Jak oszczędzać wodę w domu? 75 sposobów na oszczędzanie wody

W dzisiejszym wpisie znajdziesz sprawdzone pomysły na oszczędzanie wody w domu. Lista obejmuje aż 75 wskazówek, jak oszczędzać wodę! To kolejny wpis – kompendium po wpisie o tym, jak oszczędzać na jedzeniu. Artykuł podzielony został na sekcje, jak możemy zredukować zużycie wody w domu (np. łazienka, kuchnia) oraz na zewnątrz – np. w ogrodzie, jeśli takowy posiadamy. Jest też sekcja poświęcona zmianie nawyków. Zanim przejdziemy do meritum, należy ci się słowo wyjaśnienia, co skłoniło mnie do przygotowania listy 75 pomysłów na to, jak oszczędzać wodę.

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne? Czy zmiany klimatu naprawdę mają miejsce?

Ostatnio wiele się mówi o zmianach klimatycznych i postępującym efekcie cieplarnianym. Różne grona naukowców przekonują, że stanowią one poważne zagrożenie nie tylko dla przetrwania wielu gatunków roślin i zwierząt, ale także dla ludzkiej cywilizacji – takiej, jaką znamy, pełnej wygód, ułatwień i produktów do kupienia na wyciągnięcie ręki.

Ale w której mamy jednocześnie do czynienia z nadprodukcją spożywczą w krajach rozwiniętych i brakiem dostępu do wody pitnej w krajach trzeciego świata… Niewiele nas dzieli od przekroczenia granicy, w której wody pitnej może zacząć brakować na całym świecie.

Istnieje też grupa osób negujących wpływ człowieka na zmiany klimatu. Twierdzą, że przekonanie o wpływie człowieka na klimat to objaw megalomanii. Bo przecież od dawien dawna dochodziło do cyklicznych zmian klimatu. A to pojawiało się zlodowacenie, a to tropiki. Jak wobec tego ludzie mogliby zmienić ów proces, jeśli trochę sobie pojeżdżą samochodami, trochę polatają samolotami i trochę popalą węglem w elektrowniach?

To trochę powinno być rzecz jasna wzięte w cudzysłów. Nie zapominajmy, że na tym padole żyje już ponad 7,5 miliarda ludzi. Obywatele krajów rozwijających się chcą żyć na takiej samej stopie komfortu, jak przedstawiciele mocarstw gospodarczych. A więc chcą mieć własne samochody, własne domy z ogródkiem, a urlopy spędzać w innych zakątkach globu. “Palone” będzie więc coraz więcej.

Jednym z argumentów osób bagatelizujących wpływ człowieka na klimat jest twierdzenie, że przecież bilans energetyczny, tj. zawartości dwutlenku węgla czy metanu na Ziemi, jest niezmienny. Cóż więc mogłoby się złego stać w związku z większym wydobyciem i spalaniem złóż kopalnych?

Zapominają, że owszem, mamy jakąś stałą wartość X dla dwutlenku węgla i wartość Y dla metanu na naszej planecie, jednak kluczowe jest pytanie, w jakim stopniu i tempie te pokłady są uwalniane do atmosfery. W końcu dotychczas leżały sobie głęboko pod ziemią, a w przeciągu ostatnich 100 lat za sprawą działalności człowieka gwałtownie są zwracane do obiegu w ekosystemie.

Dobrze ten problem został zobrazowany w wystąpieniu TEDx Marcina Popkiewicza. To naukowiec – absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest związany z tamtejszym Instytutem Geofizyki. Nie byle kto, żaden przypadkowy czy samozwańczy wieszcz apokalipsy. Jest autorem setek artykułów i publikacji dotyczących zmian klimatycznych, zasobów naturalnych i energii, współautorem serwisu Nauka o klimacie. Obejrzyjcie, wrzucam poniżej, by nie trzeba było szukać.

Nie będę wchodzić w dyskusję, czy polscy klimatolodzy i przedstawiciele naukowych instytucji międzynarodowych są w błędzie. Powiem tylko, że nie jestem specjalistką w tym temacie. Więcej nawet. Jestem ignorantką taką samą jak większość obywateli naszego i pozostałych państw, na czele z tymi, którzy powątpiewają w efekt cieplarniany, a nawet z niego drwią.

Kilka czy kilkanaście przeczytanych opracowań naukowych w domowym zaciszu tego nie zmieni. Jeśli więc osoby z wiedzą, eksperci w swej dziedzinie, którzy sami obserwują zjawiska klimatyczne i poświęcają na to całe swoje zawodowe życie, mówią, że coś jest nie tak i mają na to dowody, to mam podstawy przypuszczać, że coś jest na rzeczy i że racja leży najpewniej po ich stronie.

Brak wody pitnej to nie przelewki – umiejętność oszczędzania wody staje się koniecznością

Jednym z następstw zmian klimatycznych jest problem kurczących się zasobów wody pitnej. Wód gruntowych zdatnych do spożycia, bo przecież w oceanach mamy miliardy litrów wody, ale co z tego, skoro nie ugasimy nimi pragnienia. A przynajmniej nie dzisiaj, bo problem stanowi nie tylko ich zasolenie, ale przede wszystkim znaczne ich zanieczyszczenie i zaśmiecenie mikroplastikiem.

Oczywiście nie jest to efekt jakichś incydentalnych działań i tylko wydobycia paliw kopalnych (z raportu “Wielki skok na wodę. Jak przemysł węglowy pogłębia światowy kryzys wodny.” opublikowanego przez Greenpeace w 2016 r. wynika, że polska energetyka węglowa odpowiada za 70% poboru wody w naszym kraju).

Składa się na niego naprawdę wiele czynników: rolnictwo oparte o monouprawy, deforestacja kluczowych obszarów zielonych, wylesianie terenów mieszkalnych, sztuczna regulacja biegu większości rzek. Nie będę tutaj omawiać tych zjawisk, bo wyszłoby gigantyczne opracowanie nie na temat wpisu – odsyłam do pogooglania.

Zasoby wody na świecie - infografika
Zasoby wody na świecie – dlaczego umiejętne oszczędzanie wody jest konieczne? Źródło: wodkany.pl

Kogo bardziej interesuje temat postępującego deficytu wody pitnej, niech zajrzy np. do poniższych artykułów. Pokazują one dobitnie, jak oszczędzanie wody wpływa na środowisko – i co niesie ze sobą brak racjonalnego obchodzenia się z zasobami wodnymi:

Tymczasem poniżej przygotowałam różne podpowiedzi, jak można zredukować bezsensowne zużycie wody w naszym codziennym życiu. Jak racjonalnie nią gospodarować i gromadzić ją bez dodatkowych opłat “na później”.

Jak oszczędzić wodę? Zmiana nawyków w 6 punktach

Warto oszczędzać zasoby wodne. Niezależnie od tego, czy wierzysz w postępujące zmiany klimatu i deficyt wody zdatnej do picia, czy też po prostu chcesz zadbać o zasobność swojego portfela i zredukować wysokie rachunki za wodę. Każda motywacja jest dobra i przyniesie korzyści i Tobie, i całemu społeczeństwu i środowisku.

Zapraszam do działania, poniżej znajdziesz 75 sposoby oszczędzania wody – wybierz z niej to, co uznasz za stosowne 🙂

  1. Zamiast kupować butelkowaną wodę źródlaną, korzystaj z wody z kranu. Wyjdzie taniej. I z korzyścią dla przyrody. Produkcja wody butelkowanej wymaga zużycia… Hektolitrów wody do produkcji butelek. Do oczyszczenia wody kranowej używaj dzbanków filtrujących.
  2. Co miesiąc monitoruj rachunki i odczytuj wskazania wodomierza. Rachunek i wodomierz to narzędzia, które pomogą Ci wykryć wycieki, oszacować rzeczywiste potrzeby zużycia wody oraz zaplanować działania naprawcze.
  3. Poszerzaj wiedzę dotyczącą oszczędzania wody. Odwiedzaj takie strony, jak np. www.woda.edu.pl
  4. Dowiedz się, jak sprawdzić szczelność instalacji wodnej i CO – wskazówki znajdziesz np. w tym video.
  5. W domu lub podczas pobytu na urlopie ponownie używaj ręczników. Nie ma konieczności wymieniać i prać ich codziennie! Staraj się je suszyć w pełnym rozwieszeniu, w przewiewnym miejscu.
  6. Jeśli posiadasz czworonoga, to kiedy dajesz mu świeżą wodę, nie wylewaj starej do kanalizacji. Użyj jej do podlewania roślin. Właśnie takie drobne rzeczy w długiej perspektywie umożliwiają znaczące oszczędzanie wody.

Nauka dobrych nawyków – 7 podpowiedzi, w jaki sposób dzieci mogą oszczędzać wodę

  1. Naucz dzieci odpowiednich zachowań dotyczących korzystania z wody, np. by nabrały odruchu wyłączania kranu po każdym użyciu. Towarzysz im podczas czynności wymagających korzystania z wody i bądź dla nich przykładem.
  2. Utrwalaj pożądane zachowania poprzez pochwały i nagradzanie.
  3. Zachęcaj lokalne władze do inicjatyw proekologicznych. Np. do rozwijania i promowania ochrony wody wśród dzieci i dorosłych. Zaangażuj się w szkolne akcje dotyczące racjonalnego korzystania z wody.
  4. Dzieci i młodzież lubią oglądać telewizję. Wykorzystaj to. Wspólnie z nimi oglądaj programy przyrodnicze, w których poruszony jest temat racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, w tym wody.
  5. Graj ze swoimi pociechami w gry, ucząc je tym samym oszczędzać wodę! Np. skorzystaj z gry planszowej “Nasza woda – obieg wody – gra ekologiczna” lub z gier komputerowych, które za darmo pobierzesz ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
  6. Możesz także wymyślić zasady własnej, codziennej zabawy z nagrodami. Np. kto wymyśli najciekawszy w miesiącu sposób na oszczędzanie wody.
  7. Przy planowaniu domowego budżetu angażuj całą rodzinę, w tym najmłodszych. Pokazuj rzeczywiste koszty zużycia wody. Uświadomisz je w ten sposób, że woda kosztuje – i to niemało.

19 sposobów na oszczędzanie wody w kuchni

  1. Zmywarki zazwyczaj zużywają mniej wody niż ręczne mycie naczyń. Różnicę widać zwłaszcza gdy w gospodarstwie domowym jest więcej domowników. Zmywarka zużywa nie tylko mniej wody, pozwala też zaoszczędzić Twój czas. W czasie jej pracy możesz wykonywać inne czynności. Ile można zaoszczędzić na zmywarce? Sprawdź obliczenia Michała.
  2. Jeśli twoja zmywarka jest nowa, kupiona w ciągu ostatnich kilku lat, przestań płukać pod bieżącą wodą naczynia przed wstawieniem ich do zmywarki. Nowsze modele zmywarek czyszczą dokładniej niż starsze. Zeskrob tylko resztki żywności do kosza.
  3. Wybierz zmywarkę z trybem eko oraz możliwością użycia wody tylko na jednej półce. Jeśli posiadasz starszy model zmywarki, uruchamiaj ją tylko przy pełnym załadunku.
  4. Jeśli do naczyń, patelni i garnków przywarło jedzenie, zafunduj im namaczanie. Zalej je wodą do takiej wysokości, z której chcesz pozbyć się zaschniętych resztek i odstaw na 15-20 minut. Nie zdzieraj resztek pod bieżącą wodą.
  5. Podczas ręcznego mycia naczyń nie pozwól, aby woda płynęła ciurkiem z kranu. Jeśli masz dwukomorowy zlew, napełnij jedną z nich wodą do mycia, a drugą wodą do płukania. Jeśli posiadasz zlew jednokomorowy, skorzystaj dodatkowo z dużego garnka.
  6. Każdego dnia wybierz jedną szklankę do picia z niej wody i korzystaj z niej przez cały dzień. Nie musisz myć jej po każdym użyciu. Podobnie w przypadku talerza na suche dania. Jeśli go nie zatłuścisz, możesz z niego korzystać przez cały dzień. Nie wymaga on nawet spłukania, tylko przetarcia ręcznikiem, by pozbyć się paproszków.
  7. Owoce i warzywa myj z wykorzystaniem patelni czy garnka oraz durszlaka. Zebraną w ten sposób wodę możesz wykorzystać np. do podlewania roślin w domu.
  8. Nie używaj bieżącej ciepłej wody do rozmrażania żywności. Lepiej rozmrażać żywność w lodówce. Zaoszczędzisz wodę i jednocześnie prąd, bo lodówka skorzysta z chłodu uwalnianego z rozmrażanej żywności.
  9. Wybierz odpowiedni do ilości jedzenia rozmiar naczynia do gotowania. Duże naczynia mogą wymagać więcej wody do gotowania niż jest to konieczne.
  10. Gotuj jedzenie w jak najmniejszej ilości wody. Dzięki temu zachowasz więcej składników odżywczych.
  11. Jeszcze lepiej zrobisz, gdy do gotowania warzyw użyjesz parowaru. Gotowanie na parze wymaga mniejszego zużycia wody, niż tradycyjne gotowanie w garnku z wodą. W dodatku nie wypłukujesz w ten sposób cennych składników z jedzenia, wychodzi więc zdrowiej. Korzystając z piętrowego parowaru możesz jednocześnie ugotować kilka różnych rodzajów warzyw na jednej porcji wody!
  12. Zainstaluj natychmiastowy przepływowy podgrzewacz wody w pobliżu zlewu kuchennego, wtedy skorzystasz z ciepłej bieżącej wody od razu, bez czekania na ciepły strumień. Na rynku są też dostępne urządzenia umożliwiające podłączenie kilku punktów poboru (np. umywalka + prysznic + zlew). Zmniejsza to również koszty energii.
  13. Jeśli nie masz możliwości zainstalowania podgrzewacza, nabierz zimną wodę lecącą z kranu, nim poleci ciepła, do garnka lub konewki. Możesz ją wykorzystać do podlewania roślin lub do późniejszego zagotowania na herbatę.
  14. Jeśli przy szykowaniu drinków czy chłodnych napojów wypadnie Ci z ręki jedna lub więcej kostek lodu – wrzuć je do konewki, nie do zlewu. Jeśli uzbiera Ci się ich więcej, użyjesz tej wody do podlania roślin.
  15. Możesz ponownie wykorzystać resztki wody z gotowanych produktów spożywczych do przygotowania pożywnej zupy. W dużym garnku zyskasz w ten sposób nawet do ośmiu szklanek wody.
  16. Wodę z gotowania warzyw można także wykorzystać do celów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Przeczytaj o właściwościach wody z gotowanych ziemniaków (bez użycia soli).
  17. Jeszcze innym zastosowaniem wody z gotowania np. ziemniaków, buraków, selera czy marchwi jest traktowanie jej jako nawozu dla roślin. Wywarem (bez soli!) należy podlewać rośliny maksymalnie dwa razy w tygodniu.
  18. Wodę z gotowania makaronu możesz wykorzystać do pieczenia ciast, np. do ciasta na pizzę. Ma ona właściwości sklejające i spulchniające – ciasto wyjdzie za jej sprawą puszyste.
  19. Ostudzoną wodę z gotowania ryżu (bez soli) traktować można jako naturalny tonik lub płukankę do włosów. Odżywi suche włosy i doda fryzurze objętości.
Jak oszczędzać wodę - 75 sposobów na oszczędzanie wody

Top 5 sposobów na zaoszczędzenie wody w toalecie

  1. Sprawdzaj swoją toaletę pod kątem przecieków przynajmniej raz w roku. Przeprowadź test – wrzuć barwnik do żywności do zbiornika na wodę w toalecie i przez godzinę z niej nie korzystaj. Jeśli barwnik przedostanie się do miski klozetowej bez spłukiwania, rozpoznasz nieszczelność.
  2. Rozważ zakup toalety z systemem podwójnego spłukiwania. Posiada ona dwie opcje spłukiwania: mniejszy strumień dla odpadów płynnych i pełne spłukiwanie dla odpadów stałych. Będziesz zużywać wodę adekwatnie do potrzeby.
  3. Pamiętasz o wodzie z garnków, w których płukane i myte były naczynia? Użyj jej do spłukiwania toalety.
  4. Nie wyrzucaj do toalety resztek żywności, ręczników papierowych, odpadów higienicznych, soczewek kontaktowych. Nie tylko są problematyczne w oczyszczalniach ścieków. Mogą również zmniejszyć drożność w rurach odpływowych, a tym samym zmusić Ciebie do zużycia większej ilości wody, by spłukać zawartość miski klozetowej.
  5. Rozważ montaż toalety z systemem odzyskiwania wody szarej. Zbiornik zbiera w takim systemie wodę służącą do mycia rąk i przekazuje ją do miski ustępowej. Najwydajniejsze rozwiązania zużywają ok. 30% wody pitnej i 70% wody z odzysku. Takie modele “WC i umywalka w jednym” oferują w Polsce np. firmy Roca czy Cooke&Lewis.

Jak oszczędzać wodę w łazience? 13 sposobów

  1. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wypełnionej po brzegi wannie. Nawet, jeśli nie posiadasz kabiny prysznicowej, da się dostosować wannę do korzystania z natrysku. To najlepszy sposób na znaczące oszczędności w zużyciu wody w łazience. Pełna wanna wymaga nawet ponad 70 litrów wody!
  2. Jeśli już musisz korzystać z kąpieli, napełnij wannę do połowy.
  3. Jeśli zawsze korzystasz z prysznica, spróbuj skrócić czas jego trwania o kilka minut.
  4. Zakręcaj wodę w prysznicu, gdy masujesz ciało mydłem czy żelem. Uruchom ponownie dopiero w celu opłukania ciała.
  5. Spróbuj przyzwyczaić ciało do korzystania z nieco chłodniejszej wody niż masz w zwyczaju.
  6. Napraw nieszczelne krany. Regularnie wymieniaj zużyte uszczelki. Podobnie sprawdzaj wszystkie węże, złącza i baterie pod kątem wycieków. Nie zapomnij sprawdzić kranów, rur i węży na zewnątrz, jeśli mieszkasz w domu.
  7. Wyłącz bieżącą wodę, gdy myjesz zęby. Odkręcaj ją wtedy, gdy chcesz jej nabrać do płukania ust i przemycia szczoteczki. Najlepiej korzystaj z kubka, do którego nalejesz wodę do płukania ust.
  8. Gdy pierzesz ręcznie np. skarpetki, korzystaj z miski lub zatkaj umywalkę i napełnij ją wystarczającą ilością wody. Nie pierz pod bieżącą wodą.
  9. Wyłącz wodę, gdy myjesz głowę szamponem – użyj jej tylko do spłukiwania. Rób podobnie, gdy myjesz ręce.
  10. Zainstaluj oszczędzające wodę aeratory / perlatory na wszystkich bateriach.
  11. Starszą pralkę uruchamiaj wtedy, kiedy załadujesz ją do pełna.
  12. Jeśli posiadasz starą pralkę, rozważ wymianę na nową. Nie tylko zużyje mniej energii, ale także dopasuje ilość wody do wielkości załadunku.
  13. Poprzez mycie ciemnych ubrań w chłodniejszej wodzie oszczędzisz i wodę i energię, a ubrania zachowają kolor na dłużej. Współczesne detergenty poradzą sobie już w 30 stopniach Celsjusza.

25 sposobów na to, jak oszczędzać wodę w ogrodzie i na działce

  1. Zacieniając ogród za pomocą wysokich krzewów i drzew, zmniejsza się zjawisko szybkiego odparowywania wody z gleby. W cieniu proces ten zachodzi wolniej. Tym samym rzadziej będzie trzeba nawadniać ogród.
  2. Zminimalizuj parowanie poprzez podlewanie we wczesnych godzinach porannych, kiedy temperatura jest niższa, zamiast w środku dnia. Więcej wody zostanie wchłoniętej przez rośliny.
  3. Podlewaj wtedy, gdy gleba jest sucha na głębokości 5-7 cm. Użyj kielni, łopaty lub sondy (laski) glebowej, aby sprawdzić wilgotność gleby. Więcej roślin ogrodowych umiera z powodu nadmiernego podlewania i gnicia korzeni niż z niedostatecznego podlewania.
  4. Stosuj tylko tyle wody, ile gleba jest wstanie jej wchłonąć. Nie twórz kałuż!
  5. Jeśli gdzieś powstają kałuże, wyrównaj grunt. Woda powinna wsiąkać w glebę równomiernie.
  6. Okresowo (najlepiej na wiosnę) napowietrzaj trawnik. W tym celu zrób w podłożu otwory, dzięki którym woda łatwiej i bardziej równomiernie wsiąknie w grunt.
  7. Pamiętaj, że trawnik koszony na krótko potrzebuje więcej wody. Nie przycinaj go na mniej niż 1/3 wysokości.
  8. Jeśli posiadasz automatyczny system zraszający, sprawdzaj jego sprawność i wyreguluj go, aby podlewać trawnik, a nie dom, chodnik lub ulicę.
  9. Jeśli woda spływa z trawnika na ścieżki i chodniki, zmniejsz częstotliwość podlewania.
  10. Gdy domownicy chcą się ochłodzić, użyj zraszacza w miejscu, gdzie trawnik najbardziej tego potrzebuje.
  11. Nie podlewaj trawnika w wietrzne dni, kiedy większość wody jest znoszona z wiatrem lub odparowuje.
  12. Zmieniaj intensywność i częstotliwość podlewania w zależności od warunków pogodowych i pory roku.
  13. Obserwuj wygląd roślin, by ocenić, czy nie przesadzasz z ilością wody. Oznakami nadmiernego podlewania będzie np. zmiana koloru liści na jaśniejsze odcienie zielonego lub żółtego czy opadanie pędów i pąków.
  14. Zainstaluj czujnik deszczu na programatorze nawadniania, aby system nie działał, gdy pada deszcz.
  15. Podlewaj swoje rośliny głęboko, tzn. lej wodę dłużej w jednym miejscu, zamiast szeroko wokół roślin, a krótko. Zachęcisz je w ten sposób do głębokiego wzrostu korzeni i zwiększysz ich tolerancję na suszę, bo korzystać będą z głębiej położonej wody gruntowej.
  16. Użyj beczki deszczowej do zbierania wody deszczowej w ogrodzie. Jeśli posiadasz tylko balkon, wystaw wiadro, do którego zbierzesz wodę – wykorzystasz ją później do podlewania roślin.
  17. Dowiedz się, czy lokalne władze oferują specjalne programy i ulgi dla osób łapiących deszczówkę. Takie akcje są prowadzone we Wrocławiu.
  18. Pamiętaj, aby okresowo sprawdzać szczelność zaworów systemu zraszającego i utrzymywać jego głowice w dobrym stanie.
  19. Przycinanie krzewów i usuwanie podeschniętych pędów pomoże roślinom w bardziej efektywnym wykorzystaniu wody.
  20. Myj zwierzęta na zewnątrz, w obszarze trawnika, naturalnymi, przyjaznymi dla roślin preparatami.
  21. Użyj miotły zamiast węża do czyszczenia tarasów, chodników i podjazdów.
  22. Zgłaszaj lokalnemu dostawcy wody zepsute rury i nieszczelne hydranty, gdy tylko zauważysz usterkę.
  23. Zachwaszczone rabaty potrzebują więcej wody. Jeśli nie chcesz, by twoje rośliny musiały walczyć z intruzami o każdą życiodajną kroplę, regularnie usuwaj chwasty.
  24. Lepszej retencji wody w ogrodzie sprzyja dobór odpowiednich roślin. Warto postawić na gatunki, które które dobrze znoszą krótkie, a nawet długie okresy suszy.
  25. Przed sadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować podłoże, by jak najdłużej zatrzymywało wodę w strefie wzrostu korzeni. W tym celu należy wsypać do przygotowanego dołka kompost lub ziemię wymieszaną z torfem, a dopiero na nie wysypać ziemię ogrodową.

Twoje sposoby oszczędzania wody!

Na pewno na co dzień też stosujesz jakieś sprawdzone triki pozwalające oszczędzać wodę i pieniądze. Podziel się swoją listą sposobów w komentarzu, rozbudujmy wspólnie listę – napisz, w jaki sposób możemy oszczędzać wodę.

Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi!
Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ!

Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie Pinterest.

Najbardziej zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂

Absolwentka germanistyki oraz informatyki i ekonometrii. Propagatorka idei edukacji finansowej. Pomaga kobietom zdobyć pewność siebie w obchodzeniu się z pieniędzmi, wspiera je w budowaniu własnej stabilności i niezależności finansowej. Autorka poradników "Pieniądze dla Pań" oraz "Kariera dla Pań". Zawodowo związana z branżą IT, gdzie pracowała jako twórczyni stron internetowych, kierowniczka projektów, scrum master i dyrektorka finansowa.

21 komentarzy do “Jak oszczędzać wodę w domu? 75 sposobów na oszczędzanie wody”

  1. Oglądałem w tv program o “eko-polakach”: oszczędzali wodę nie załatwiając potrzeb fizjologicznych, w tym kąpieli oraz prania w domu. Realizowali to wszystko to na stacji benzynowej przy obwodnicy (dla tirów)… Polak w domu będzie kieliszkiem toaletę spłukiwał gdy ceny wody pójdą w kosmos, ale w “państwowym” kiblu bez mrugnięcia przeleje wiadrami: wot naszaja natura.

    Odpowiedz
  2. Jak ważna jest woda, doceni szczególnie ten kto posiada własną działeczkę i wie jak ważny jest dla wszystkich roślin deszcz w takie ciepłe lat jak to, czy to które mieliśmy w ubiegłym roku.

    Odpowiedz
  3. To się nazywa lista 🙂 Niby część z tych sposobów jest taka oczywista, ale warto się zastanowić ile tak na prawdę z nich wcielamy sami w życie i ile jeszcze można wdrożyć 🙂

    Jeszcze raz – super przydatny wpis 🙂

    Odpowiedz
  4. Ciesze się, ze świadomość na temat ekologii, a w tym oszczędzania wody zaczyna się na świecie zwiększać. Przeraża mnie to, co człowiek zrobił z planetą, mam nadzieję, że m.in. takie przekazy jak ten wpis uświadomią ludzi jak wielką rolę może odegrać każdy z nas.

    Odpowiedz
  5. Bardzo dobry artykuł, pozwolę sobie polecić mój przykład oszczędzania, wspomniany z resztą powyżej. Zamieniłam wodę butelkową na kranówkę. Co prawda nie dosłownie, bo kranówkę pijemy z dystrybutora filtrującego Waterpoint System ale i tak jest super. Woda jest pyszna – ciepła, zimna, gazowana, a wielorakie oszczędnośći widać gołym okiem. Mało kto wie, że do wyprodukowania litra wody butelkowej trzeba zużyc bodajże dwa litry wody. Polecam!

    Odpowiedz
  6. Oprócz tego, że zrezygnowałam z wody butelkowanej i piję przefiltrowaną kranówkę, staram się wykorzystywać wodę, w której gotuję np. ziemniaki. Wykorzystuję ją chociażby do podlewania kwiatów w ogrodzie. Taka woda ma dużo składników odżywczych i jest nawet lepsza niż twarda woda z kranu.

    Odpowiedz
  7. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym w jaki sposób nowelizacja ustawy z OZE zmieniła ten rynek. Czy ktoś jest tutaj biegły w tych sprawach? Z góry dziękuję za pomoc.

    Odpowiedz
  8. Trzeba pamiętać, że instalacje deszczowe to nie tylko zwykłe beczki, a może być coś zdecydowanie większego jak choćby coś takiego: https://www.domiwoda.pl/p39,zbiornik-podziemny-cristal-1600-l.html
    Oczywiście wszystko wiąże się z ceną, ale przed kupnem, sprawdzałem kilka miejsc i link powyżej był jednym z lepiej ocenianych i tańszych wariantów, także jest to warte przemyślenia.

    PS. Wpis naprawdę porządny! (prawie zapomniałem to dodać :D)

    Odpowiedz
  9. Niektóry propozycje są warte rozważenia o których nie miałam pojęcia. Uświadamianie społeczeństwa w zakresie gospodarowania wody tak ważnej dla każdego z nas.

    Odpowiedz
  10. Ja oszczędzam zużycie wody w bardzo prosty sposób. Mianowicie nie kupuję wody w plastikowych butelkach, w których zawsze zostaje jakaś szklana wody, która nigdy nie jest smaczna. Teraz korzystam z bezbutlowego dystrybutora wody, który nalewa mi wodę zgodnie z moim uznaniem, ile wody chce w danym momencie tyle biorę. Rozwiązanie tanie i ekologiczne.

    Odpowiedz
  11. u mnie mega patentem okazała się braava do mopowania podłogi. kupiłam z wygody ale zauważyłam, że zamiast codziennie myć i zużywać wiaderko wody, zużywam jakiś 1% tego 🙂

    Odpowiedz
  12. Zwracajcie uwagę na potencjalne oszczędności już na etapie wyboru pralki i zmywarki, a nie dopiero na etapie korzystania z niej. Decyzja o wyborze jest nieodwracalna co najmniej na kilka lat, a taka np. zmywarka z 3 koszami (tzw. maxiflex) pozwala naprawdę dostrzec różnicę w rachunkach.

    Odpowiedz
  13. UE istnieje znaczna populacja ssaków będących zwierzętami gospodarskimi. W grudniu 2019 r. było: 143 mln świń, 77 mln bydła, 62 mln owiec i 12 mln kóz. Większość zwierząt gospodarskich tych czterech gatunków w UE jest hodowana w zaledwie kilku państwach członkowskich UE.29 wrz 2020 Rocznie jedna krowa ma emitować do atmosfery ponad 100 kg metanu. Gazu, który do globalnego ocieplenia przyczynia się jeszcze bardziej niż dwutlenek węgla, czyli CO2 do wyprodukowania 1 kg wołowiny jest zurzywane 13000 tys litrów wody i ropy by wyprodukować paszę , w samej uni eu jest 282 miliony zwierząt chodowlanych nie licząc drobiu więc mam pytanie czemu nikt nie poruszy tego wątku ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz