Jak czyścić tapicerkę z lnu i bawełny?

Jak czyścić tapicerkę z lnu i bawełny?

Tapicerowane zagłówki łóżek, podnóżki, oparcia fotela, czy sof są narażone na wiele zabrudzeń. Czyszczenie takich mebli nie jest jednak łatwe, ponieważ pielęgnacja tapicerki w zależności od użytego materiału wymaga zastosowania odpowiednich metod. Z nami dowiesz się, jak czyścić tapicerkę z lnu i bawełny.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Niestety nie istnieje uniwersalny sposób czyszczenia mebli tapicerowanych. Jeżeli chodzi o takie materiały jak len, czy bawełna, nawet odkurzanie wymaga specjalnego podejścia. Ten rodzaj tapicerki odkurzamy przy pomocy odkurzacza i szczotek z włosem, dzięki czemu pozbędziemy się drobinek kurzu. W przypadku powierzchniowych plam, które nie wpłynęły w głąb, usuniemy je przy pomocy wilgotnej gąbki i odrobiny rozcieńczonego preparatu (np. płynu do zmywania naczyń). Do czyszczenia tapicerki z lnu i bawełny nie używamy bawełnianych ściereczek, ponieważ mogą one zostawiać mini-włoski, które mogą być później widoczne.

Niestety często zdarzają się także takie plamy, które wnikają w głąb siedziska sofy, podnóżków, czy fotela. Ważne, by w obydwu przypadkach nie używać za dużej ilości wody, mokre obicie będzie długo schło, a słaby przypływ powietrza może przyczynić się do rozwoju pleśni. W żadnym wypadku nie można stosować silnych odplamiaczy i wybielaczy, w niektórych przypadkach dopuszczalne jest używanie delikatnych środków piorących (przed użyciem danego środku warto sprawdzić zalecenia producenta).

 

 

 

Jak czyścić tapicerkę z lnu i bawełny?

W przypadku mebli w stylu skandynawskim z tapicerką z lnu i bawełny nie powinno się korzystać z niektórych domowych środków czyszczenia oraz zwlekać z czyszczeniem plamy. Sok, wino, kawa, czy każda inna plama powinna być natychmiast czyszczona, ponieważ dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy nie możemy doprać plamy.

Włókna naturalne, czyli len oraz bawełna nie powinny być poddawane detergentom o wysokim PH. Plamy z mebli wykonanych z takiej tkaniny najlepiej dopierać za pomocą letniej destylowanej wody z dodatkiem mydła do rąk. Jeżeli natomiast chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i „zdezynfekować” czyszczoną powierzchnię możemy skorzystać z sody oczyszczonej. Możemy rozsypać ja na tapicerkę i poczekać aż soda ”wchłonie” przykre zapachy. Ważne, by później dokładnie odkurzyć czyszczoną powierzchnie.

 

Fotel z Kolekcji Korneller > kliknij i sprawdź

Tego nie rób!

Sofy oraz fotele nie mogą być czyszczone za pomocą urządzeń parowych, nie nadają się do czyszczenia delikatnych materiałów, ponieważ gorąca para niszczy ich włókna i może nawet sprawić, że kolory wyblakną.

Jednym z domowych sposobów na czyszczenie tapicerki jest proszek do pieczenia. Niestety w przypadku czyszczenia mebli tapicerowanych z lnu i bawełny ten sposób nie jest polecany. Przy usuwaniu silniejszych plam, można skorzystać ze środków do prania dywanu.

 

Ważne! Trzeba je jednak stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej przed użyciem takiego detergentu „sprawdzić go” na niewidocznym miejscu tapicerki np. z tyłu sofy.

 

Ciekawostka:

Sofę warto regularnie odkurzać za pomocą specjalnej końcówki do tapicerek, a następnie przetrzeć ją wilgotną czystą ściereczką. Dzięki temu włókna skóry bądź tkaniny zostają delikatnie nawilżone, a proces ten zapobiega gromadzenie się ładunków elektrostatycznych.

Jeżeli jednak czyszczenie już nie pomaga i nadszedł czas na nowe meble w stylu skandynawskim, zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. W sklepie Scandicsofa.pl znajdą Państwo meble w stylu skandynawskim. Oferujemy darmowe próbniki materiałów, dzięki którym można sprawdzić jakość tkanin i wybrać odpowiedni kolor nowych mebli.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium