Pokazywanie postów oznaczonych etykietą z mięsa rosołowego. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą z mięsa rosołowego. Pokaż wszystkie posty

Pasztet z mięsa rosołowego z boczkiem

Często mamy problem co zrobić z mięsem z rosołu. A , że uwielbiamy wszelkiego rodzaju smarowidła i pasztety, to zrobiłam pasztet. Nie piekłam mojego pasztetu w foremce, a wsadziłam go do słoika- dzięki temu pasztet jest bardziej trwały i można go dłużej przechowywać. Do pasztetu oprócz drobiowego mięsa i warzyw dodałam również boczek wędzony, dzięki czemu nabrał wyrazistego smaku, nie jest suchy i łatwo się smaruje. Pasztet naprawdę jest smaczny i zajadają się nim nie tylko dorośli, ale i dzieci.
I serce rośnie, kiedy pytam mojej Hani:co na obiad, a moje dziecko odpowiada,że kanapeczka z twoim pasztecikiem😁
 Świeżutka pajda chleba z takim pasztetem, a do tego ogóreczek i kolacja gotowa.


Składniki na 7 słoików o pojemności 350 ml:
4 duże ćwiartki z kurczaka
400 g wędzonego boczku
3 marchewki
1 por
1/4 selera
1 pietruszka
1 cebula
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
ziele angielskie
liść laurowy
2 gałązki świeżego rozmarynu
 1/2 l wywaru z mięsa i warzyw


Marchew, pietruszkę, seler i por umyć i obrać-włożyć do garnka. Cebulę opalić wrzucić do garnka. Do garnka włożyć również udka, ziele angielskie, liść laurowy i sól. Zalać zimną wodą i gotować do miękkości mięsa.
Mięso ostudzić oddzielić od kości i razem z boczkiem przemielić trzykrotnie na drobnych oczkach maszynki do mielenia mięsa. Przez maszynkę przepuścić również marchewki, por i cebulę.
Do zmielonego mięsa i warzyw dodać 1/2 litra wywaru z mięsa czosnek granulowany, gałkę muszkatołową , pokrojone drobniutko listki rozmarynu i pieprz. Wszystko bardzo dokładnie wymieszać. Masę pasztetową przełożyć do wyparzonych słoików, dokładnie ubić w słoiku i zakręcić czystą nakrętką.
NA dno garnka włożyć ściereczkę, na ścierce ułożyć słoiki z pasztetem, zalać je wodą do 3/4 wysokości słoika. Pasteryzować przez 2 dni po 60 minut. Taki pasztet można przechowywać w lodówce nawet pół roku. Smacznego!

Kotlety ziemniaczane nadziewane mięsem z rosołu

Moje kolejne danie z kategorii no waste. Tradycyjne babcine kotlety z ziemniaków trochę podrasowałam. Kotlety mają niesamowicie chrupiącą skórkę. W środku zaś mięciutkie wnętrze wypełnione mięsnym farszem. Farsz zrobiłam z mielonej wołowiny i drobiu, które pozostały po niedzielnym rosole, farsz nie jest suchy dzięki temu iż dodałam do niego również warzywa z rosołu. Kotlety podałam z pieczarkowym sosem. Jeśli zostaną wam gotowane ziemniaki z obiadu, a w lodówce leży mięso z rosołu, nie wahajcie się, zróbcie te pyszne kotleciki. Są na prawdę smaczne, a do tego ograniczamy marnowanie żywności:)


Na 16 kotletów:
2 kg ugotowanych ziemniaków
2,5 szklanki mąki pszennej (szklanka o poj. 250 ml)
1 jajko XXL lub dwa mniejsze
sól

Na Farsz:
mięso obrane z wołowego szpondra
1 udko gotowane z rosołu
1 marchewka z rosołu
1 mała pietruszka z rosołu
1/2 pora z rosołu
2 cebule
pieprz
sól
bułka tarta do obtaczania
olej rzepakowy do smażenia

Na sos pieczarkowy
350 g pieczarek
2 cebule
1 łyżka masła
300 g śmietany 13%
1 łyżeczka mąki pszennej
sól
pieprz
2 łyżki natki pietruszki 


  • Kotlety ziemniaczane nadziewane mięsem z rosołu Mięso wołowe i drobiowe oddzielić od kości i wraz z warzywami. Wszystko przepuścić przez maszynkę do mięsa lub zmielić w malaksezrze lub rozdrabniarce. Cebulę obrać i pokroić w drobną kosteczkę, dodać do farszu. Doprawić solą i pieprzem, dokładnie wymieszać.
  • Kotlety ziemniaczane nadziewane mięsem z rosołu Zimne ziemniaki, najlepiej z dnia poprzedniego przepuścić przez maszynkę lub praskę. Do ziemniaków dodać mąkę sól i jajko.
  • Kotlety ziemniaczane nadziewane mięsem z rosołu Zagnieść szybko ciasto i od razu przystąpić do robienia kotletów. (jeżeli odstawimy gotowe ciasto na dłużej zawilgotnieje).
  • Kotlety ziemniaczane nadziewane mięsem z rosołuCiasto podzielić w misce na 16 równych części. Ręce posypać mąką i z każdej części formować kulkę, a następnie placuszek. Na ziemniaczany placek nakładać porcje farszu i dokładnie formować zgrabne kotleciki zawijając brzegi placuszka, tak aby farsz znalazł się w środku.
  • Kotlety ziemniaczane nadziewane mięsem z rosołu Kotlety obtaczać w bułce tartej i smażyć z obu stronna średnim ogniu, tak aby kotlety zrobiły się złote i chrupiące, a ziemniaki w środku "doszły" i nie były surowe. Za duży płomień palnika może spowodować, że będą w środku niedosmażone.
  •  Sos. Pieczarki oczyścić i pokroić w plasterki. W garnuszku rozgrzać masło i wrzucić na nie pieczarki, pieczarki posolić ,a by puściły sok. Smażyć cały czas mieszając. Kiedy cała woda odparuje obrać i pokroić w piórka cebulę, którą dodać do pieczarek, nadal smażyć mieszając, aż cebula nabierze koloru.
    Zalać wszystko 1/2 l wody i dusić jeszcze 10 minut. Następnie rozmieszać śmietanę z mąką i zahartować ją gorącym płynem z duszenia pieczarek. (dodawać do zimnej śmietany po łyżce gorącego płynu, aż śmietana będzie ciepła cały czas ją mieszając, inaczej śmietana się zważy ).
    Śmietanę dodać do sosu i pogotować sos jeszcze kilka minut od zagotowania. Po ściągnięciu sosu z palnika dodać natkę pietruszki i wymieszać. Gorące kotleciki serwować polane sosem. Smacznego!

Krokiety z mięsem z rosołu

Przeglądając różne grupy kulinarne, co poniedziałek natrafiam na pytanie: "co z mięsa z rosołu?". Robiłam już kotleciki, pierogi oraz galaretkę. Tym razem proponuję krokiety z drobiowego mięsa z rosołu. Aby farsz nie był suchy wraz z mięsem zmieliłam warzywa z rosołu. Doprawiłam wszystko mocno cebulką, czosnkiem oraz dużą ilością pieprzu. Jeszcze gorące, prosto z patelni z kubkiem gorącego barszczyku są po prostu pyszne. W przepisie przypominam również przepis na idealne naleśniki do krokietów, które nie pękają. Z podanych proporcji będziemy mieli 14-15 dużych pysznych krokietów.
P.s. jako dodatek polecam marynowane jalapeno- petarda

Na farsz
4 ćwiartki z kurczaka z rosołu (ok. 1 kg)
2 gotowane marchewki z rosołu
1 gotowany por z rosołu
1 mała, gotowana pietruszka z rosołu
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
sól i pieprz

Na16 sztuk naleśników:
4 jaja L
2 szklanki mleka
4 łyżki oleju
2 szklanki gorącej wody
3 szklanki mąki
szczypta soli

Ponad o:
Olej do smażenia
4 jajka
1 łyżka mleka
bułka tarta
sól i pieprz 



  • 5 jaj 2 i 1/2 szklanki mleka 5 łyżek oleju 2 i 1/2 szklanki gorącej wody 3 i 2/3 szklanki mąki Naleśniki. Do wysokiej miski wlać mleko i jajka, chwilę miksować mikserem, następnie dodać gorącą wodę i znów miksować. Dodać olej oraz mąkę i znów miksować na gładka masę, odstawić ciasto na 30 minut. Na rozgrzanej patelni (już bez oleju) smażyć z obu stron cienkie naleśniki. Tak przygotowane naleśniki nie będą pękać przy zwijaniu.
    Mięso z kurczaka obrać z kości i przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa wraz z warzywami. Można je też rozdrobnić za pomocą elektrycznego rozdrabniacza lub malaksera. Cebulę posiekać, dodać do mięsa. Do mięsa dodać również przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną natkę pietruszki oraz przyprawy. Wszystko dokładnie wymieszać.
    Na naleśniki nakładać po kopiatej łyżce farszu i zawijać w krokietowe roladki.
    Jajka rozmącić z mlekiem, sola i pieprzem. Krokiety panierować w jajku, następnie bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu na średnim ogniu, ze wszystkich stron na złoto. Serwować gorące na przykład z kubkiem czerwonego barszczu. Smacznego!

