Pasta z białej fasoli i pora

Pasta z białej fasoli i pora

wegańska pasta nie tylko dla wegan

Pasta z białej fasoli i pora jest przepyszna, a jabłka dodatkowo podkreślają jej smak. Jako zadeklarowany mięsożerca nie często publikuję na blogu przepisy wegańskie i wegetariańskie, ale temu nie mogłam się oprzeć. Bezglutenowa pasta z białej fasoli, pora i jabłek doprawiona papryką chili to must have w każdej kuchni, doskonale zastępuje wszelkie pasztety i wędliny. Idealnie kremowa, ze szczyptą pikanterii jest ucztą godną króla.
Wegańska pasta z fasoli i pora dobrze komponuje się z  pomidorem, świeżym lub kiszonym ogórkiem, plasterkiem jabłka, może też zastępować arabski hummus

Pasta z białej fasoli, pora i jabłek jest czasami określana jako wegański smalec albo smalec z fasoli, ale moim zdaniem nawet po doprawieniu majerankiem ze smalcem niewiele ma wspólnego.

Przepisy na pasty z fasoli na blogu CzteryFajery.pl


Pasta-z-bialej-fasoli-i-pora

Pasta z białej fasoli i pora

  • 1 puszka białej fasoli (400 g) lub 2 szklanki ugotowanej białej fasoli
  • 1 średni por, tylko biała część
  • 2 średnie cebule
  • 1 duże kwaskowe Jabłko Grójeckie
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 liść laurowy
  • duża szczypta lubczyku lub kozieradki
  • łyżeczka octu jabłkowego
  • pół łyżeczki mielonej papryki chili lub do smaku
  • pół łyżeczki drobnego cukru
  • opcjonalnie majeranek
  • olej do smażenia cebuli
  • sól, pieprz, ewentualnie kilka kropli maggi lub sosu sojowego do smaku

Jak przeliczyć fasolę suchą na ugotowaną

Z jednej szklanki suchej białej fasoli - otrzymamy w zależności od gatunku i wielkości ziaren, około 2,5 do 3 szklanek ugotowanej fasoli.  Uwaga - fasoli podczas gotowania nie solimy, doprawimy całość na koniec.

Przepis na wegańską pastę z białej fasoli i pora

Pasta suchych ziaren fasoli i pora - jak zrobić

Fasolę wsypać do miski, zaleć dużą ilością wody, na 1 szklankę suszonej fasoli dodajemy minimum  2 szklanki wody. Pozostawić na 10-12 godzin. Następnego dnia fasolę odcedzić, opłukać i ugotować razem z liściem laurowym w dużej ilości wody, aż będzie miękka.  Może to zająć od około 60 do 90 minut.
Fasolę odcedzić, pozostawić do ostygnięcia i zmiksować.
Cebulę pokroić w drobną kostkę, por w plasterki, czosnek przecisnąć przez praskę, jabłko obrać ze skórki i posiekać. Cebulę podsmażyć na małym ogniu do czasu, aż się zeszkli i zacznie zmieniać kolor. Dodać pora i czosnek i smażyć jeszcze około 2 minut, dodać posiekane jabłko, cukier i dusić do czasu, aż kawałki jabłka się rozpadną. Zawartość patelni przestudzić i dodać do fasoli, doprawić do smaku solą, pieprzem, octem jabłkowym, lubczykiem, maggi lub sosem sojowym i zmiksować na gładką pastę.
Odstawić na godzinę do lodówki, aby pasta z fasoli, jabłek i pora stężała

Pasta z fasoli z puszki i pora - jak zrobić

Fasolę odcedzić, dokładnie opłukać zimną wodą. Cebulę pokroić w drobną kostkę, por w plasterki, czosnek przecisnąć przez praskę, jabłko obrać ze skórki i posiekać. Cebulę podsmażyć razem z liściem laurowym na małym ogniu do czasu, aż się zeszkli i zacznie zmieniać kolor.
Dalej postępować jak wyżej, pamiętając aby wyjąc liść laurowy przed zmiksowaniem.

Jak zapewne zauważyliście staram się wybierać jabłka z rejonu Grójca. Pomijając już kwestię ponad 500 lat tradycji uprawy jabłek w tamtym regionie, bogactwo witamin i przeciwutleniaczy, piękny wygląd i wspaniały smak Jabłek Grójeckich, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. To jedne z nielicznych dostępnych w sklepach owoców, które nie są masowo "ubogacane" wszelkimi środkami ochrony roślin. W świecie, w którym liczy się tylko wielkość produkcji i zysk producenta, Jabłka Grójeckie stanowią chlubny wyjątek. Sadownicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sady Grójeckie zobligowani są do przestrzegania restrykcyjnych zasad zrównoważonej uprawy, a środki ochrony roślin stosowane są tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Co dzięki temu zyskujemy?
Mniej chemii, a więcej jabłka w jabłku, za to przede wszystkim cenię Jabłka Grójeckie. Warto poświęcić chwilę czasu, aby znaleźć je w sklepach. Tego smaku w żadnym innym jabłku nie znajdziecie.

Pasta-z-bialej-fasoli-i-pora
Pasta z białej fasoli i pora

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: