16 lip 2014

Porzeczkowiec z budyniem


 
W tym roku z zapraw nie planowałam robić nic, dlatego też sezonowych owoców nie zbierałam. W dzień powrotu z 2 - dniowego wesela zadzwonił do mnie mój tato z informacją, że ma dla mnie niespodziankę i że przyjdzie z samego rana w poniedziałek. Ta niespodzianka uziemiła mnie na 2 dni w domu, ponieważ okazało się, że jest to.... całe pudło czarnej porzeczki, wiśni i agrestu :-) Słoiczków z porzeczką mam już jednak na tyle, że postanowiłam zrobić z niej ciasto.
Serdecznie polecam je wypróbować!


Składniki:

ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
6 żółtek
1/2 szklanki cukru pudru
200 g masła (mocno schłodzonego)
spora szczypta soli

beza:

6 białek
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru pudru
szczypta soli

dżem porzeczkowy:

3 szklanki czarnej porzeczki
1 szklanka cukru
sok z 1 cytryny

krem budyniowy:

2 budynie malinowe
3 szklanki mleka
6 łyżek cukru
200 g miękkiego masła
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki spirytusu


1. Piekarnik nagrzewamy do 180*C. Składniki na kruche ciasto łączymy ze sobą:
  • mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i solą,
  • żółtka ucieramy z cukrem,
  • schłodzone masło kroimy w kostkę
Do mąki dodajemy masło, lekko ucieramy mikserem i dodajemy żółtka z cukrem. Całość dokładnie wyrabiamy ręcznie lub mikserem. Ciasto dzielimy na 2 części. Przygotowujemy 2 blachy o wymiarach 25 cm x 30 cm, smarujemy je masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wykładamy na blachy i małym wałkiem lub dłońmi dokładnie wyrównujemy.

2. Oczyszczoną porzeczkę wsypujemy do rondla, zasypujemy cukrem, wlewamy sok cytrynowy i gotujemy ok 20 minut (musimy uważać, aby się nie przypaliło).

3. Z białek i soli ubijamy pianę, stopniowo dodajemy cukier puder i mąkę ziemniaczaną. Na każde z ciast kładziemy dżem porzeczkowy i ubitą pianę. Placki wkładamy do piekarnika na 45 minut.

Placki możemy piec jeden pod drugim przy funkcji termoobiegu lub każdy osobno (wtedy pianę z białek ubijamy przed samym pieczeniem - najpierw z 3 i później też z 3)

4. 2 szklanki mleka gotujemy z dodatkiem cukru, a w pozostałej części mleka rozprowadzamy budyń. Dalej postępujemy tak jak jest to wskazane na opakowaniu. Budyń studzimy. Masło w temperaturze pokojowej miksujemy na puch i partiami dodajemy do niego zimny budyń. Na koniec wlewamy sok cytrynowy i spirytus.

5. na 1 zimny placek kładziemy masę budyniową i przykrywamy 2 plackiem. Ciasto chłodzimy w lodówce całą noc.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz