Zupa ramen z kurczakiem

Zupa ramen z kurczakiem

- jak zrobić ramen


Zupa ramen z kurczakiem - przepis na tę japońską zupę, która zyskała światową sławę, jest wbrew pozorom banalnie prosty.
Ramen z kurczakiem to tak naprawdę czysty rosół z kurczaka, makaron i dodatki. I to właśnie te ostatnie nadają zupie jej cudowny, niepowtarzalny smak. Jeśli lubicie kuchnię azjatycką wypróbujcie też koniecznie przepis na japoński gulasz wołowy

Zupa-ramen-z-kurczakiem
Zupa ramen z kurczakiem - przepis Cztery Fajery

Kiedyś myślałam, że aby zrobić japońską zupę ramen trzeba wydać majątek na składniki, a samo przygotowanie okaże się bardzo trudne. Nic bardziej mylnego. Makaron ramen, udon lub soba są w tej chwili w bardzo przystępnej cenie w wielu marketach. Można je też zrobić samodzielnie.
Samo przygotowanie zupy także okazało się bardzo proste, więc ramen z kurczakiem gotuję dość często. Dużą zaletą zupy ramen jest pewna swoboda w doborze składników, ramen ma po prostu smakować domownikom. Korzystając z przepisów możecie je modyfikować, sama też tak najczęściej robię. Poniższy przepis powstał na bazie książki Ramen - zupa szczęścia i miłości autorstwa Tove Nilsson, ale dostosowałam go do naszych upodobań. Recenzję książki znajdziecie na blogu w zakładce Lifestyle - książki kucharskie (u góry strony)

Zupa ramen z kurczakiem to idealny przepis na gorący pożywny obiad dla całej rodziny. Esencjonalny bulion, makaron, mięso z kurczaka, jajka, zioła i ulubione dodatki będą smakowały każdemu.

Zupa-ramen-z-kurczakiem

Zupa ramen z kurczakiem - składniki

proporcje na 3-4 osoby

Bulion z kurczaka

  • pół kurczaka lub kury - około 80-90 dag
  • 3 litry wody
  • sól do smaku

Olej z chili

  • 250 ml oleju
  • opcjonalnie 2 łyżki oleju sezamowego
  • 3 łyżki papryki chili w płatkach, najlepsza byłaby koreańska papryka chili gochugaru, jeśli macie do niej dostę, jest dostępna m.in. w sklepie Kuchnie Świata
  • 1 zmiażdżony ząbek czosnku

Pasta czosnkowa

  • 3 łyżki oleju
  • 6 ząbków czosnku drobno posiekanych
  • 50 g prażonych nasion sezamu

Zupa ramen z kurczakiem - dodatki

  • makaron pszenny ramen
  • mięso z bulionu podzielone na małe kawałki
  • 4 jajka ugotowane na miękko
  • 4 łyżeczki uprażonych nasion czarnego sezamu
  • cebula dymka
  • natka kolendry
  • kiełki fasoli
  • opcjonalnie grzyby shitake, dodajemy je do bulionu kiedy go podgrzewamy
  • sos sojowy do smaku
  • olej z chili lub zwykły do podsmażenia kurczaka

Zupa ramen z kurczakiem - przepis


Bulion z kurczaka lub z kury

Mięso wkładam do zimnej wody i gotuję na małym ogniu około 5-6 godzin, usuwając w razie potrzeby szumowiny. Do tego bulionu nie dodaję warzyw i innych przypraw. Powinien mieć wyraźny smak  kurczaka. Po ugotowaniu solę do smaku.
Najczęściej gotuję bulion dzień wcześniej i wstawiam do lodówki, żeby następnego dnia wystarczyło go tylko podgrzać.
Jeśli macie wolnowar to możecie wstawić bulion na 10-14 godzin na opcji low. Czes dotyczy wolnowarów Crock-Pot.

Olej z chili

Olej i pozostałe składniki podgrzewam na niewielkim ogniu przez około 10 minut nie dopuszczając  do wrzenia. Garnek zdejmuję z ognia i odstawiam do ostygnięcia. Całość miksuję, przelewam do czystej butelki i przechowuję w ciemnym chłodnym miejscu. Bez problemu wytrzymuje około pół roku. Olej z chili jest też świetnym dodatkiem do sałatek i dipów.

Pasta czosnkowa 

Olej (zwykły, nie ten z chili) podgrzewam na średnim ogniu, dodaję drobno posiekany czosnek, zmniejszam płomień i dość często mieszając smażę, aż czosnek mocno się zrumieni. Dodaję ziarna sezamu i całość miksuję.

Zupa ramen z kurczakiem

Makaron gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Bulion podgrzewam w rondelku. Kurczaka dzielę na niewielkie kawałki i podgrzewam na oleju z chili. Jajka gotuję na miękko. Sezam podprażam przez około 1 minutę na patelni, zdejmuję z ognia, kiedy zaczyna intensywnie pachnieć. Do każdej miseczki wkładam małą porcję pasty czosnkowej, dodaję 2 łyżki bulionu i dokładnie mieszam. Dodaję porcję makaronu, podsmażone mięso z kurczaka i uzupełniam bulionem. Na koniec wkładam ugotowane i przekrojone na pół jajko, posypuję bardzo obficie natką kolendry, posiekaną dymką i uprażonym sezamem.

Co to jest ramen

Zupa ramen czyli azjatycki rosół wbrew pozorom nie wywodzi się z Japonii. Legenda głosi, że ramen dotarł do Kraju Kwitnącej Wiśni około 1660 roku dzięki chińskiemu uczonemu Zhu Shunsui. Bardziej prawdopodobna jest jednak teoria, że ramen spopularyzowali w Japonii pod koniec XIX wieku chińscy imigranci.
Ramen to prosta zupa na bulionie mięsnym lub warzywnym. Bogactwo składników i długie powolne gotowanie dają niesamowity efekt. Nie ma jednego, kanonicznego przepisu na ramen, każdy może dodać do tej zupy swoje ulubione dodatki.

Zupa-ramen-z-kurczakiem
Zupa ramen z kurczakiem

Komentarze

  1. Ramen moja miłość 😍Ale nigdy sama nie robiłam 😉Chętnie wypróbuję ten przepis!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja pokochałam rameny kilka lat temu. Teraz wypróbowuję przepis z książki Ramen - zupa szczęścia i miłości autorstwa Tove Nilsson. Są świetne, bardzo dokładnie opisane i rewelacyjnie smakują

      Usuń
    2. mam tez tę ksiązkę robiłam kilka razy a ten przepis polecam na początek bo jest prosty i naprawdę ramen bardzo smaczny ;)

      Usuń
  2. ależ rozpusta tutaj :) uwielbiam ramen, mogę się nim najeść na cały dzień :D i tyle smaku <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka rozpusta trwa u nas już kolejny tydzień, kończymy jeść jeden ramen i zaraz zaczynamy gotować bulion na następny :D

      Usuń
  3. Może to nie jest mój ulubiony typ zup ale od czasu do czasu można coś innego przyrządzić 😁 gratuluję pomysłu ♥️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Ja polubiłam rameny odkąd korzystam z wolnowaru, buliony są tak esencjonalne, że mogłabym je pić nawet bez dodatków

      Usuń
  4. Ciągle mam go w planach. Tak pięknie wygląda, że chyba się w końcu skuszę☺️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rameny mają ogromną zaletę, można do nich dodawać takie dodatki, jakie odpowiadają domownikom.

      Usuń
  5. Zabieram się za ramen już od dawna, ale ciągle brakowało mi dobrego przepisu, aż do teraz :) dziękuję, skorzystam na pewno!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie polecam, zwłaszcza, że przygotowane na potrzeby tego przepisu pasta czosnkowa i olej z chili możesz też wykorzystać do wielu innych potraw.

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: