Jak zaprojektować ogród zimowy?

Jak zaprojektować ogród zimowy?

Lokalizacja a kierunek świata 

Snując plany o posiadaniu ogrodu zimowego na starcie powinniśmy się zastanowić, od której strony świata powinien on się znaleźć. Optymalnym kierunkiem jest strona południowa. Powód? Jest tak dlatego, ponieważ pozwala to na najlepsze nasłonecznienie (często jest to pomieszczenie, w którym znajduje się bardzo duża ilość różnego rodzaju roślinności) oraz pozyskanie ciepła z energii słonecznej. Wówczas dzięki temu nasz ogród nie będzie miejscem narażonym na nadmierną utratę ciepła.  

Walor estetyczny  

Właściwie zaaranżowany ogród zimowy w znacznym stopniu może przyczynić się do poprawy całościowego wyglądu naszego domu. Chodzi tu czysto o wspomniany walor estetyczny. Warto zadbać o to, aby elementy z jakich będzie wykonany współgrały z elewacją, stolarką okienną, czy choćby kolorem połaci dachu. Pozwoli to na zachowanie ładu architektonicznego przez co zwiększy atrakcyjność całego budynku. 

System odprowadzania wody 

Jest to bardzo istotny aspekt, albowiem niewłaściwe zadbanie o wspomniany element będzie w sposób niezmiernie destrukcyjny wpływało na trwałość konstrukcji. Niepożądanym będzie dostawanie się wody do szczelin, czy też długie zaleganie pokrywy śnieżnej na dachu. Zawczasu można pomyśleć, aby odprowadzanie wody z ogrodu zimowego, już na etapie prac budowlanych, zespolić z układem rynien odprowadzających wodę z dachu budynku. 

Jakich materiałów użyć? 

Na rynku, w związku z coraz większą popularnością ogrodów zimowych, mnożą się rodzaje materiałów niezbędnych do jego wykonania. Najlepszym jednak rozwiązaniem są profile aluminiowe. Na ich korzyść bowiem przemawiają, oprócz wielu możliwości montażowych, właściwości estetyczne oraz termoizolacyjne. Ponadto preferuje się rozwiązanie, aby od strony wewnętrznej użyć szkła klejonego, natomiast od zewnętrznej hartowanego. 

Ogród zimowy, a obowiązujące przepisy prawa. 

Informuje nas o tym art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego, zgodnie z którym budowa ogrodu zimowego: 

  • pozwolenie na budowę nie jest wymagane jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu nie przekroczy 25 m2. Wystarczy wówczas zgłoszenie właściwemu organowi, 
  • jeżeli ogród zimowy będzie integralną częścią budynku należy zachować minimalną odległość od granicy działki 4 m w przypadku ściany z oknami i 3 m przy ścianie bez okien, 
  • wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć jeżeli planowana powierzchnia ogrodu zimowego przekroczy 25 m2. 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium