Skip to content

Metrowiec z dżemem

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email

Metrowiec to jedno z moich ulubionych polskich ciast. Pierwszy raz je jadłam jakoś w szkole średniej – był to jeden z częstych wypieków mojej Ciotki, u której w tamtym okresie pomieszkiwałam, by nie dojeżdżać codziennie do szkoły oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Pamiętam, że kawałek tego ciasta potrafił sprawić mi dobry dzień. Dosłownie. Jasne i ciemne ciasto przełożone kremem budyniowym, a do tego zwieńczone polewą z czekolady, albo posypany kawą. Wilgotny, kremowy… Rany, ale to było pyszne….

I tak przez 15 lat mściłam się nad tym ciastem zawsze przed ważniejszymi świętami. Bo nigdy mi nie wychodziło, a ja nie mogłam sobie odpuścić tego smaku. Próba za próbą, rok po roku,  wykonanie według ścisłej receptury Ciotki, testowanie internetowych receptur, pilnowanie by czasem też wypieki nie przypadły “te dni” i dokładne sprawdzenie pokojowej temperatury składników… Zawsze wyrastał mi piękny zakalec i zapewne kolejna zmarszczka na czole z frustracji, bo zaczynało mi brakować w niektórych momentach cierpliwości… Mimo wszystko nie poddałam się 🙂 Wypracowałam sobie w tym czasie własną recepturę, taką, która wychodziła. Podobna, ale nieco zmieniona w składnikach, bo dodaję śmietanę kremówkę zamiast mleka.

Teraz z perspektywy czasu, myślę, że winę za nieudane wypieki ponosił piekarnik, bo w nowym wychodzi idealnie każdy przepis, jaki próbowałam wcześniej, a który zawsze kończył się zakalcem. Mimo wszystko niezwykle cieszę się, że sobie nie odpuściłam – to ciasto zdecydowanie jest warte upieczenia, a z dodatkiem kremowej śmietany jest jeszcze smaczniejsze.

Tradycyjnie metrowiec składa się z dwóch kolorów ciasta, które kroi się na kromki i następnie przekłada kremem, po czym kroi się ze skosu, aby złapać różne smaki. Ja robię to ciasto ciut inaczej, bo przecinam je wzdłuż po poziomie na trzy części, dzięki czemu mam dużo mniej pracy i mogę bez problemu oprócz kremu dodać jakiś dżem – jest sprawniej i jeszcze pyszniej, a efekt jest przecież taki sam – mamy metrowy biszkoptowy wypiek, który składa się z przeplatanych ciast i dużej ilości kremu. No i dżemu, rzecz jasna 🙂

metrowiec

Metrowiec


Metrowiec – składniki

Na ciasto:

  • 6 jaj
  • 1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 2 i 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej + 1 łyżka
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szklanka oleju
  • 120 ml śmietany kremówki 30%
  • 1 łyżka ciemnego kakao

Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywno, dodawać stopniowo cukier, następnie jedno po drugim żółtka. Do masy delikatnie wmiksować olej oraz śmietanę. Mikser odstawić. Za pomocą łyżki wmieszać delikatnie przesianą mąkę w ilości 2 i 3/4 szklanki z proszkiem do pieczenia – mieszamy tylko do połączenia składników. Ciasto dzielimy na dwie równe części. Do jednej dodajemy łyżkę mąki a do drugiej łyżkę kakao. Ciasta wlewamy osobno do dwóch  keksówek o długości około 40 cm każda, na papier do pieczenia i pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 minut. Uchylić drzwiczki i pozwolić ciastu przestygnąć.

Chłodne ciasta przekroić wzdłuż długości na 3 poziome części, co daje nam po trzy warstwy ciemnego ciasta i trzy warstwy jasnego ciasta.

 

Krem:

  • 250 g masła w temperaturze pokojowej
  • 3 szklanki pełnego mleka
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 3/4 szklanki cukru
  • 10 g cukru waniliowego

W szklance mleka rozmieszać mąki. Do rondla wlać dwie szklanki mleka, cukier i cukier waniliowy i podgrzewać, mieszając, aby cukier się rozpuścił. Na gotujące się mleko wlać rozmieszane mąki i stale mieszając gotować 2 minuty, aby masa stała się bardzo gęsta. Zostawić do całkowitego przestygnięcia w temperaturze pokojowej.

Masło ucierać mikserem dokładając do niego łyżka po łyżce masę ugotowaną z mleka. Gdy jedna część się wchłonie całkowicie, dopiero dokładamy następną.

Do metrowca można przygotować także krem grysikowy z tego przepisu: link

 

Dodatkowe składniki:

  • słoik najlepiej domowego dżemu truskawkowego 300 ml
  • kilka truskawek
  • kakao do oprószenia lub 50 ml kremówki podgrzane z 100 g mlecznej czekolady
  • poncz: 100 ml przegotowanej wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny, lub łyżką spirytusu.

 

Metrowiec – przygotowanie końcowe:

Ciasto podzielić na dwie części. Jedną część złożyć z dwóch jasnych i ciemnego blatu, drugą z dwóch ciemnych i jasnego blatu.

Pierwsze trzy blaty złożyć na połowę metrowca. Blat ciasta skropić ponczem, posmarować dżemem i kremem, położyć na niego kolejny, znów skropić ponczem, posmarować dżemem i kremem, po czym przykryć trzecim blatem. Ciasto wyrównać z wierzchu kremem. Analogicznie postąpić z kolejnymi trzema blatami.

Całość posypać kakao, lub polać polewą. Wstawić do lodówki najlepiej na całą noc. Kroić jak babkę.

 

Smacznego!

 

 

3 komentarze

  1. iza
    24 kwietnia, 2019 @ 9:15 am

    fajnie wygląda i podoba mi się dodatek dżemu

    Reply

  2. KONESSO
    24 kwietnia, 2019 @ 12:49 pm

    Takiego ciasta dziś nam brakuje do filiżanki aromatycznej kawy 🙂

    Reply

    • Katarzyna Rzepecka
      24 kwietnia, 2019 @ 12:54 pm

      Oj tak, do kawy idealne 🙂

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *