Kiedyś nazwa Carpaccio kojarzona była wyłącznie z włoską przystawką szykowaną głównie z surowego mięsa wołowego. Aktualnie carpaccio szykujemy już nawet nie tylko z mięsa, ale i z ryb (łosoś, tuńczyk), owoców morza (ośmiornice), warzyw (buraki z orzechami włoskimi) a nawet owoców (gruszki z sosem waniliowym). Tym razem jednak postawiłam na klasykę, i mam dla moich Czytelników moją najbardziej tradycyjną i zdecydowanie ulubioną wersję na Carpaccio z surowej polędwicy wołowej. Zapraszam😉

Carpaccio, 1

Carpaccio, 2

Carpaccio przepis

Potrzebujesz 200 gramów surowego mięsa wołowego. Najlepsza będzie polędwica wołowa. Idealnie sprawdzi się też polędwica sezonowana. Mięso ma być jak najświeższe oraz powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła. Zakupione mięso wołowe (zanim zostanie użyte to Carpaccio) powinno być trzymane w lodówce, w komorze o temperaturze 4 °C nie dłużej niż dwie doby. Polecam jednak szykować Carpaccio jeszcze tego samego dnia od "zdobycia" mięsa. 

Kawałek polędwicy wołowej oczyść z zewnętrznej błonki. Aby ułatwić sobie krojenie polędwicy na bardzo cienkie plasterki, można umieścić ją na 30-40 minut w komorze zamrażalnika, jednak nie dłużej. Polędwica ma się tylko lekko przymrozić z zewnątrz, co ułatwi krojenie. Mimo, że prawie wszyscy tak robią lub nawet znacznie dłużej mrożą mięso, to ja tego nie praktykuję. Dobrej jakości, świeża polędwica wołowa jest tak delikatna, że nawet krojona trochę grubiej  (w poprzek włókien) będzie się rozpadała i praktycznie rozpływała w ustach. Oczywiście, im cieniej krojona, tym lepiej. Na tym w końcu polega szykowanie Carpaccio z wołowiny. 

Porada: Nie szykuję nigdy Carpaccio z innych fragmentów wołowiny. Być może nada się jeszcze ligawa, jednak ma ona znacznie bardziej wyrazisty smak i nie jest tak delikatna, jak polędwica.

Carpaccio, 3

Plasterki polędwicy wołowej wystarczy już tylko oblać mieszanką dobrej jakości oliwy i soku z cytryny z odrobiną świeżo mielonego pieprzu. Zazwyczaj najpierw cztery łyżki oliwy z oliwek extra vergine mieszam w miseczce z czterema łyżkami świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Mielę na świeżo mieszankę ziaren pieprzu i całość wylewam na pokrojoną polędwicę. 

Porada: Do winegretu można jeszcze dodać łyżeczkę musztardy Dijon, ale ja tego nie robię. 
Carpaccio, 4

Plastry polędwicy w winegrecie rozkładam na szerszym półmisku. Pomiędzy kawałki mięsa wkładam cienko krojone plasterki Parmigiano Reggiano (używam gilotynki). 40 gramów parmezanu wystarczy. Półmisek dekoruję kaparami z zalewy oraz świeżymi listkami sałaty rukoli. Na koniec jeszcze szczypta soli oraz świeżo mielony pieprz. Czasem dodam jeszcze ostatni chlust oliwy oraz kilka dodatkowych kropel soku z cytryny. 

Porada: Kapary można w ostateczności zamienić na oliwki Kalamata lub marynowane grzybki albo cebulki szalotki. 

Carpaccio, 5

Carpaccio, 6

Carpaccio smakuje najlepiej, gdy jest schłodzone. Polecam zatem przed podaniem odłożyć je do lodówki na minimum 30 minut. Jeśli szykujesz np. na przyjęcie na kolejny dzień, to śmiało możesz ułożyć całość na półmisku, a następnie szczelnie obłożyć przezroczystą folią spożywczą i odłożyć do lodówki. Surowa wołowina "otulona" jest winegretem z oliwy i soku z cytryny, więc może trochę poleżakować w lodówce, najlepiej jednak nie dłużej niż niecałą dobę.

Carpaccio wołowe podawaj w niewielkich porcjach jako samodzielną przystawkę lub w towarzystwie bardzo ciemnego, niesłodzonego pieczywa.

Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (319 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Carpaccio

Carpaccio to bardzo szybkie do zrobienia i super pyszne danie kuchni włoskiej. Serwowane jest zazwyczaj jako przystawka. Carpaccio robi się przeważnie z surowego mięsa. Carpaccio z polędwicy wołowej jest najbardziej znane i najwyżej cenione przez większość miłośników dań z surowym mięsem w roli głównej. Carpaccio wołowe tak samo jak tatar wołowy, to moi faworyci jeśli chodzi o dania z użyciem wołowiny. Uwielbiam jeszcze strogonow oraz dobrego steka smażonego z masłem klarowanym i świeżymi gałązkami rozmarynu. Tak więc tradycyjne carpaccio szykujemy raczej z mięsa surowego. Będzie to przeważnie polędwica wołowa lub cielęcina. Rzadziej szykowane jest carpaccio z łososia lub też z tuńczyka. Aby powstało idealne carpaccio wołowe, czy też inne carpaccio, trzeba bardzo cieniutko pokroić mięso. Plasterki mięsa lub ryby powinny być do carpaccio prawie przezroczyste. Jeśli szykujesz carpaccio wołowe z prawdziwej wołowej polędwicy, to nie trzeba już jej aż tak cienko kroić, ponieważ polędwica jest niesamowicie delikatna i mięciutka. Korzystając z serwisu Wikipedia: Carpaccio po raz pierwszy podane zostało hrabinie Amalii Nani Mocenigo w Wenecji, w 1950 roku. Hrabina dostała zalecenie od lekarza, by jadała surowe mięso. Właściciel restauracji Harry's Bar dostał więc za zadanie przygotowanie dla hrabiny takiego właśnie dania z mięsem surowym. Giuseppe Cipriani, właściciel restauracji nazwał swoje danie z surowego mięsa: Carpaccio - na cześć jednego z obrazów weneckiego malarza Vittore Carpaccio. Zestaw kolorów skojarzył się bowiem właścicielowi lokalu właśnie z jednym z obrazów malarza. Koniecznie zobacz tez jak zrobić prawdziwe włoskie Tiramisu z mascarpone. Zobacz też inne super przekąski na Sylwestra i nie tylko. Sprawdź też koniecznie mój szybki przepis na domowe chipsy z jarmużu

Carpaccio wołowe

Jest to dozwolone, jednak ja tego nie robię. Chodzi o rozbijanie mięsa zamiast krojenie go w cieniutkie plasterki. Kiedyś  carpaccio przepis kojarzone było wyłącznie z carpaccio szykowanego z polędwicy wołowej. Na przestrzeni lat nazwa Carpaccio ewoluowała i ma już znacznie szersze znaczenie. Przepis na carpaccio z dowolnego mięsa, czy też ryby cienko pokrojonej, to zwyczajnie carpaccio. Znacznie łatwiej jest bowiem działać na skojarzenie. Każdy wie mniej więcej co to jest carpaccio i jak powinno wyglądać. Wystarczy zatem zamienić główny składnik i podać carpaccio z buraka. I będzie to pieczony lub gotowany burak, którego super cienko kroimy w plasterki i podajemy prawie tak samo, jak surową wołowinę. Swoją drogą warto wiedzieć, że to właśnie buraczane carpaccio zaczęło ostatnio wypierać tak kiedyś popularne klasyczne carpaccio wołowe. Wiele osób albo boi się jeść surowe mięso, albo nie jada mięsa. Bardzo często powodem jest też trudniejszy dostęp do świeżej i sprawdzonej polędwicy wołowej. Carpaccio z polędwicy wołowej jest też znacznie droższe w wykonaniu. To niesamowite, że carpaccio można też zrobić z owoców. Idealnie do tego okazały się gruszki. Powstało zatem carpaccio z gruszkami, ale w wersji na słodko, bo podane z pysznym sosem waniliowym. 

Przepis na carpaccio 

Sama bardzo lubię szykować carpaccio z buraków pieczonych z dodatkiem orzechów. Takie carpaccio podaję zazwyczaj jako przystawka na różne przyjęcia. Nie każdy może wie, że przepyszne wychodzi też carpaccio z ośmiornicy. Może kiedyś dodam taki przepis na mój Blog AniaGotuje. To jak się robi carpaccio z wołowiny opisze oczywiście dokładnie w treści przepisu. Jest jednak kilka zasad oraz składników, których nie powinno się pomijać przy szykowaniu carpaccio. Carpaccio polewa się dobrej jakości oliwą. Dla mnie bardzo ważne jest to, by dodać też sporo świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Po limonkę sięgam tutaj znacznie rzadziej, ale jej użycie też jest przeze mnie akceptowane. Dla mnie bardzo ważne w carpaccio wołowym są kapary oraz sałata rukola. Całość oprószam też świeżo mielonym pieprzem. Lubię gdy jest to mieszanka, czyli pieprz kolorowy. Zawsze też carpaccio wołowe podaję z cienkimi plastrami parmezanu. Niektórzy dodają cebulę lub siekaną szalotkę, jednak ja zazwyczaj tego nie robię. Jeśli zatem, mój Czytelniku, jesteś ciekaw jak wygląda mój ulubiony i mój sprawdzony przepis na carpaccio, to gorąco zapraszam po przepis na najlepsze na ziemi Carpaccio wołowe.