Ciasto z bułki tartej z rabarbarem

Ciasto z bułki tartej z rabarbarem

Troll poszedł spać. Ja natomiast zastanawiam się za co mam się zabrać…

Czy może wypakować w spokoju zmywarkę, żeby ten mały chłop w chwili mojej nieuwagi do niej nie wlazł? Czy może poskładać pranie bez “pomocy” w dekompletowaniu skarpetek, czy upychania ich pod kanapą? A może jednak zrobić porządek z klockami? Tu korzyści byłyby nawet podwójne, bo po pierwsze klocki nie wylądują w paszczy młodziana, a Gnom nie będzie lamentował, że mu jakieś przepadły 😉 Jest jeszcze opcja, żeby bez uwieszania się na mojej nodze, przygotować sobie obiad. Albo nastawić pranie, bez obawy, że razem z nim upiorę w pralce Trolla? Mogłabym również zabrać się za pakowanie “niepotrzebnych” nam w tym momencie klamotów. Porządek na dysku też mogłabym sobie zrobić, albo w za małych ciuchach tego małego szkodnika. W sumie przydałoby się uprać wózek, a z rozpędu nawet dwa. O, zamówić wkładkę do wózka miałam. Może jednak zrobię sobie listę zakupów i wystawię parę “nieprzydasiów” na sprzedaż? Dobrze byłoby też zrobić parę innych rzeczy, o których nawet nie pamiętam.

Wydaje mi się jednak, że dzisiaj jest dobry moment na pisanie, bez wyrzutów sumienia 😉 Zatem rozsiadłam się wygodnie, włączyłam sobie łomot… i Troll zakończył swoją drzemkę.

Ciasto z bułki tartej z rabarbarem

Ciasto z bułki? Kto śledzi mojego bloga, ten z pewnością widział już kilka podobnych “wynalazków”. Ja sama zetknęłam się z nim już parę lat temu i przyznam, że byłam nieco zdziwiona. Zrobiłam jednak raz, potem drugi i jakoś ciasto z bułki tartej weszło na stałe do mojego repertuaru piekarniczego. Minęło znów kilka lat i kolejny przepis na tego typu słodkości znalazłam w książce Figlmuller. Tylko tutaj w nieco bardziej wykwintnej odsłonie 🙂 A niedawno znalazłam kolejny przepis w polskiej książce z lat 80. Tym razem proste ciasto z bułki tartej z owocami. U mnie pojawił się rabarbar, ale można zrobić z truskawkami, malinami, wiśniami, itd. Samo ciasto jest bardzo wilgotne, maślane i puchate, dzięki ubitej pianie z białek. Jeśli wrzucimy kwaśne owoce, przełamią one jego słodycz. Dodatkowo ciasto można zabrać “na wynos”, sprawdzi się na pikniku, czy na placu zabaw 🙂

CIASTO Z BUŁKI TARTEJ Z RABARBAREM

Składniki (tortownica ok. 24 cm):

  • 200 g miękkiego masła
  • 4 jajka
  • 150 g cukru
  • 1 torebka cukru z prawdziwą wanilią
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1,5 szklanki bułki tartej
  • 1 szklanka drobnych owoców (u mnie rabarbar, ale mogą być również wiśnie, jagody)

Przygotowanie:

Uwaga na wstępie 🙂 Po pierwsze wyciągamy wcześniej masło z lodówki i zostawiamy je w temperaturze pokojowej, aby zmiękło. Po drugie, ciasto można przygotować ze świeżymi owocami, ale sprawdzi się również z owocami mrożonymi. Jeśli korzystamy z tych pierwszych, wówczas dokładnie je myjemy i osuszamy. Rabarbar dodatkowo kroimy w cienkie plasterki. Gdy chcemy jednak użyć mrożonych owoców, trzeba je wcześniej rozmrozić i porządnie odsączyć na sitku. Z soku, który nam pozostanie można zrobić np. kisiel, albo galaretkę.

Gdy mamy już przygotowane masło i owoce, zabieramy się za oddzielenie białek od żółtek. Białka przekładamy do dużej miski. Następnie miękkie masło umieszczamy w misie miksera i ucieramy je na pianę. Dodajemy potem na zmianę po jednym żółtku i części cukru. Gdy składniki się połączą dodajemy cukier z wanilią oraz proszek do pieczenia. W tym momencie przechodzimy do ubicia sztywnej piany z pozostałych białek. Gdy piana jest gotowa, wówczas dodajemy ją na zmianę z bułką tartą do masy maślano-żółtkowej i delikatnie mieszamy szpatułką lub drewnianą łyżką. Na koniec wrzucamy owoce i ostatni raz delikatnie mieszamy, żeby się rozłożyły w cieście równomiernie.

Tortownicę można wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą, ale można również wyłożyć ją papierem do pieczenia. Przekładamy masę do tortownicy, wkładamy ją do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy ok. 40 min, lub do tzw. suchego patyczka. Po tym czasie wyciągamy z piekarnika i studzimy. Na koniec możemy ciasto posypać cukrem pudrem.

Przepis pochodzi z książki “Ciasta domowe” Barbary Bytnerowicz.

Bułkę tartą można jeszcze wykorzystać do zrobienia ciasta orzechowo-pomarańczowego, muffinów z marmoladą pomarańczową lub babeczek czekoladowych.

2 Comments
Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *