kluski leniwe
BLW Dla dzieci Obiad Śniadania i kolacje

Kluski leniwe

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 10 minut | Czas gotowania/pieczenia : 5 minut | Porcje : 60 sztuk kluseczek

Kluski leniwe, czyli leniwe pierogi z twarogu, mąki i jajek. Poniżej znajdziecie idealne proporcje na kluski leniwe, dzięki którym wychodzą one przepyszne i idealnie mięciutkie. W połączeniu z masełkiem, bułką tartą o raz cukrem tworzą niesamowicie pyszne danie, które zarówno sprawdzi się jako słodki obiad lub kolacja. Dzieci je uwielbiają, a i dorośli także nie mogą im się oprzeć! Gorąco zachęcam do wypróbowania mojego przepisu na kluski leniwe.

Kluski leniwe z serem – Składniki:

Składniki na leniwe kluski:

  • 2 kostki twarogu półtłustego lub ewentualnie tłustego (500 g)
  • 2 jajka rozmiar M
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • ok. 100 g mąki pszennej – (pół szklanki + 1 czubata łyżka)
  • szczypta soli do smaku

* szklanka o pojemności 250 ml

Do polania klusek leniwych z serem:

  • 2 czubate łyżki bułki tartej
  • 100 g masła (pół kostki)
  • 1 czubata łyżka cukru

Poza tym do gotowania leniwych klusek z serem wykorzystałam garnek o pojemności 1,5 litra. Wodę lekko osoliłam, a kluski gotowałam partiami, by się nie posklejały. U mnie były to 4 tury gotowania leniwych pierogów. Przyda się również łyżka cedzakowa do łowienia klusek po ugotowaniu.

Zapraszam poniżej po szczegółowy i sprawdzony przepis na Leniwe!

kluski leniwe przepis


mielony twaróg

leniwe z serem
leniwe pierogi przepis

pierogi leniwe

Uwaga!

Zanim jeszcze przystąpicie do robienie leniwych pierogów w mojego przepisu, to taka mała uwaga, byście pamiętali o tym, by nie sypać zbyt wiele mąki, ponieważ wtedy kluseczki wyjdą zbyt twarde.

Przepis na leniwe pierogi:

  1. Do przygotowania leniwych pierogów najlepszy jest twaróg półtłusty lub tłusty, który można kupić w kostce (takiej zawiniętej w papier), bądź w foliowym opakowaniu i wtedy jest to twaróg typu krajanka. Taki biały ser należy przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa, najlepiej o małych oczkach. Ja przepuszczam twaróg przez maszynkę dwukrotnie, ponieważ nie lubię, jak w kluseczkach są małe kawałki twarożku – wolę, jak są one o jednolitym cieście. Ewentualnie jeśli nie macie maszynki do mielenia mięsa, to możecie przepuścić go przez praskę. Niektórzy natomiast gniotą twaróg na jednolitą miazgę za pomocą widelca.
  2. Jajka rozbić, oddzielając białka od żółtek. Następnie żółtka dodać do miski ze zmielonym twarogiem, a białka jajek ubić na sztywną pianę, najlepiej za pomocą miksera (po odwróceniu miski do góry dnem piana nie powinna wypadać, tylko trzymać się miski).
  3. Kolejno do miski z twarogiem i jajkami dodać mąkę pszenną. Dodaję jej ok. 100 gramów, czyli pół szklanki i jedną czubatą łyżkę. Należy pamiętać, by nie dodawać zbyt wiele mąki, bo kluseczki wyjdą wtedy za twarde. Im mniej mąki tym lepiej, ponieważ leniwe wyjdą wtedy idealnie mięciutkie.
  4. Następnie do miski z twarogiem, żółtkami i mąką pszenną dodaję szczyptę soli oraz opakowanie cukru wanilinowego i całość dokładnie mieszam, do czasu uzyskania jednolitej konsystencji.
  5. Kolejno do powyższej masy wmieszać delikatnie pianę z białek, najlepiej za pomocą szpatułki lub łyżki. Mieszać do czasu aż powstanie jednolita masa. Będzie ona nieco lepka, ale nie powinno się dosypywać więcej mąki (patrz komentarz powyżej o zbyt dużej ilości mąki w kluseczkach).

Jak formować i gotować leniwe pierogi?

  1. Przygotować dość duży garnek, wlać do niego wodę, lekko ją osolić. Przykryć garnek pokrywką i doprowadzić wodę do wrzenia. Gotować wodę na małej mocy palnika.
  2. W międzyczasie oprószyć blat lub stolnicę odrobiną mąki pszennej. Masę serową podzielić na kilka części, a następnie z każdej z nich uformować owalną kulkę. Nieużywaną masę przykryć ściereczką, by nie wysychała. Używaną masę położyć na blacie oprószonym mąką i rozrolować (za pomocą dłoni lekko oprószonych mąką) na podłużny wężyk o średnicy ok. 2 cm, tak jak na kopytka. Następnie tak uformowane ciasto lekko spłaszczyć i pokroić za pomocą ostrego nożna na średniej wielkości leniwe kluski. Takie leniwe pierogi wrzucać na delikatnie gotującą się wodę (nie powinna ona mocno bulgotać, bo wtedy istniej ryzyko, że kluski się rozgotują i będą się rozpadać) i gotować je przez ok. 1-2 minuty od czasu wypłynięcia na powierzchnię wody (nie dłużej, bo się rozpadną). Gotowe kluseczki wyławiać za pomocą łyżki cedzakowej, by ociekły z nadmiaru wody. Układać na talerzu. W ten sam sposób postąpić z resztą masy na kluski. Z podanych wyżej składników wyszło mi ok. 60 leniwych klusek średniej wielkości.

Kluski leniwe – z czym podawać?

Gotowe kluseczki podawać polane masłem z bułką tartą. W tym celu na suchą patelnię, rozgrzewaną na małym ogniu wrzucić bułkę tartą i smażyć ją do czasu aż się lekko zarumieni. Następnie dodać masło i smażyć całość jeszcze przez chwilę, do uzyskania jednolitej masy. Kluski leniwe przełożyć do miseczki, posypać cukrem, a na koniec polać masłem z bułka tartą. Smacznego!

Kluski leniwe przepis

Można by się kłócić o nazwę, czy są to kluski leniwe, czy leniwe pierogi. U nas zdecydowanie częściej mówiło się leniwe pierogi, aczkolwiek z pierogami, to one nie mają zbytnio wspólnych cech wizualnych :) Swoich wyglądam bardziej przypominają kluski, dlatego też tytuł przepisu to kluski leniwe. Wiem też, że właśnie w niektórych rejonach funkcjonuje ta nazwa. A jak jest u Was? Mówi się kluski leniwe, czy leniwe pierogi? Być może w niektórych rejonach mówi się właśnie pierogi, bo składniki są takie same jak na pierogi z serem, tylko idzie się na skróty, mieszając wszystkie składniki razem, bez marnowania czasu na lepienie pierogów.
Bądź, co bądź, zwał jak zwał – smakują pysznie, obojętnie jakby się nie nazywały :) Leniwe kluski kojarzą się mi głównie z moją Babcią, która często mi je robiła, by mnie trochę podtuczyć w dzieciństwie. Aczkolwiek, u nas na Kociewiu leniwe pierogi z serem robiło się ciut inaczej niż wszędzie w Polsce, a mianowicie dodawało się do nich zmielone, ugotowane ziemniaki. Dokładny przepis na tradycyjne kociewskie kluski leniwe znajdziecie tutaj: pierogi leniwe z ziemniakami.
A jak zrobić tradycyjne polskie kluski dla leniwych? A no wystarczy trochę mąki, szczypta soli, trochę cukru, jajka oraz oczywiście twaróg. Do tego do oprószenia cukier i zarumieniona bułka tarta – i nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba! :) Niektórzy takie leniwe kluski polewają tylko roztopionym masłem. A jak jest u Was? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

bułka tarta z masełkiem
leniwe pierogi
4.7 / 5 ( 301 głosów )

43 thoughts on “Kluski leniwe”

  1. Własnie zrobiłam na obiadek i wyszły mi dokładnie takie same .Ubite białka na końcu dodałam. Pyszne ,dawno za mną chodziły z masełkiem i bułką tartą. Przepis wspaniały dziękuję.

  2. Tato mój robi podobnie, ale mniej mąki tradycyjnej, zamiast tej brakującej części mąki i zamiast cukru wanilinowego daje opakowanie budyniu wanilinowego. Zawarta tam mąka ziemniaczana zastępuje z powodzeniem zwykłą mąkę, a kluski są bardziej serowe. Jeszcze drobna różnica, żółtka ucierane są z cukrem na kogel-mogel co daje dodatkową puszystość kluskom. Ale białko koniecznie ubijane jak powyżej w przepisie.
    Nie wiedzieć czemu zawsze czekam z utęsknieniem na kluski taty znając dokładnie od 30 lat przepis na nie. Ale cóż najlepsze kluski, pierogi i ciasta to od mojego taty, a doświadczenie ma 79 lat na karku.

  3. Następnym razem użyj sera krajanka w kostkach 500g w biedronce , ja rozgniatam ser widelcem dodaję całe jajka i leniwe są SUPER, przygotowanie zajmuje mi 10 minut

  4. Dlatego nazywają się pierogi leniwe a nie kluski bo skład jest taki sam jak robi się ciasto na pierogi ale się nie klei- stąd nazwa pierogi leniwe a nie kluski leniwe.

  5. Moja mama zawsze robi, ale ja nie mam serca do gotowania, zwłaszcza do takich mącznych dań i nigdy dotąd się nie podjęłam. Dziś stwierdziłam, że mam zbyt dużo sera, którego nie chciałam zmarnować i zrobiłam na oko, ale w oparciu o ten przepis (bez ubijania jaja, no sorry, to za dużo dla mnie), tylko oprócz cukru waniliowego dosypałam cynamonu i wyszły pyszne. Jestem z siebie bardzo dumna.

    1. Ja z Ciebie też jestem bardzo dumna ;) Wiem, co to znaczy nie mieć serca do gotowania :D Przepis niedługo wykorzystam!

  6. cudeńko, zrobiłem dzisiaj… tak jak w przepisie… pysznie i smacznie… tyle, że z mąką na oko… ja dałem więcej, ale to dlatego że wielkie jajka były :D

  7. Z tych proporcji wyszło mi ciasto o konsystencji śmietany. Próbował ktoś wałki ze śmietany robić? W smaku też niedobre… Zupełnie nie polecam

    1. Następnym razem użyj sera krajanka w kostkach 500g w biedronce , ja rozgniatam ser widelcem dodaję całe jajka i leniwe są SUPER, przygotowanie zajmuje mi 10 minut

    2. Następnym razem użyj sera krajanka w kostkach 500g w biedronce , ja rozgniatam ser widelcem dodaję całe jajka i leniwe są SUPER, przygotowanie zajmuje mi 10 minut

    3. Coś poszło nie tak może w proporcjach. Tato mój robi zupełnie podobnie i zawsze wychodzą. Twaróg musi być w kostce, nie gotowce w pojemnikach czy jakieś serki śmietankowe.

    4. Ewa ~…. a ja nie robię z bułką tartą [ ta ,zarezerwowana do kopytek] tylko łączę cukier z cynamonem ,posypuję pierogi i polewam rozpuszczonym masłem …Po prostu- przepychotka !!!!:))

  8. Poczytałam opinie i dziś u mnie na obiadek będą LENIWE zobaczymy co na to danie rodziną. ponieważ oni tego nie znają A ja pamiętam ze szkolnej stołówki były przepyszne .Ale nie wiedziałam jak je zrobić .

  9. Pamiętam smak leniwych z dzieciństwa były przepyszne. Zachęcona komentarzami postanowiłam je ugotować z tego przepisu. Nie wiem co zrobiłam nie tak, ale wyszło mi paskudztwo, bez jakiegokowiek smaku. Jakbym tekturę jadła. Zachowałam dokładne proporcje, konsystencja ok, ciasto ok, kluski ok, natomiast smak porażka kompletna.

  10. Zrobiła, wyszły pyszne, ale bez podsypywania mąką się nie obeszło. Bez tego masa bardzo się lepiła, a o formowaniu na stolnicy nie było mowy. Dziękuję za ten przepis i pozdrawiam :)

    1. Ilość mąki może czasami nieco się różnić – w zależności od jej chłonności. Np. jeśli mąka jest przechowywana w bardziej wilgotnym pomieszczeniu, to będzie trzeba zużyć jej więcej niż takiej mąki, która przechowywana jest w dość suchym środowisku. Pozdrawiam :)

  11. U mnie w domu nie gotujemy leniwych. Dodaje się proszek do pieczenia i smaży się takie leniwe na złoty kolor na wolnym ogniu. Posypuje cukrem pudrem. Najlepiej smakują świeże z patelni, cieplutkie.

  12. “nas na Kociewiu leniwe pierogi z serem robiło się ciut inaczej niż wszędzie w Polsce, a mianowicie dodawało się do nich zmielone, ugotowane ziemniaki”
    Wydawało mi się, że to są właśnie pierogi leniwe (a pochodzę z zupełnie innego krańca Polski), a tymczasem kopię w internecie i w każdym przepisie tylko twaróg i mąka, czasem z dodatkiem ziemniaczanej… Okazuje się, że 45 lat w nieświadomości żyłem.
    A może to są przepisy na “bardzo leniwe” kluski – żeby nie gotować, studzić, mielić ziemniaków

        1. Z samymi ziemniakami tak,to kopytka .Leniwe to te z serem i czasem z odrobiną ziemniaków jak zostaną z obiadu a czasem bez,jak kto woli .Są pyszne oba przepisy.To co mnie w tym przepisie zaskoczyło ,to ubijanie białek.Tak jeszcze nie robiłam ale spróbuję.

    1. Te z ziemniakami i bez twarogu to kopytka przynajmniej tak nazywamy w okolicach Olkusza

  13. Leniwie kluski owszem ale z ziemniaków Leniwe pierogi to z dodatkiem mąki ☺️ smak z dzieciństwa i przedszkola ☺️

  14. Przypomniały mi się czasy kiedy mama nam robiła w domu takie pierogi z masłem i cukrem u nas (Górny Śląsk) właśnie tak się nazywał, pierogi.
    Brakuje mi jej, nie mam jej przepisu na pierogi. Wypróbuję ten i zobaczę co wyjdzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here