Zupa krem z dyni

4.5/5 (166 ocen)
Zupa krem z dyni przepis

Zupa krem z dyni to obowiązkowa propozycja do zaserwowania jako jesienne danie. Aromatyczna, aksamitna i bardzo sycąca.

Moja zupa krem z dyni jest naprawdę przepyszna. Ta rozgrzewająca zupa jest idealna na takie chłodniejsze jesienne czy nawet zimowe wieczory. Najbardziej mi smakuje ze świeżym imbirem, batatami (można zamienić na ziemniaki) i dodatkiem curry. Koniecznie ją wypróbujcie, bo naprawdę warto!

Pewnie się zastanawiasz, która dynia będzie najlepsza do zupy?

Dynia hokkaido przepisy

Już podpowiadam! Jak dla mnie dynia hokkaido, która znajduje się na moich zdjęciach (taka okrągła, ciemnopomarańczowa o złotawym miąższu). Pochodzi ona z Japonii i jest bardzo zgrabna oraz malutka. Oprócz tego, że dynia hokkaido pasuje jako baza do zupy (krem z dyni), to także świetnie nadaje się do gotowania na parze. Można ją także użyć do ciasta.

A może szukasz innych przepisów z dynią w roli głównej? Zapraszam do wypróbowania:

Przepis na: Zupa krem z dyni

Składniki:

  • 2 kg dyni (po obraniu i bez pestek ok. 1 kg)
  • 1 łyżeczka soli
  • 500 g batatów lub ziemniaków
  • 4 ząbki czosnku
  • 3-4 cm korzenia imbiru
  • 1,5 litra bulionu
  • 1 większa marchewka
  • 1/2 łyżeczki curry
  • 1/2 łyżeczki papryki słodkiej
  • szczypta papryki ostrej
  • 100 ml śmietanki kremówki + łyżka do dekoracji
  • szczypta soli i pieprzu do smaku
Wyślij emailem

Jak zrobić zupę krem z dyni?


Wykonanie:

Dynię hokkaido można upiec w piekarniku (ok. 30 minut w temp. 190 stopni), ja ją obrałam, pokroiłam na kawałki, a pestki wyrzuciłam.

Bataty lub ziemniaki (ok. 500g), a także marchewkę obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Korzeń imbiru (ok. 3-4 cm) obieramy za pomocą łyżeczki, ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Całość smażymy na patelni na małej ilości masła klarowanego lub oleju wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem (3-4 ząbki) i imbirem.

Smażymy około 5 minut na małym ogniu. W tym czasie do większego garnka wlewamy ok. 1,5 litra bulionu, sól, pieprz i gotujemy na małym ogniu.

Do gotującego się garnka dodajemy zawartość patelni (dynię, bataty oraz marchewkę). Dodajemy także 1/2 łyżeczki curry, papryki słodkiej i szczyptę papryki ostrej, gotujemy przez około 40-50 minut.

Jeśli nie wyparuje Wam zbyt dużo bulionu w trakcie gotowania, wtedy przed blendowaniem polecam sobie odlać duży kubek płynu i odłożyć na bok (nie wylewać!).

Na końcu wlewamy ok. 100-150 ml śmietanki kremówki, blendujemy za pomocą blendera ręcznego na gęsty krem. Jeśli wyjdzie zbyt gęsty, wtedy stopniowo dolewamy odlany w kubku bulion (kontrolując w ten sposób jego gęstość).  Smacznego!


Zupa krem z dyni

Zupa krem z dyni

zupa dyniowa

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 166

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
5 miesięcy temu

Witam

Jaki bulion rozrobić? Rosołowy czy warzywny ?

Edyta
Edyta
1 rok temu

Pyszna !!!!!

Damian Osiecki
Damian Osiecki
2 lat temu

Hmm musze spróbować tą wariację.

Polecam również przepis mojej koleżanki 🙂
https://pranatman.pl/food/k

Izaa
Izaa
2 lat temu

Wo wow wow pycha!

Magda
Magda
2 lat temu

Asiu ten krem z dyni wychodzi obłędnie! Mąż powiedział, że to najlepsza zupa jaką zrobiłam przez ostatnie 5 lat, więc mega pochwała… :]

Karolinn
Karolinn
3 lat temu

Moja ulubiona jesienna zupa :))

Krem z dyni

Niezawodna, jesienna propozycja na domowy stół to krem z dyni. Uwodzi zapachem, rozkochuje smakiem i znika z talerzy do ostatniej łyżki! To sycące i smaczne danie na co dzień – dla rodziny, na specjalną okazję, dla gości oraz po prostu na samotne, długie i chłodne wieczory. Mój przepis oczarował już niejednego dyniowego sceptyka, a co najważniejsze, smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym!

Pyszna zupa i krem z dyni – czy to dla Ciebie oczywiste połączenie?

Jak to bywa z sezonowymi daniami, zupa z dyni ma swoich miłośników i przeciwników. Niektórzy potrzebują czasu, by pokochać tę pomarańczową, gęstą i charakterystyczną potrawę. Znam osoby, które z określeniem pyszna zupa łączą raczej rosół, a nie krem z dyni.

Warto jednak wiedzieć, że zupa dyniowa to więcej niż jeden przepis. Można ją podawać na słodko lub na ostro; może być przygotowana na kurczaku, rosole wołowym albo w wersji totalnie wegetariańskiej – na przykład na wywarze z warzyw.

Moja zupa dyniowa- jest naprawdę pyszna w smaku – bez wątpienia świetnie sprawdza się jako rozgrzewająca zupa, w szczególności w chłodniejsze, jesienne dni.

Znasz ten moment, gdy wchodzisz zmarznięty do domu, po długim dniu w pracy, spacerze lub wieczornym spotkaniu? Wyobraź sobie, że czeka na Ciebie pachnąca, gorąca, intensywna zupa… Od razu się uśmiecham, a Ty?

Dodatki i składniki, które dodają zupie dyniowej wyjątkowego smaku

Bazą dla zupy dyniowej jest oczywiście dynia, a dokładniej mówiąc – jej miąższ. Często uzupełnieniem są ziemniaki czy bataty, bulion lub rosół oraz przyprawy. Tutaj pojawia się pierwszy dylemat – jaką dynię wybrać?

Dynia hokkaido to przepis na sukces-

W sklepie znajdziemy naprawdę sporo odmian dyni… Jaka więc będzie najlepsza do zupy? Moim zdaniem odmiana- hokkaido -sprawdza się najlepiej jako baza do zupy dyniowej. Jest ona okrągła, zgrabna, malutka i ciemnopomarańczowa o złotawym miąższu. Oryginalnie pochodzi z Japonii. Dynia hokkaido świetnie nadaje się także do gotowania na parze – można jej użyć do -przygotowania pysznego ciasta dyniowego lub curry. To według mnie jedna z lepszych kandydatek!

Mam już dynię i co dalej?-

Zupa dyniowa smakuje mi najbardziej, gdy przygotowuję ją ze startym, świeżym imbirem – wystarczy kilka centymetrów korzenia imbiru, by nadać jej wyrazistego smaku. Nie polecam tego z proszku, bo świeży jest po prostu smaczniejszy. Dodatkowo warto też ją ugotować z batatami, -które – jeśli wolisz – możesz zamienić na ziemniaki. Następny ważny dodatek to curry – złoty proszek doda pięknego zapachu, żółtego koloru i rozgrzewających właściwości.

Krem z dyni to sposób na lepsze zdrowie

Warto zdrowo jeść, ponieważ wpływa to na nasze codzienne samopoczucie, wytrzymałość, wygląd i kondycję! Krem z dyni skrywa w sobie wiele właściwości zdrowotnych:

  • działa przeciwzapalnie i antynowotworowo. Zawdzięcza to zawartości beta-karotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem – sprawdzi się podczas przeziębienia oraz jako prewencja;
  • zawiera sporo witaminy C oraz cynku, więc wspiera nasz system odpornościowy;
  • dobrze wpływa na wygląd naszej skóry dzięki zawartym w niej witaminom A, C i E;
  • nawilża, bo to w końcu zupa, a wiadomo, że powinniśmy spożywać dużą ilość płynów dziennie;
  • zawiera potrzebny nam błonnik, który wspiera usuwanie z organizmu pozostałości produktów przemiany materii i toksyn;
  • dzięki dodatkowi w postaci curry pozytywnie wpływa na układ krążenia i działa bakteriobójczo.

Przy okazji, zupa z dyni to lekki posiłek, który możesz wykorzystać podczas diety, przed aktywnością fizyczną, a nawet przelać ją do bidonu i zabrać ze sobą wychodząc z domu.

Dodatkowe rady dotyczące dyni

Obierając dynię, możesz zachować, oczyścić i wysuszyć jej pestki. Zawierają one dużo składników odżywczych i mogą przydać się podczas pieczenia chleba, jako dodatek do owsianki lub mała przekąska. Ponadto, jeśli masz większą dynię lub po prostu inną niż hokkaido i widzisz, że wygląda to, jak porcja dla 10 osób – zrób więcej zupy! Możesz zabrać ją do pracy, odgrzać kolejnego dnia, by oszczędzić czas lub zamrozić i zostawić jako tzw. kryzysowy obiad.

Dodam jeszcze, że znam osoby, które nie przepadają za zupami krem i mam dla nich rozwiązanie. Wystarczy nie blendować swojej zupy. Możesz zostawić w niej większe kawałki warzyw i cieszyć się rzadszą zupą warzywną. Zapraszam po ten i więcej przepisów na mojego bloga.

RozwińZwiń