Pierogi z mięsem z drobiowym (z rosołu)

Oboje z mężem nie przepadamy za mięsem z rosołu, dlatego zawsze staram się wymyślić taką postać tego mięska, aby była dla nas "zjadliwa". Dziś padło na pierogi i to był naprawdę strzał w dziesiątkę.Dobrze doprawiony pikantny farsz z zieloną pietruszką i niezwykle mięciutkie ciasto pierogowe zamieniły "zwykłe" udka z rosołu w niezwykle pyszną potrawę. Do tego koniecznie mnóstwo smażonej cebulki i domowy barszczyk czerwony na zakwasie. (na zakwas buraczany znajdziecie przepis u mnie na blogu). 
p.s.Nie mogą być nie dobre, skoro moja Hanka, która na każde mięsko reaguje słowami "bleee, fuuuj", zjadła już dwa, a jest dopiero 10:30:))))



Na ciasto pierogowe:
500 g mąki krupczatki + do podsypywania
250 ml gorącej wody
1/2 łyżeczki soli
1 jajko
3 łyżki oleju rzepakowego
Na farsz:
4 udka z kurczaka (przed gotowaniem ważyły 1 kg)
2 cebule
1 łyżka masła
pieprz
sól
2 łyżeczki siekanej natki pietruszki
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego



  •   Ciasto.Mąkę przesiać do miski. Wodę zagotować, do mąki dodać sól i wlać wodę, wymieszać. Dodać jajko i olej i wyrobić gładkie elastyczne ciasto. Ciasto umieścić w misce i przykryć folią spożywczą, odstawić ciasto na co najmniej pół godziny aby odpoczęło.
  •   Farsz. Mięso z udek oddzielić od kości, najlepiej jak jest świeżo wyjęte z rosołu wtedy będzie wilgotne. Mięso wraz ze skórkami z udek zmielić w malakserze lub przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Cebulkę obrać, drobno pokroić i zeszklić na maśle, dodać do zmielonego mięsa. Do mięsa dodać również natkę pietruszki i przyprawy. Dokładnie wymieszać. Jeżeli farsz wydaje nam się za suchy można dodać kilka łyżek rosołu, farsz ma być kleisty.
  •    Ciasto odcinać po kawałku, wałkować dość cienko i za pomocą szklanki lub ringu wycinać krążki. Na każdy krążek nakładać czubatą łyżeczkę farszu, a ciasto dokładnie skleić. Pierogi gotować w posolonym wrzątku, są gotowe 1,5 minuty po wypłynięciu. Podawać z zeszkloną na maśle cebulką. Smacznego!

Kotlety recyklingowe ( z mięsa z rosołu)

Bardzo nie lubię kiedy marnuje się jedzenie. Dlatego Wciąż szukam nowych sposobów na wykorzystanie pozostałości po niektórych potrawach.Te kotlety to jeden z moich sposobów na wykorzystanie mięsa drobiowego, które zostaje po gotowaniu rosołu. Są naprawdę smaczne i super szybkie w przygotowaniu.Kilka składników, które są w każdej kuchni i obiad mamy gotowy. Bardzo bałam się o ich smak, ale są po doprawieniu o niebo lepsze niż zwykłe gotowane udko na drugi dzień. Kotleciki smakowały nawet mojej półtorarocznej Hani, która jest teraz moim najważniejszym krytykiem.



2 udka z rosołu
1 cebula
1 łyżka posiekanej nateki pietruszki
4 łyżki bułki tartej
sól i pieprz
olej do smażenia



  • Mięso oddzielić od kości i rozdrobnić w malakserze. Cebulę obrać i posiekać. Do mięsnej masy dodać 2 łyżki bułki tartej, cebulę natkę i przyprawy. Formować kotleciki (mi wyszło 8 sztuk), panierować w pozostałej bułce tartej, a następnie smażyć na rozgrzanym oleju. Po zdjęciu z patelni można od razu pałaszować np. z ziemniaczkami. Ja swoje podałam z sosem chrzanowym.Smacznego!

Pasztet drobiowy z wątróbką z królika

Delikatny i wilgotny pasztet z króliczą wątróbką zachwyca smakiem i konsystencją. Myślę, że przepis ten przyda się niejednej gospodyni przed świętami.



Podaje składniki na 6 małych aluminiowych foremek dostępnych w każdym większym sklepie

4 podudzia z kurczaka
2 duże wątróbki z królika
2 duże cebule
1 duża marchew
1 pietruszka
1/4 selera
Sól
Pieprz
1 kajzerka
3 jaja
Ziele angielskie
Liść laurowy
2 ząbki czosnku
2 łyżki masła





  • Podudzia umyć i zalać wodą dodać oczyszczoną włoszczyznę i przyprawy. Na wolnym ogniu ugotować wywar.
    Wątróbkę oczyścić i pokroić na drobniejsze kawałki. Cebulę obrać i pokroić w piórka. Na patelni rozgrzać masło i zeszklić cebulę. Kiedy cebula będzie już miękka dodać wątróbkę i dusić, aż będzie miękka, doprawić solą i pieprzem.
    Kajzerkę namoczyć w zimnym wywarze, a następnie odcisnąć. Mięso oddzielić od kości. Przez maszynkę do mielenia mięsa przepuścić mięso z kurczaka, wątróbkę z cebulą, kajzerkę, jedną marchew z rosołu i seler. Dodać do tego żółtka, pieprz i sól i dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać w pasztetową masę. Piekarnik rozgrzać do 180 st. Piec w aluminiowych foremkach w kąpieli wodnej przez godzinę. Po wyjęciu z piekarnika ostudzić i odstawić na noc do lodówki. Pasztet nadaje się do jedzenia na drugi dzień.


Popularne