Pasta z pieczonych buraków i fasoli

Pasta pieczonych z buraków i fasoli 

- jesienna pasta do kanapek 


Pasta pieczonych z buraków i fasoli stanowi doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju pieczywa począwszy od chleba, a na krakersach i paluszkach grissini skończywszy. Dobrze smakuje też jako dodatek do.innych warzyw
A żeby Was jeszcze bardziej zachęcić do wypróbowania tego smakołyku, dodam, że pastę z buraków i fasoli możecie przygotować w nieskończonej ilości wariantów - można ją przyrządzić z buraków pieczonych lub gotowanych, można wzbogacić smak chrzanem, jabłkiem lub ziołami, można przygotować pastę bardzo kremową lub z niewielkimi kawałkami warzyw (tę wersję lubię najbardziej), można wreszcie użyć jej jako farszu do roladek z cukinii lub bakłażana.

Pasta pieczonych z buraków i fasoli - składniki

  • 100-150 g suchej fasoli (czerwonej, czarnej lub w ostateczności białej lub zastąpić ciecierzycą)
  • 5 średnich buraków
  • 1 duża czerwona cebula (można zastąpić białą cebulą)
  • 3 ząbki czosnku podsmażone przez minutę na łyżce oleju
  • 1 łyżeczka soku z cytryny lub czerwonego octu winnego
  • kilka łyżek oleju o neutralnym smaku (słonecznikowy, rzepakowy)
  • sól, czarny pieprz, mielone chili do smaku
  • opcjonalnie można dodać chrzan lub  jabłko lub startą na wiórki marchewkę 
  • opcjonalnie doprawić ulubionymi ziołami (np. tymianek, rozmaryn, cząber) lub domową mieszanką tandoori masala

Pasta pieczonych z buraków i fasoli - przepis

Fasolę opłukać, zalać zimną wodą i pozostawić na całą noc do napęcznienia. Następnego dnia zalać świeżą wodą,  ugotować do miękkości (zajmie to około godziny czasem nieco dłużej) i pozostawić w wodzie do wystudzenia. Bu­raki bardzo dokładnie umyć, zawi­nąć w folię alu­mi­nio­wą i  piec w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez około godzinę (można to zrobić przy okazji pieczenia innych potraw np.  mięsa lub chleba).
Czosnek obrać przekroić na kilka części i podsmażyć przez minutę na oleju (ja preferuję czosnek podsmażony na maśle ghee)
Cebule posiekać w rozdrabniaczu, dodać upieczone i pokrojone na niewielkie kawałki buraki, ugotowaną fasolę, czosnek, olej, przyprawy i ewentualnie ulubione dodatki (jabłko, chrzan, zioła itd).
Rozdrabniać do uzyskania pożądanej konsystencji.
Pasta zazwyczaj jest dość gęsta i wymaga dodania kilku łyżek wody pozostałej z gotowania fasoli.
Przechowywać w lodówce.

Uwaga: Można też użyć fasoli z puszki, ale zmienia to nieco smak
Buraki można też ugotować w tradycyjnym garnku lub szybkowarze.

Pasta-z-pieczonych-buraków-i-fasoli

Pasta z pieczonych buraków i fasoli

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: