WODA – ile wypić, by się nawodnić?

Woda to jeden z najważniejszych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych. Niestety, nie potrafimy jej magazynować w naszym organizmie i w związku z ciągłymi stratami przez nerki, skórę, czy płuca musimy dbać o jej uzupełnianie.

00047E0DFDLTEJIX-C116-F4

Funkcje wody

Woda znajduje się w przestrzeniach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych organizmu. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem, a także produktem lub substratem w wielu reakcjach biochemicznych. Bierze udział w procesach termoregulacji, pomaga regulować temperaturę ciała, m.in. poprzez pocenie. Stanowi doskonałe środowisko dla transportu składników odżywczych i witamin rozpuszczalnych w wodzie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Ponadto zwilża oczy, usta, błonę śluzową nosa powierzchnie stawowe, wspomaga prawidłowe działanie narządów wewnętrznych. Pomaga w usuwaniu substancji toksycznych i produktów przemiany materii z organizmu.

Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników – wieku, płci, diety, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, temperatury i wilgotności powietrza. Ogólnie mówi się, że przeciętne, dobowe zapotrzebowanie organizmu na ten składnik wynosi 1,5 – 2 litrów. Należy uzupełnić straty wywołane oddychaniem, poceniem, wydalaniem i uważać, by nie przekroczyć możliwości wydalniczych nerek.

Zapotrzebowanie na wodę możemy obliczyć na 2 sposoby:

  1. Na 1 kg masy ciała potrzebujemy 30 ml wody. Przykład: kobieta, 30 lat, 60 kg m.c. potrzebuje 1800 ml wody/dzień (60×30);
  2. Na 1 kcal dziennego zapotrzebowania energetycznego potrzebujemy 1 ml wody. Przykład: przy diecie na 2000 kcal powinno się wypić 2 l płynów/dzień.

Z reguły dorośli potrzebują mniej wody niż niemowlęta i małe dzieci, dla których rekomenduje się około 1,5 ml/1 kcal. Kobiety ciężarne i karmiące powinny zwiększyć podaż płynów o około 750 – 1000 ml wody dziennie, dodając tę ilość do zwyczajowego zapotrzebowania na tej składnik.

Jak prawidłowo się nawodnić?

Jeśli pragniemy właściwie nawodnić organizm, musimy przestrzegać dwóch najważniejszych zasad:

  1. Regularnie pić wodę w niewielkich ilościach (100 – 200 ml) – jednorazowe wypicie dużej ilości płynów, to sposób na częste wizyty w toalecie, utratę elektrolitów i odwodnienie;
  2. Wybrać odpowiedni rodzaj wody – zaleca się, by dorośli wypijali mineralną wodę niegazowaną lub gazowaną, najlepiej średnio-zmineralizowaną, której liczba składników mineralnych wynosi od 500 do 1500 mg/l.

Pamiętajmy, że oprócz płynów, dobrym źródłem wody jest spożywana przez nas żywność, która pokrywa około 1/3 zapotrzebowania na ten składnik.

Skutki odwodnienia:

  • uczucie pragnienia – przy utracie około 1 % wody,
  • wzrost temperatury – około 5 %,
  • puchnięcie języka, niewydolność nerek, skurcze mięśni – około 10 %,
  • ustanie funkcji życiowych – około 20 %.

LOGO

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
~Ania
8 lat temu

Ja piję tyle ile potrzebuję i jeszcze nigdy sie nie odwodniłam.

~mkr
8 lat temu
Reply to  ~Ania

Dobry artykuł, warto pić rano ciepłą wodę z cytryną

~Anna z OdchudzanieJestProste.pl :)

to ja powiem szczerze, że nie jestem w stanie pić dużo wody.
Co ja poradzę, że lubię herbatę i soki a także smoothies.
Uważam, że są bardziej korzystne dla organizmu
🙂
A woda … cóż są różne teorie
Jedni każą pić 8 szklanek a inni pukają się w czoło.
Myślę że trzeba obserwować swój organizm..

Pozdrawiam i dzieki za cenne informacje.

~ja
~ja
8 lat temu

Anno a herbata jest z piasku czy z wody????????

~kasia
8 lat temu

Woda oczywiście jest niezbędna, i pijmy ją wg zaleceń. Mnie pomogła w odchudzaniu.Trzeba jeszcze dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, potrzeba również zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wody każdego dnia.
Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Teraz stwierdzam że zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

~IgAgnieszka
~IgAgnieszka
8 lat temu

Nie wiedziałam, że jak nas suszy, to już zaczynamy mieć tej wody za mało…. Dzięki za uświadomienie.

~ladyboanfide
7 lat temu

Woda jest źródłem życia. Każdy zarodek u ssaków czyli też u ludzi rozpoczyna swoje istnienie w wodach płodowych. ymboliczne znaczenia przypisywane wodzie jako temu, co było na początku lub z czego narodził się świat, nie są być może tak dalekie od tego, co na jej temat mówią naukowcy. Cały nasz organizm składa się w 60-70% z wody; ludzki mózg jest niej złożony aż w 80-85% Najwięcej wody – odpowiednio 97% i 86% – znajduje się w soku żołądkowym i we krwi . Dlatego to, co pijemy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Musimy pić… wodę, oczyszcza organizm z toksyn, usuwa… Czytaj więcej »

trackback

[…] wodę (około 90 %), która nie tylko nawadnia, ale posiada bardzo wiele ważnych funkcji (więcej na ten temat znajdziesz tutaj) […]

trackback

[…] również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia (1,5 – 2 l/dzień). Wspomaga ona przemiany biochemiczne zachodzące w mózgu […]

trackback
4 lat temu

[…] również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia (1,5 – 2 l/dzień). Wspomaga ona przemiany biochemiczne zachodzące w mózgu […]

trackback

[…] wodę (około 90 %), która nie tylko nawadnia, ale posiada bardzo wiele ważnych funkcji (więcej na ten temat znajdziesz tutaj) […]