Flaki wołowe. Jak zrobić pyszne flaki jak u mamy

Przepis na flaki wołowe. Jak zrobić pyszne flaki jak u mamy. Ugotowałam zupę na obiad. Jedni ją uwielbiają, drudzy mówią, że nigdy nie zjedzą bo jest obrzydliwa: zupa FLAKI! Myślałam, że już ugotowałam w swoim życiu najlepsze flaki, ale bardzo się myliłam, najlepsze flaki wołowe ugotowałam teraz. Pyszne flaki jak u mamy są gotowane na wołowinie, z tartymi grubo warzywami, ze złotą zasmażką, doprawione papryką słodką i ostrą, świeżo zmieloną gałką muszkatałową i imbirem, z dodatkiem majeranku. SĄ BOSKIE w smaku!
flaki wołowenajlepsze flaki

Flaki wołowe to danie, które od zawsze gości na polskich stołach, to jedno z najbardziej znanych zup polskiej kuchni, często wywołuje kulinarne kontrowersje, gdyż jedni je kochają inni nienawidzą, nigdy nie skosztowawszy flaków. Wychodzą z założenia, że flaki to wnętrzności i tego się nie jada. Flaki doprawia się m.in. liściem laurowym, majerankiem, pieprzem, papryką, zielem angielskim i gałką muszkatołową.

Ta mięsna zupa, której głównym składnikiem jest oczyszczony i pokrojony w cienkie paski żołądek. Flaki przyrządzam z flaków wołowych, wieprzowych, z żołądków drobiowych, oraz w wersji wegetariańskiej, jako grzybowe flaczki z kani.

Flaki gotuję z dodatkiem ostrej i łagodnej papryki, majeranku, gałki muszkatołowej i pieprzu. Do tej pory przygotowywałam  je bez zasmażki, te dzisiejsze flaki wołowe mają zasmażkę oraz tarty świeży imbir. Bardzo polecam ten przepis, pozwoli Wam przygotować pyszne domowe flaki po polsku jak u mamy!

Zobaczcie też inne nasze przepisy na flaki:
Flaki wołowe
Flaki wieprzowe
Żołądki drobiowe ( flaczki drobiowe)
Flaczki orientalne
Flaczki wołowe z warzywami
Grzybowa a’la flaczki

Składniki na najlepsze flaki wołowe:

1 kg flaków krojonych, już obgotowanych, wypłukanych na durszlaku
500 g wołowiny z kością
kawałek selera,
2 marchewki,
1 korzeń pietruszki
1 łyżka mąki,
2 l wody lub bulionu,
2 listki laurowe,
4 ziarna ziela angielskiego,
10 ziarenek czarnego pieprzu,
1 łyżka majeranku,
Sól i pieprz do smaku,
1 płaska  łyżeczka świeżo zmielonej gałki muszkatołowej,
1  łyżeczka startego świeżego imbiru lub ½ łyżeczki imbiru mielonego,
1 łyżka słodkiej papryki,
1 łyżka ostrej papryki.

Jak zrobić tradycyjne flaki wołowe? Gdy korzystacie ze świeżych, nie gotowanych flaków, najpierw trzeba je zalać wodą, gotować ok. 30 minut, potem odlać wodę, flaki wypłukać, pokroić w cienkie paski i ponownie zalać czystą wodą i ponownie gotować ok. 1 ½ godziny.

Ja wykorzystałam już oczyszczone i ugotowane flaki kupione w B… więc połowę pracy miałam za sobą, już ugotowane flaki znacznie skracają czas przygotowania flaków wołowych.

Do garnka wkładamy wołowinę z kością, wlewamy wodę, gotujemy mięso ok. 30 minut, jeśli pojawią się szumowiny na powierzchni wody to je ściągamy łyżką cedzakową. Do garnka z mięsem dodajemy pokrojone i ugotowane wcześniej flaki, dodajemy listki laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Gotujemy przez ok. 30 minut.

Obieramy marchewki, pietruszkę i seler, płuczemy i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach, warzywa dodajemy do flaków. Doprawiamy solą, gotujemy prze ok. 15 minut.

Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę masła,  dodajemy łyżkę mąki i robimy zasmażkę. Mąka powinna zrobić się jasno złota. Zalewamy ją kilkoma łyżkami gorącego wywaru, mieszamy energicznie aby nie zrobiła się klucha na patelni i przelewamy zasmażkę do flaków.

Flaki doprawiamy świeżo startą gałką muszkatołową, imbirem, słodką i ostrą papryką, pieprzem oraz majerankiem. Mieszamy, zagotowujemy i gotujemy jeszcze ok. 5 minut. Najlepsze flaki wołowe jak u mamy są gotowe!

flaki

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

5 myśli nt. „Flaki wołowe. Jak zrobić pyszne flaki jak u mamy

  1. Flaki wołowe i nie tylko mają charakterystyczny zapach,którego trzeba się POZBYĆ Potem kilkukrotnie wypłukać zmieniając wodę i zagotować kilka razy odlewając wodę.Gdy już pozbędziemy się intensywnego zapachu,który Wam się nie podoba gotujemy je do miękkości z wszystkimi dodatkami przyprawowymi jakie nam podchodzą dla poprawienia smaku aż do miękkości wolno jak rosół bez pokrywki.Pod koniec dodajemy warzywa z zasmażką i indywidualnie dodajemy dla poprawienia smaku paprykę mieloną słodką i ostrą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *