Przepis na rogaliki drożdżowe

4.7/5 (87 ocen)

Ilość porcji

10-12

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

70 min + 25 min pieczenia

rogaliki drożdżowe przeipis

Opis przepisu

Przed Wami mój najnowszy przepis na rogaliki drożdżowe z konfiturą z jeżyn, różowym lukrem i posiekanymi orzeszkami. Muszę przyznać, że to jedne z najlepszych rogalików jakie do tej pory robiłam!

Puchate, mięciutkie i do tego niesamowicie smaczne. Ten przepis na rogaliki jest naprawdę bardzo prosty i nie powinien Ci sprawić żadnych trudności. Do ich przygotowania możesz użyć drożdży świeżych jak i suszonych (instant), tylko wtedy trzeba ich dać ok. 12 g.

Rogaliki drożdżowe

Rogaliki drożdżowe możecie nadziać marmoladą, twarogiem, budyniem, kremem czekoladowym, czy tak jak ja konfiturą z jeżyn marki Stovit. Uwielbiam takie wyraziste, mocno owocowe konfitury, które idealnie kontrastują z ciepłym, słodkim ciastem drożdżowym. Jeśli lubicie nowości, to koniecznie spróbujcie także z tej samej firmy konfiturę z czerwonych owoców (malina i porzeczka) bez polepszaczy i konserwantów.

Przepis na: Przepis na rogaliki drożdżowe

Składniki:

Rozczyn:

  • 25 g drożdży świeżych
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 100 ml ciepłego (nie gorącego!) mleka

Ciasto:

  • 1 żółtko
  • 1 jajko
  • 80 g cukru białego
  • ok. 200 ml ciepłego (nie gorącego!) mleka
  • 520 g mąki pszennej
  • 100 g miękkiego masła

Dodatkowo:

  • roztrzepane jajko
  • konfitura z jeżyn Stovit
  • lukier: 3/4 szklanki cukru pudru, 1 łyżeczka konfitury z jeżyn, ok. 2-3 łyżki wody
  • garść orzechów włoskich, pekan lub ziemnych
Wyślij emailem

Jak zrobić rogaliki drożdżowe?


Krok 1

ciasto drożdżowe

Do kubka kruszymy 25 g świeżych drożdży, a następnie dodajemy łyżkę cukru, 100 ml ciepłego mleka (najlepiej letnie, nie gorące) i dwie łyżki mąki. Dokładnie mieszamy i odkładamy na około 10 minut do wyrośnięcia rozczynu.

W osobnym naczyniu miksujemy 1 żółtko, 1 jajko i 80 g cukru przez dosłownie minutkę aż powstanie jasna masa jajeczna.


Krok 2

ciasto drożdżowe

Nasz rozczyn powinien zwiększyć swoją objętość (jeżeli drożdże nie urosły tzn. że np mieliśmy stare drożdże lub dodaliśmy zbyt ciepłego mleka itp.)

Do osobnego naczynia wsypujemy ok. 520 g mąki pszennej, 200 ml ciepłego (nie gorącego) mleka, masę jajeczną, 100 g miękkiego masła oraz rozczyn i dokładnie mieszamy. Wyrabiamy ręcznie przez 5 minut (ja użyłam robota planetarnego), aby ciasto było jednolite i gładkie. Następnie je przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 60 minut, aby podwoiło swoją objętość.


Krok 3

ciasto drożdżowe

Ciasto powinno przynajmniej dwukrotnie zwiększyć swoją objętość. 


Krok 4

ciasto drożdżowe

Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na kształt dużego koła. Za pomocą noża kroimy podłużne trójkąty. Nakładamy na podstawę trójkąta łyżeczkę gęstej konfitury i zwijamy ciasto w rulon (tak, aby nadzienie nie miało jak wypłynąć ze środka) w kształt rogalika. 


Krok 5

rogaliki

Rogaliki odkładamy na ok. 15 minut do lekkiego wyrośnięcia. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem z odrobiną mleka. Piec do zarumienienia w temp. 190 stopni przez ok. 22-25 minut (u mnie góra-dół, bez termoobiegu).

Ostudzone rogaliki oprószyć cukrem pudrem lub posmarować lukrem. Ja proponuję wykonać różowy lukier (3/4 szklanki cukru pudru, 1 łyżeczka konfitury z jeżyn, ok. 2-3 łyżki wody). Wierzch posypujemy posiekanymi orzeszkami włoskimi lub nerkowca, czy ziemnymi. Smacznego! 


przepis na rogaliki

przepis na rogaliki

przepis na rogaliki

przepis na rogaliki

rogaliki drożdżowe

rogaliki drożdżowe

przepis na rogaliki drożdżowe

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 87

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogusława
Bogusława
3 lat temu

Jak zwykle idealny przepis. Wszystko opisane krok po kroku. Super blog!

Kaja
Kaja
3 lat temu

To najlepsze rogaliki jakie mi do tej pory wyszły 😛 Zagniatałam ciasto ręcznie i dawno tak puchatego ciasta drozdzowego nie robilam.

Rogaliki

Uwielbiam przygotowywać ciasto drożdżowe pod różnymi postaciami jak np. racuchy drożdżowe z jabłkami, jagodziankirogaliki krucho drożdżowe czy chałkę. Ostatnio opublikowałam na swoim blogu zawijane drożdżówki z jabłkami i cieszą się one ogromną popularnością. Codziennie dostaję od Was zdjęcia Waszych upieczonych drożdżóweczek. Tym razem postanowiłam przygotować domowe, maślane rogaliki, które podbiją Wasze serca i podniebienia. Muszę przyznać, że tym razem przygotowałam ciasto nieco podobne do tego jak w przypadku pączków. Jest leciutkie, bardzo sprężyste i świetnie się formuje.

Rogaliki drożdżowe

To mój najnowszy przepis na rogaliki drożdżowe, które zaserwowałam z konfiturą z jeżyn, różowym lukrem i drobno posiekanymi orzechami włoskimi. To bez wątpienia jedne z najlepszych rogalików jakie miałam okazję piec w ostatnim czasie! Ciasto wychodzi mięciutkie, bardzo puchate, a do tego jakie jest smaczne… Naprawdę rogaliki drożdżowe rozpływają się w ustach. Do ich przygotowania użyłam drożdży świeżych, jednak równie dobrze możecie użyć instant tylko w nieco mniejszej ilości.

Rogaliki przepis

Rogaliki smakują zarówno dzieciom jak i dorosłym. Bez wahania możecie je nadziać ulubionym dżemem, marmoladą, twarogiem, budyniem, kremem czekoladowym, czy tak jak ja pyszną konfiturą z jeżyn marki Stovit. Bardzo lubię takie ciepłe ciasto drożdżowe wraz z wyrazistą i mocno owocową konfiturą. To połączenie doskonałe. Takie domowe rogaliki mogą po upieczeniu przeleżeć kilka dni, a ciasto wciąż powinno być mięciutkie. Jednak warto je szczelnie zapakować do jakiegoś pudełka czy zawinąć folią spożywczą. To ważne, aby ciasto po prostu nie wyschło.

RozwińZwiń